jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۱۲۰۶   ۱۶ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۸:۵۷

یک پزشک اورژانس با بیان اینکه واکسیناسیون تعریف مشخص دارد و وقتی واکسیناسیون کامل می‌شود که ۱۴ تا ۲۸ روز از تزریق دوز دوم آن گذشته باشد، گفت: با این حال کسی که بین تزریق دو دوز واکسن، مبتلا می‌شود ۸ تا ۱۲ هفته پس از بهبودی می‌تواند دوز دوم را دریافت کند.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر حسین کرمانپور در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه علائم و شدت بیماری در بیماران کرونایی تغییری نکرده است، گفت: روند بیماری نیز تا اوایل مهر کاهشی بود، اما از آن پس بر اساس مشاهدات بنده روند ثابتی از مراجعات را شاهد هستیم که می‌تواند علل مختلفی از جمله میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نگرش مردم نسبت به واکسیناسیون و تعداد بالای بستری‌های ICU دارد. تا زمانی که در کل بیش از ۴۰۰۰ بیمار بستری در این بخش‌ها داشته باشیم باید انتظار داشته باشیم که اعداد و ارقام ابتلا و مرگ تغییری نکند.

وی افزود: متاسفانه شاید آگاهی رسانی کم باشد و موردی که به اشتباه ذکر می‌شود این است که با آغاز واکسیناسیون، دانش‌آموزان می‌توانند سرکلاس حاضر شوند درحالی که اصلا چنین چیزی در هیچ جای دنیا مطرح نیست. واکسیناسیون تعریف مشخص دارد و وقتی واکسیناسیون کامل می‌شود که ۱۴ تا ۲۸ روز از تزریق دوز دوم گذشته باشد تا ایمنی لازم ایجاد شود.

او با اشاره به باور اشتباه تاثیر یک دوز واکسن کرونا بر ایمنی‌زایی، بیان کرد: متاسفانه برخی در کشور ما تصور می‌کنند تنها با تزریق یک دوز واکسن دیگر ایمن شده و می‌توانند رعایت‌ها را کاهش دهند و این موضوع سبب می‌شود برخی در فاصله زمانی موعد تزریق دوز دوم به بیماری مبتلا شوند که تاثیر واکسن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

کرمانپور با تاکید بر رعایت تهویه هوا در اماکن سربسته و عدم برگزاری دورهمی‌ها، اظهار کرد: متاسفانه کسانی که در یک جمع به کرونا مبتلا می‌شوند وضعیت بدتری نسبت به کسانی دارند که از تماس با یک فرد مبتلا شدند؛ زیرا در معرض حجم بالایی از ویروس قرار می‌گیرند.

وی درباره تزریق واکسن کرونا نیز گفت: کسانی که می‌خواهند واکسن بزنند در درجه اول باید از عدم ابتلا و ناقل بودن خود مطمئن شوند و بعد از آن واکسن دریافت کنند؛ چون اگر مبتلا باشند و واکسن بزنند، واکسن عملا تاثیری ندارد؛ زیرا تحریک سیستم ایمنی به واسطه ابتلا به کرونا به مراتب بیشتر است. تمام واکسن‌ها از نسخه اصل ویروس ساخته شده است و ما هم نمی‌دانیم فرد به کدام نوع از انواع کرونا مبتلا می‌شود. به همین دلیل واکسن‌ها درجات متفاوتی دارند. بر این اساس اگر تماسی با فرد مشکوکی در ۱۰ روز قبل از واکسیناسیون داشته باشند باید ۱۴ روز صبر کنند، اگر هیچ علامتی ظاهر نشد می‌توانند واکسن بزنند؛ اما اگر کمترین علامتی از کرونا شامل بدن درد، تنگی نفس، سردرد، سرفه، آبریزش بینی، ضعف و بی‌حالی و... داشتند، تست دهند تا با اطمینان از عدم بیماری واکسن را دریافت کنند.

کرمانپور تاکید کرد: ابتلا به کرونا پس از دریافت دوز اول واکسن به منزله یک دوز واکسن حساب می‌شود. بر اساس مندرجات مقالات علمی معتبر کسی که بین تزریق دو دوز واکسن مبتلا می‌شود ۸ تا ۱۲ هفته پس از بهبودی می‌تواند دوز دوم را دریافت کند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره پیش‌بینی از شرایط بیماری در روزهای آتی، تصریح کرد: پیش‌بینی اپیدمیولوژیست‌ها حکایت از رشد مجدد بیماری در آبان ماه دارد؛ اما اگر وضعیت به همین منوال باشد با توجه به تسریع روند واکسیناسیون، پیک ششم به سختی پیک پنجم نخواهد بود. پیک پنجم با نوع دلتای کرونا سخت‌ترین پیک بود.

او با اشاره به اهمیت سیاست‌های دولت و حاکمیت برای مهار بیماری، ادامه داد: وقتی وضعیت زرد و یا آبی می‌شود عملا زمان خوبی برای برنامه‌ریزی و مدیریت بیماری داریم اما، شرایط رها می‌شود و مردم هم کمتر رعایت می‌کنند؛ شرایطی که در پیک چهارم و پنجم آن را تجربه کردیم. اگر اکنون که رنگبندی‌ها در حال زرد و آبی شدن است، مسئولین کشوری و منطقه‌ای روش‌هایی را اتخاذ کنند که کنترل از دست نرود، وضعیتمان بهتر خواهد شد.

وی در پایان صحبت هایش تاکید کرد: بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته در کشور ما در شهرهای بزرگ که آلودگی هوا داریم، نور خورشید به خوبی به افراد نمی‌رسد و مشاغل هم کارمندی است و آفتاب کمی به افراد می‌تابد و بر این اساس سطح ویتامین D اغلب پایین است. ویتامین D نقش موثری در افزایش ایمنی بدن دارد. بنابراین افراد اگر می‌توانند سطح ویتامین D را اندازه گیری کنند و در صورت پایین بودن میزان آن با نظر پزشک، ویتامین D مصرف کنند. استفاده از میوه‌ها و سبزیجات بسیار در ایمنی زایی موثر است. لبنیات، نان و گوشت را در حد متعادل مصرف کنند و نیازی نیست مصرف این اقلام را افزایش دهند.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها