jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۷۷۰   ۳۰ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۶:۴۹

مقاله‌ای جدید نشان داده است که روش درمانی جدیدی مبتنی بر ویدئو می‌تواند از افزایش علائم نوزادانی که اولین نشانه‌های اوتیسم را نشان داده‌اند، بکاهد. در مقایسه با نوزادانی که فقط مراقبت‌های استاندارد را دریافت می‌کردند، نوزادانی که تحت این درمان پیشگیرانه قرار گرفتند، تا سه سالگی سه برابر کمتر دچار طیف اختلال اوتیسم شدند.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از آی‌اف‌ال ساینس، اندرو وایتهاوس، پژوهشگر این تحقیقات، با تاکید بر اهمیت این یافته، توضیح داد: «تا به حال هیچ گونه آزمایش مداخله پیشگیرانه‌ای در نوزادان که قبل از تشخیص اعمال شود، چنین تاثیری بر روی نتایج تشخیصی نشان نداده است.»

در واقع، از آنجا که اوتیسم به طور کلی تا حدود سه سالگی تشخیص داده نمی‌شود، درمان‌های تکاملی معمولاً در اوایل دوران نوزادی انجام نمی‌شود. بنابراین، هدف از این مطالعه این بود که آیا می‌توان با مداخله زودهنگام در مواردی که علائم هشداردهنده خاصی در سال اول زندگی ظاهر می‌شود، از بروز علائمی که منجر به تشخیص اوتیسم می‌شود جلوگیری کرد یا نه.

برای این هدف، محققان ۸۹ کودک سنین ۹ تا ۱۴ ماه را مورد بررسی قرار دادند که همه آن‌ها رفتار‌های غیرمعمول در مواردی مانند تماس چشمی خود به خود، حرکات اجتماعی، تقلید و پاسخ به نام را نشان داده بودند. نیمی از این کودکان فقط «مراقبت معمول» را دریافت کردند، در حالی که نیمی دیگر ۱۰ ویزیت خانگی را از یک درمانگر آموزش دیده طی یک دوره پنج ماهه دریافت کردند. همچنین به طور ویژه‌ای همه تعاملات والدین و نوزادان در طول این جلسات توسط درمانگران فیلمبرداری و تجزیه و تحلیل شد.

با ارائه بازخورد در مورد این تصاویر ضبط شده، درمانگران توانستند به والدین کمک کنند تا ویژگی‌های منحصر به فرد فرزندان خود را بهتر بشناسند و واکنش‌های خود را به منظور ایجاد یک محیط اجتماعی که باعث رشد بهتر فرزند می‌شود، اصلاح کنند. در این راستا، درمان بر مبنای هر کودک به صورت انحصاری با تمرکز بر ارتقاء مهارت‌های اجتماعی و شناختی مورد نیاز آن‌ها طراحی شد.

نویسندگان مطالعه تا سه سالگی پیشرفت همه شرکت‌کنندگان را دنبال کردند، در این مرحله ۷ درصد از کودکانی که تحت این درمان قرار گرفته بودند مبتلا به اوتیسم شناسایی شدند. در حالی که، ۲۱ درصد از کودکانی که چنین مراقبت‌هایی را دریافت نکرده بودند مبتلا به این بیماری تشخیص داده شدند.

وایتهاوس می‌گوید: «کودکانی که علائمشان از آستانه تشخیصی پایین‌تر بود همچنان مشکلات رشدی داشتند، اما با کار بر اساس تفاوت‌های منحصر به فرد هر کودک، به جای تلاش برای مقابله با آنها، درمان به طور مؤثر از روند رشد آن‌ها در سال‌های اولیه کودکی حمایت کرده است.»

محققان این پژوهش بهبود شدت علائم ناشی از درمان را «کوچک، اما پایدار» توصیف می‌کنند و معتقدند برای ارزیابی بهتر اثرگذاری این روش، به مطالعات طولانی مدت که افراد را تا بزرگسالی دنبال می‌کند، نیاز است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها