jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۸۹۲   ۰۶ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۵:۰۷

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین با بیان اینکه 86 موکب در مرزهای مهران، شلمچه و چذابه برای بازگشت زائران اربعین مستقر شده است، از پیش‌بینی توزیع بیش از یک میلیون و 200 هزار پرس غذا بین زوار اربعین تا 24 صفر در عراق خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین، یوسف افضلی، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفتگو با فارس با بیان اینکه امسال مجوز حضور ۵۰۰ موکب به خدمت به زوار اربعین در عراق داده شد، اظهار داشت: ۲۰ هزار و ۴۰۰ ویزا برای موکب داران اربعینی صادر شد و ۲۰۰ دستگاه خودرو وسایل و تجهیزات موکب‌ ها را به عراق ارسال کردند.

وی با اشاره به اینکه موکب‌ های اربعینی کشورمان در شهرهای زیارتی عراق به زائران خدمت کردند، افزود: بیشتر موکب‌ها در کربلا مستقر شدند؛ به طوری که ۲۹۴ موکب در کربلا، ۱۰۰ موکب در مسیر نجف - کربلا، ۸۰ موکب در نجف، ۱۴ موکب در کاظمین، ۲ موکب در مسیب و ۱۰ موکب در سامرا و در جوار حرم امامین عسکریین (ع) راه‌اندازی شده و به زائران اربعین خدمت کردند.

افضلی از پیش‌بینی اسکان ۲۶۱ هزار و ۷۰۰ نفر در موکب‌ های ایرانی مستقر در عراق از ۱۰ تا ۲۴ صفر خبر داد و گفت: امسال با توجه به اینکه زائران کشورمان دیرتر به جمع زائران اربعین پیوستند، موکب‌های اسکان بیشتر در مسیرهای منتهی به کربلا مستقر شدند. علاوه بر این، بسیاری از موکب‌ها در مسیر زائران به طبخ و توزیع غذا پرداختند و طبق پیش‌بینی‌ها یک میلیون و ۲۱۵ هزار و ۳۳۰ پرس غذا بین زوار از ۱۰ تا ۲۴ صفر در عراق توزیع می‌شود.

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به اینکه موکب‌های مستقر در عراق تا ۲۴ صفر در این کشور به زائران اربعین خدمت می‌کنند، تصریح کرد: بیشتر موکب‌ های اربعینی عراق تا روز اربعین فعالیت دارند. با این وجود، ما سعی داریم تا ۲۴ صفر موکب‌ها را برای ارائه خدمت به زوار فعال نگه داریم تا زائران با مشکلی در زمینه اسکان و تغذیه مواجه نشوند.

وی درباره تدابیر اتخاذ شده برای بازگشت زائران اربعین، افزود: امسال قرار بود فقط در مرز مهران موکب‌ها خدمات ارائه دهند. اما با توجه به باز شدن مرزهای شلمچه و چذابه برای بازگشت زوار، ۹۶ موکب در ایران به زائران خدمات ارائه می‌دهد؛ به طوری که ۴۶ موکب در مرز شلمچه با پشتیبانی ۱۲۰ موکب معین، ۳۰ موکب در مرز مهران با پشتیبانی ۶۰ موکب معین و ۱۰ موکب در مرز جذابه با پشتیبانی ۵۰ موکب در خدمت زائران است.

افضلی با بیان اینکه تعداد زائرانی که از مرز چذابه به کشور بازمی‌گردند بسیار محدود است، گفت: با این وجود دو مرز شلمچه و مهران هر لحظه پذیرای زائران است و موکب‌های بزرگی همچون موکب آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام و موکب اوقاف و امورخیریه، کمیته امداد، بانک‌ها، وزارت دفاع و ... در مرز مهران مستقر است و از زائران اربعینی پذیرایی می‌کند.

سهمیه ایران در ایام اربعین ۶۰ هزار زائر بود که با توجه به استقبال زائران و حضور در پشت مرزهای زمینی، برخی از زائران نیز به صورت زمینی به عراق سفر کردند و به گفته مسؤولان بیش از ۸۰ هزار ایرانی در مراسم پیاده‌ روی اربعین شرکت کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها