jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۰۱۶۴   ۰۹ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۰:۲۸

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف بی رویه برخی آنتی بیوتیک ها مانند گروه مایسین‌ها می توانند روی شنوایی افراد تاثیر منفی بگذارند و آنها در معرض ناشنوایی قرار می‌گیرند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، ۳۰ سپتامبر مصادف با هشتم مهرماه روز جهانی ناشنوایان و زبان اشاره نامگذاری شده که فرصتی مناسب برای اطلاع رسانی مطلوب در این زمینه است.

دکتر پدرام برقعی متخصص گوش، گلو و بینی روز پنجشنبه به همین مناسبت اظهارداشت: برخی آنتی بیوتیک ها، دارو‌های شیمی درمانی، فلزات سنگین می‌توانند فرد را دچار مشکلات شنوایی کنند.

وی از مردم تقاضا کرد که به هیچ وجه خودسرانه و بی رویه، دارو مصرف نکنند که این کار می‌تواند مشکلات جدی برای آنان به وجود آورد.

متخصص گوش، حلق و بینی یادآور شد: بین یک تا ۳ در هزار نوزاد زنده متولد شده مبتلا به ناشنوای هستند و تعداد کم شنوایان بیش از این تعداد بیشتر است.

برقعی با یادآوری اینکه علل ناشنوایی در سنین مختلف، متفاوت است، اظهار داشت: با بالا رفتن سن به تدریج درصد ناشنوایی افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه کم شنوایی به ۲ نوع اصلی تقسیم می‌شود که شامل انتقالی و حسی‌عصبی است، افزود: وجود هر عاملی که راه انتقال صدا از گوش خارجی به گوش داخلی را سد یا جلوگیری از تقویت صدا در گوش میانی کند، سبب کم شنوایی از نوع انتقالی می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: مثال‌هایی از علل کم شنوایی انتقالی شامل بسته شدن مجرای گوش خارجی با جرم، التهاب و عفونت‌های مجرای خارجی، پارگی پرده، آسیب دیدن و یا چسبندگی استخوانچه‌های شنوایی در گوش میانی است.

برقعی همچنین گفت: در نوع کم شنوایی حسی‌عصبی یا گیرنده‌های شنوایی در حلزون گوش داخلی آسیب می‌بیند یا مسیر عصبی شنوایی از حلزون به مراکز مغزی مشکل پیدا می‌کند و فرد دچار کم شنوایی می‌شود.

وی با بیان اینکه علل مختلفی می‌تواند سبب ایجاد کم شنوایی حسی‌عصبی شود، یادآور شد که از مهم‌ترین آنان عوارض دارویی است.

متخصص گوش، گلو و بینی تصریح کرد: سروصدا‌های بلند محیطی از علل دیگر این نوع کم شنوایی است و این کار به علت ایجاد رادیکال‌های آزاد در گوش داخلی، می‌تواند به شنوایی افراد آسیب بزند.

وی خاطرنشان کرد: اگر شدت و مدت این سروصدا زیاد باشد، آسیب به گوش می‌تواند برگشت ناپذیر باشد و به عبارتی می‌تواند برای شنوایی به شدت مخرب باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: برخی بیماری‌های گوش داخلی هم از علت‌های دیگر کم شنوایی است و براثر آن، افراد دچار سرگیجه، کم شنوایی و وزوز گوش می‌شوند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها