jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۵۶۵   ۰۴ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۲:۵۳

یک فوق تخصص غدد گفت: اگر مادری کم کاری تیروئید داشته باشد زمانیکه مغز جنین در حال شکل گیری است و نیاز به هورمون های مادر دارد، کمی تحت تاثير هورمون های مادر قرار می گیرد، ولی عقب افتادگی ذهنى برايش اتفاق نمی افتد.

دكتر حسين صمدانى فر، عضو تيم تهصصى مركز فوق تخصصى درمان نابارورى پژوهشگاه ابن سينا با بيان اين مطلب مى افزايد: نوزادی عقب افتادگی ذهنی پیدا می کند که به دنیا بیاید و کم کاری تیروئید مادرزادی داشته باشد و دارو نخورد. یعنی تا زمانیکه جنين در رحم مادر است هورمون های تیروئید مادر در نیمه اول و دوم بارداری و نیز هورمون های خود جنین برایش کافی هستند.

وى تاكيد مى كند: حال اگر این جنین مشکلی از حيث هورمون هاى تيروئيدى داشته باشد بعد از تولد باید تحت درمان قرار بگيرد اما کم کاری تیروئید به جنین منتقل نمی شود. يعنى اگر مادری کم کاری تیروئید
داشته باشد و جنین قرار باشد مبتلا به کم کاری تیروئید مثل مادرش بشود، در سنین بزرگسالی این اتفاق خواهد افتاد.

پونه شيرازى - سلامت / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها