jamejamonline
کرمانشاه عمومی کد خبر: ۱۳۴۰۲۱۸   ۰۹ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۴:۲۹

دکتر فرحناز محمدی به مناسبت روز جهانی “ناشنوایی” در جلسه مجازی امروز (هشتم مهر) باعنوان نشست هم اندیشی کارشناسان ناشنوایان و روسای ادارات بهزیستی استان از ناشنوایی به عنوان یکی از شایعترین معلولیت ها یاد کرد .

به گزارش جام جم آنلاین کرمانشاه؛به نقل از ایسنا، مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به بالا بودن جمعیت ناشنوایان و کم شنوایان استان نسبت به میانگین کشوری، گفت: علت این امر شاید به دلیل تاثیرگذاری بیشتر عوامل محیطی از جمله تروما و یا شاید آسیب های باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی باشد.

وی افزود: این میزان در استان بالاتر است و حدود ۱۵ تا ۱۶ درصد معلولین استان را شامل می شود و علت این امر شاید تاثیرگذاری بیشتر عوامل محیطی ازجمله تروما و یا شاید آسیب های باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی باشد.

محمدی با اشاره به وجود بیش از ۷۵۰۰ ناشنوا و کم شنوا در سطح استان گفت: شایع ترین علت ناشنوایی و کم شنوایی در استان نقص مادرزادی است و در ۵۰ درصد موارد در این نوع معلولیت زمینه ژنتیکی دخیل است.

وی افزود: در همین راستا موثرترین راه برای پیشگیری از تولد نوزادانی با این نوع معلولیت، انجام مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج است.

محمدی گفت: چنانچه مشاوره ژنتیک به موقع و پیش از ازدواج صورت گیرد ،بویژه در خانواده هایی که سابقه معلولیت کم شنوایی و ناشنوایی دارند، قطعا از تولد چنین نوزادانی پیشگیری خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه افزود: مهم ترین گام بعدی در راستای پیشگیری از معلولیت ناشنوایی و کم شنوایی در سطح جامعه انجام به موقع غربالگری نوزادان است.

محمدی گفت: زمان طلایی برای غربالگری شنوایی نوزادان زیر یک ماه است و برای تشخیص قطعی این نوزادان باید تا قبل از سه ماهگی بررسی های لازم صورت گیرد.

وی افزود: جهت درمان و کاشت حلزون و اقدامات مداخله ای دیگر از جمله سمعک هم زیر شش ماه بهترین فرصت است.

محمدی گفت: با انجام اقدامات درمانی به موقع و انجام برنامه های توانبخشی این کودکان هم می توانند تا حد زیادی مانند کودکان عادی فعالیت داشته باشند.

۳ مرکز توانبخشی برای ناشنوایان داریم

نیلوفر اختیاری معاون امور توانبخشی بهزیستی استان هم در این جلسه با اشاره به فعالیت سه مرکز توانبخشی ناشنوایان در سطح استان گفت: از این تعداد دو مرکز درکرمانشاه و یک مرکز در اسلام آبادغرب فعالیت دارد.

وی افزود: در این مراکز خدماتی از جمله گفتار درمانی، تربیت شنوایی و … ارائه می شود.

اختیاری با اشاره به راه اندازی مرکز کاشت حلزون در استان از دو سال پیش گفت: خوشبختانه با راه اندازی این مرکز نیازی به مراجعه این کودکان و خانواده هایشان جهت کاشت حلزون به استان های دیگر نیست.

این مسئول تصریح کرد: در حال حاضر کودکانی که شرایط کاشت حلزون داشته باشند در این مرکز عمل شده و در مراکز بهزیستی توانبخشی آنها انجام می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

سرویس کرمانشاه - یادداشت

بیشتر
بدون اغماض؛ کوتاهی برخی مدیران استانی را در خصوص امنیت سرمایه گذاری تشریح کنیم

بدون اغماض؛ کوتاهی برخی مدیران استانی را در خصوص امنیت سرمایه گذاری تشریح کنیم

طی چند روز گذشته گزارشی از تحلیل امنیت سرمایه گذاری توسط اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه مطرح و اعلام شد که استان کرمانشاه جایگاه دهم بین ۳۱ استان کشور را در خصوص میزان امنیت سرمایه گذاری دارد.

اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

همه ی ما برخی از مواقع نگران می شویم. نگران موضوعاتی که شاید اتفاق بیفتند. ولی کسانی که اختلال اضطراب فراگیر دارند علایم این اختلال در زندگی طبیعی آن ها تداخل ایجاد می کند.

نیازمندی ها