jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۲۲۹   ۲۷ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۶:۵۲

یک فوق تخصص گوارش در گفتگو با جام جم از اهمیت تشخیص و درمان زودهنگام اختلالات کبدی طی بارداری می گوید

تهوع و استفراغ شدید در سه ماهه دوم و سوم بارداری را جدی بگیرید

بروز تهوع و استفراغ شدید، سردر و درد شکم در سه ماهه دوم و سوم بارداری ممکن است ناشی از ابتلا به سندرم هلپ باشد. در این صورت باید آزمایش های اولیه برای باردار انجام شود و در صورت لزوم بیمار به متخصص گوارش ارجاع داده خواهد شد.

دکتر امیر منصور رضادوست، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات گوارش ‌‌و کبد بیمارستان فیروزگر افزود : سندرم هلپ، شرایطی جدی در بارداری است که در طی آن عملکرد چندین ارگان مادر مثل کلیه و کبد دچار اختلال می شود. این سندرم می تواند با مشکلات عروقی در زمان تشکیل جفت همراه باشد.

وی تاکید کرد: بسته به نوع بیماری و نیز چنانچه باردار در زمان مناسب به پزشک مراجعه کند این اختلالات قابل کنترل هستند. سلامت مادر و جنین در بیماری های کبدی حین حاملگی می تواند به خطر بیفتد و زمان مراجعه مناسب به پزشک بسیار مهم است.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها