سخنگوی طالبان گفت: داعش در افغانستان مانند عراق وجود ندارد ، اما برخی از افغان ها هستند که ایدئولوژی داعش را پذیرفته اند. ما تلاش های جدی برای جلوگیری از آن انجام می دهیم.
کد خبر: ۱۳۳۸۶۹۳
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در کنفرانس خبری امروز سه‌شنبه (۳۰ شهریور) گفت: داعش در افغانستان مانند عراق وجود ندارد، اما برخی از افغان‌ها هستند که ایدئولوژی داعش را پذیرفته اند. ما تلاش‌های جدی برای جلوگیری از آن انجام می‌دهیم.

وی حملات وحشیانه در ننگرهار را محکوم کرد.

مجاهد افزود: از آدم ربایی در کابل و ولایات جلوگیری شده است و ما سخت تلاش می‌کنیم تا میزان جنایت را به صفر برسانیم.

انتصابات جدید در کابینه موقت طالبان

وی در بخش دیگری از سخنان خود انتصابات جدید در دولت موقت طالبان را اعلام کرد.

به گفته وی «حاجی نورالدین عزیزی»، سرمایه‌گذار و شخصیت برجسته از ولایت پنجشیر به عنوان سرپرست وزارت بازرگانی و تجارت منصوب شده است. همچنین «صدر ابراهیم» به عنوان معاون وزیر کشور و «ملا عبدالقیوم ذاکر» به عنوان معاون وزیر دفاع منصوب شده‌اند و «قلندر عباد» به عنوان سرپرست جدید وزارت بهداشت منصوب شدند.

در تعیینات جدید، «ملا محمد ابراهیم» به عنوان معاون امنیتی وزارت کشور تعیین شده است. همچنین نظرمحمد مطمئن به عنوان سرپرست کمیته ملی المپیک تعیین شد.

همچنین، «مجیب‌الرحمان عمر» از سوی طالبان به عنوان معاون وزارت انرژی و برق، «غلام‌غوث» به‌عنوان معاون وزارت ضد حوادث، محمدفقیر به عنوان سرپرست اداره آمار مرکزی، «محمدگل محمد» به‌عنوان معاون وزارت مرزی، «گل‌زرین کوچی» به عنوان معاون دوم وزارت مرزی، «ارسلا خروتی» به‌عنوان معاون وزارت مهاجرین، «لطف‌الله خیرخواه» به عنوان معاون حرفه‌ای وزارت تحصیلات عالی و «نجیب‌الله» به عنوان رییس اداره انرژی اتمی از سوی طالبان تعیین شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، همچنین گفت که در این تعیینات تا اندازه زیاد تخصص مدنظر گرفته شده است و در سایر تشکیلات حکومت طالبان این معیار در نظر گرفته خواهد شد.

سخنگوی طالبان در پرسش به پاسخ خبرنگاران درباره همه‌شمول بودن کابینه گفت که این بار نمایندگانی از اقلیت‌ها از جمله هزاره‌ها نیز تعیین شده‌اند. محمدحسن غیاثی به گفته او، هزاره است.

مجاهد: برای زنان هم مشاغلی در نظر گرفته‌ایم

مجاهد گفت که مشاغل برای زنان در دولت نیز در نظر گرفته شده است.

سخنگوی طالبان همچنین گفت: بسیاری از کشور‌های منطقه با ما در تماس هستند و مشورت‌های آن‌ها خیر خواهانه است، اما در سطحی نیست که آن‌ها بتوانند در امور داخلی افغانستان مداخله کنند.

وی خاطرنشان کرد: دولت در انتصابات بیشترین حرفه‌ای بودن را در نظر گرفته است که باعث بهتر شدن کار و استاندارد شدن کابینه می‌شود.

مجاهد درباره سفر رئیس بهداشت جهانی نیز گفت: سفر رئیس سازمان بهداشت جهانی به کابل در روز دوشنبه باعث افزایش امیدواری شده است که در آینده نزدیک به برخی از مسائل مربوط به حوزه سلامت رسیدگی شود.

سخنگوی طالبان گفت که این گروه از فعالیت رسانه‌ها حمایت خواهد کرد و مشکلاتی که در برخی ولایت‌ها در این مورد پیش آمده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لغو مراسم تحلیف کابینه جدید طالبان

مجاهد در بخش دیگری از سخنانش گفت: پیش از تسلط طالبان بر کابل، برخی از منابع بانک‌ها به سرقت رفته بود. در حال حاضر ما از تمام ظرفیت‌های دیپلماتیک برای آزاد کردن پول‌های مسدودی افغانستان تلاش خواهیم کرد.

وی افزود که مراسم تحلیف کابینه سرپرست آنان لغو شده و رهبری طالبان تصمیم گرفته است که مسئولان وزارت‌خانه‌ها به‌منظور جلوگیری از اتلاف وقت، کارهای خود را آغاز کنند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها