jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۴۲۶۰۱   ۲۵ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۲:۰۸

یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه تجهیزات پزشکی با تولید دو دستگاه لیزرتراپی کم توان و تحریک مغناطیسی ضمن رفع نیاز کشور به واردات، به درمان بیماران نیز کمک کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از معاونت علمی و فناوری، مریم نوربخش مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان کاربرد لیزرتراپی کم‌ توان در محدوده توان زیر ۵۰۰ میلی‌وات رادر حوزه‌هایی چون پزشکی و فیزیوتراپی عنوان کرد و گفت: کاربرد این محصولات فناور، در درمان بیماری‌های مختلف و انواع دردها تایید شده و دارای قابلیت های مختلفی برای درمان انواع زخم ها، التهاب‌ها و دردها است.

وی گفت: این محصول دانش‌بنیان، اکنون نیاز جامعه درمانی را برطرف کرده است و در فاز بعدی، محصولی برای تحریک مغناطیسی مغز (TMS) تجاری‌سازی می‌شود. در این محصول که مبتنی بر یک روش غیرتهاجمی است، با القای یک میدان مغناطیسی خاص توسط یک سیم‌پیچ عایق و بصورت پالس‌های کوتاه مدت بر روی نقاط مشخصی از جمجه انجام می‌شود تا عوارض ناشی از عارضه‌هایی چون سکته مغزی کاهش بیابد.

نوربخش خاطر نشان کرد: این محصول دانش‌بنیان تا کنون تست های حیوانی را سپری کرده و در حال نهایی کردن بخش های مختلف و پایداری دستگاه است. هر دو محصول در حوزه سلامت، بالینی و پژوهشی کاربرد دارد و دستگاه لیزرتراپی پیش‌بینی می‌شود برای پوشش قرار دادن حداقل ۳۰ درصد فیزیوتراپی‌های کشور، حداقل ۲۰۰۰ دستگاه نیاز باشد که ظرفیت تولید نمونه ایران‌ساخت این تعداد، توسط فعالان فناور شرکت افق منشور خرد وجود دارد.

مدیرعامل شرکت اضافه کرد: برای تامین نیاز ۳۰ درصد از روانپزشکان کشور، حداقل ۵۰۰ دستگاه مورد نیاز است که درصورت وجود سرمایه در گردش، این شرکت قادر به ساخت سالانه ۱۰۰ دستگاه خواهد بود.

وی عنوان کرد: مزیت اصلی نوآوری در این محصول، قابل حمل بودن، سبک بودن و امکان شارژ مجدد است که این ویژگی‌ها، تقریبا در هیچ دستگاه لیزرتراپی ایرانی و خارجی که خوشه‌ای و دارای چندین توان و طول موج باشد، وجود ندارد.

نوربخش افزود: این شرکت در حال حاضر صادرات را آغاز کرده و با بهره گرفتن از تجربه‌های خود در تولید و توسعه محصولات حوزه سلامت، توانسته است صادرات هر دو محصول لیزرتراپی و تحریک عصبی مغز را به عنوان برنامه‌ای جدی دنبال کند.

وی با بیان اینکه میزان ارز آوری این شرکت با قیمت ارزی محصول لیزرتراپی برای هر نمونه، میانگین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار است که با صادرات حداقل ۵۰۰ نمونه ایران‌ساخت از این محصول حدود ۲۰۰هزار دلار درآمد ارزی برای کشورحاصل شود، گفت: دستگاه تحریک عصبی مغز نیز می‌تواند تا پایان سال با قیمت ارزی ۲۵ هزار دلار روانه بازار شده و صادرات حداقل ۷ نمونه از این محصول ایران‌ساخت، ارزآوری ۱۳۰هزار دلاری را به همراه داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها