jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۳۲۵   ۲۸ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۲:۴۵

رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت:

"واکسن ایرانی" کمترین عارضه را در میان واکسن‌های کرونا داشته است

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه هیچ تفاوتی میان انواع واکسن های کرونا نیست، گفت: طبق بررسی های صورت گرفته واکسن ایرانی کمترین عارضه را در میان سایر واکسن‌ها داشته است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، محمد مهدی گویا با بیان پنج رکن اساسی برای کنترل کرونا مطرح است، گفت: اولین رکن بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است که باید برخورد‌های سخت گیرانه‌ای در این زمینه اعمال شود.

وی افزود: در گام بعدی باید بیماران حتی الامکان در سیستم سرپایی مداوا شده و باید تعداد انجام تست در این مراکز و مراکز بهداشتی افزایش یابد.

گویا گفت: در مرحله بعد باید بیماران کمتری بستری شوند تا آن‌هایی که واقعا نیازمند درمان هستند، بستری شوند.

وی افزود: در مرحله بعد تعداد بیماران بخش‌های ویژه و اتصال به دستگاه تنفس مصنوعی کاهش یابد، چرا که بیمارانی که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل می‌شوند عملا تا ۵۰ درصد شانس زندگی دارند.

گویا تاکید کرد: در مرحله پایانی هم باید از فوت بیماران پیشگیری کنیم که یکی از راهکار‌های موثر در این زمینه بحث واکسیناسیون است.

گویا با تاکید بر اینکه واکسن‌های کرونا با یکدیگر تفاوتی ندارند، گفت: من سیاسی حرف نمی‌زنم و از منظر بهداشتی صحبت می‌کنم و اعلام می‌کنم که طبق تحقیقات و بررسی‌های ما در حال حاضر واکسن ایرانی (برکت) کمترین عارضه را در میان انواع واکسن‌ها داشته است.

وی افزود: این حقیقتی است که وجود دارد و نباید اجازه دهیم افرادی با ایجاد شایعه تزریق واکسن ایرانی را زیر سوال ببرند.

گویا گفت: در خصوص تزریق سایز واکسن‌ها هم نباید اجازه تولید شایعه را داد، چرا که عدم تزریق واکسن به نوعی بازی با جان مردم است.

این مسئول افزود: در حال حاضر واکسن تنها راهکار موثر جهت کاهش مرگ و میر ناشی از کروناست و نباید اجازه دهیم برخی با تولید شایعه در خصوص واکسن با جان و زندگی مردم بازی کنند.

وی در ادامه به اجرای طرح شهید سلیمانی هم اشاره کرد و افزود: اجرای طرح شهید سلیمانی توانست یکی از مهمترین نقاط ضعف کنترل کرونا در کشور را تا حد زیادی پوشش داده و برطرف کند.

وی افزود: در این طرح ۱۶ میلیون نفر به همراه خانواده و اطرافیانشان بررسی شده و پیگیری برای روند درمانشان صورت گرفت.

تا هفته آینده ۸۵ درصد کرمانشاهیان دوز اول واکسن کرونا را دریافت می‌کنند

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به مدیریت مطلوب کرونا در استان کرمانشاه، گفت: اگر امروز تعداد ابتلا و بستری بالاست، دلیل آن ضعف مدیریتی نیست، بلکه به این دلیل است که موج پنجم کرونا با تاخیر به این استان رسید.

گویا گفت: طبق شاخص‌ها مدیریت خوبی در این استان داشته ایم، طوری از یک میلیون و ۵۸۰ هزار جمعیت هدف واکسیناسیون تاکنون حدود ۷۵ درصد دوز اول را دریافت کرده اند که طبق برآورد‌های صورت گرفته هفته آینده به ۸۵ درصد می‌رسد.

وی افزود: علاوه بر این ۴۵ درصد جمعیت هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند که عملکرد خوبی است که با همکاری همه دستگاه‌های استان حاصل شده است.

گویا گفت: این عملکرد در واکسیناسیون افراد موجب شده علیرغم افزایش مبتلایان در موج جدید، مرگ و میر‌ها روند کاهشی داشته باشد.

وی افزود: فوتی‌های روزانه در این استان با دو میلیون نفر جمعیت حدود سه تا چهار مورد بوده و در روز‌های اوج به حدود ۱۰ نفر رسیده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: همه باید به این باور برسند که واکسن کرونا تنها یکی از راه‌های پیشگیری از کروناست و بسیار اهمیت دارد در کنار تزریق واکسن، پروتکل‌ها بصورت جدی رعایت شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها