jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۴۱۸۱۰   ۱۹ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۷:۵۴

دانشمندان با استفاده از ترکیبی که از قارچ هیمالیا گرفته شده که برای قرن‌ها در طب سنتی چینی از آن استفاده می‌شده است، داروی شیمی درمانی جدیدی با اثرات ضد سرطانی قوی تولید کرده‌اند. این تحقیقات شامل تغییر شیمیایی این ترکیب برای نفوذ بهتر به سلول‌های سرطانی بوده که مشخص شده است قدرت آن را تا ۴۰ برابر افزایش می‌دهد.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از نیواطلس، تحقیقات این مطالعه توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد با همکاری شرکت تولیدکننده دارو‌های زیستی «نوکانا» با ترکیبی به نام کوردیسپین آغاز شد. این آنالوگ نوکلئوزیدی طبیعی صد‌ها سال است که برای درمان بیماری‌های التهابی و سرطان استفاده می‌شود، اما به دلیل موانع متعددی زمانی که برای درمان تومور‌ها استفاده می‌شد، اثربخشی آن به شدت کاهش پیدا می‌کرد.

علت این موضوع در بیشتر موارد این است که وقتی کوردیسپین وارد جریان خون می‌شود، توسط آنزیمی به نام ADA به سرعت تجزیه می‌شود. آنچه باقی می‌ماند باید توسط ناقل‌های نوکلئوزیدی به سوی سلول‌های سرطانی حمل شود و سپس به یک متابولیت ضد سرطانی تبدیل شود. عبور از این تعداد مانع برای رسیدن کوردیسپین به تومور‌ها کار بسیار دشواری است و به همین خاطر فقط مقادیر جزئی از این ترکیب در نهایت به سلول‌های سرطانی خواهند رسید.

نوکانا به دنبال استفاده از ظرفیت ضد سرطانی کوردیسپین، برای مجهز کردن این ماده به صورتی که بتواند با موفقیت مسیر پر چالش خود را تا سلول‌های سرطانی طی کند از فناوری جدید پروتاید (ProTide) استفاده کرده است. این فناوری به طور خاص برای رفع نواقص مولکول‌های نوکلئوزیدی طراحی شده است. با اتصال این ترکیب به گروه‌های شیمیایی کوچک باعث مقاوم‌تر شدن آن در برابر تجزیه در جریان خون می‌شود و همچنین آن‌ها را قادر می‌سازد که بدون کمک ناقل‌های نوکلئوزیدی وارد سلول‌های سرطانی شوند. در نتیجه، سطوح بسیار بیشتری از متابولیت‌های ضد سرطانی در داخل سلول‌های توموری تولید و فعال می‌شوند.

این شکل تقویت شده کوردیسپین، NUC-۷۷۳۸ نامیده می‌شود. مطالعات آزمایشگاهی این داروی جدید شیمی درمانی نشان داده است که دارو توان غلبه بر مکانیسم‌های مقاومتی که ترکیب اصلی آن را مهار می‌کند را دارد. نمونه‌های تومور به دست آمده از آزمایشات بالینی فاز یک که اکنون در حال انجام برای اثبات اثربخشی این دارو در انسان در حال بررسی است، که تاکنون یافته‌های پیشین این تحقیقات را تأیید کرده‌اند.

در مجموع، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که اثربخشی NUC-۷۷۳۸، ۴۰ برابر بیشتر از قدرت کوردیسپین طبیعی است و عوارض جانبی سمی محدودی دارد. مطالعات بالینی فاز یک برای بررسی کارایی این دارو در بیماران دارای تومور‌های جامد پیشرفته همچنان در جریان است و محققان در حال برنامه‌ریزی برای پیگیری این مطالعات در فاز دوم کارآزمایی بالینی برای ارزیابی بیشتر کارایی بالینی این دارو هستند.

نتایج این تحقیق تا این مرحله در مجله علمی Clinical Cancer Research منتشر شده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها