استاندار کرمانشاه از تنگ نظری به عنوان یکی از موانع ذهنی توسعه نام برد و گفت: تداوم روند شکوفایی و بالندگی استان نیازمند ورود بخش خصوصی قوی، سرمایه گذاران و حمایت و مساعدت ویژه بانکها است که بی شک ظرفیت های ایجاد شده سبب رونق و پویایی اقتصاد منطقه می شود.
کد خبر: ۱۳۳۸۳۰۹

به گزارش جام جم آلاین کرمانشاه؛ «هوشنگ بازوند» در جلسه شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی که امروز با حضور دکتر حیدری نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلان‌غرب در مجلس رییس مجمع نمایندگان برگزار شد؛ اظهار داشت: محور توسعه و پیشرفت هر جامعه و کشور و استانی بستگی به حضور پرقدرت بخش خصوصی دارد و اگر انتظار داریم دولت محور توسعه باشد این امر محقق نمی شود و بر این اساس همه باید تلاش کنیم زمینه حضور سرمایه گذار قوی در استان فراهم و از تنگ نظری ها باید دوری کنیم.

وی افزود: تحقق شعار سال و رهنمود رهبر معظم انقلاب به عنوان یک راهبرد اساسی نیازمند همت والا و عزم راسخ برای رفع مشکلات حوزه تولید، کارآفرینان و فعالان اقتصادی است به این معنا که باید ابزارهای جهش تولید را فراهم کنیم.

وی که در جمع فعالان اقتصادی و روسای اتاق های بازرگانی، خانه صنعت، اتاق تعاون، کانون کارآفرینان و دیگر مدیران اجرایی سخن می گفت؛ خاطر نشان ساخت: در چهار سال گذشته عملکرد بانک ها در مجموع مطلوب بوده و به ویژه در زلزله کمک های بسیار موثری داشتند؛ ولی بیکاری هم امروز یک بحران جدی است و نظام بانکی با تسهیل فرآیندها باید به کمک بخش خصوصی و کارآفرینان بیاید تا با رونق سرمایه گذاری مسیر کاهشی نرخ بیکاری تداوم یابد.

بازوند تأکید کرد: بخش خصوصی ظرفیتی بسیار بزرگ برای توسعه و جهش تولید است و از مدیران و بانک های استان درخواست دارم مسیر حمایت و کمک به سرمایه گذاران را تقویت و حمایت کنند تا متقاضیان سرمایه گذاری کرمانشاه که را که دهمین استان به لحاظ امنیت سرمایه گذاری است در اولویت قرار دهند. .

مقام ارشد استان همچنین یکی از رویکردهای اصلی سیاست اقتصاد مقاومتی را دورن زا بودن آن دانست و گفت: درون زایی یعنی باید به مردم و متقاضیان حوزه های اقتصادی مختلف که می خواهند فعالیت کنند توجه کنیم، موانع را برای آنها برداریم و از فعالیت های آنها پشتیبانی به عمل آوریم تا رشد و توسعه یابند.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد کشور و به ویژه منطقه زاگرس به دلیل وابستگی منابع تأمین مالی به بخش دولتی عموماً بانک محور است؛ گفت: برای پیشرفت و توسعه استان با توجه به ظرفیت های ایجاد شده باید مسیر فعالان اقتصادی هموار شود و انتظار داریم بازپرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای بخش صنعت و معدن یکساله و خدمات نیز بر اساس دستورالعمل های ابلاغی باشد.

مدیران شبکه بانکی استان برای امهال وام های مناطق زلزله زده پیگیری ویژه ای داشته باشند

استاندار کرمانشاه با اشاره به اقدامات صورت گرفته و اخذ موافقت های لازم برای امهال وام های مناطق زلزله زده در سال سوم گفت: دولت، وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی و سایر نهادهای مرتبط با امهال وام ها موافقت کردند و مجوزهای لازم اخذ شده که برای اعمال به بانک ها ابلاغ شده ولی متاسفانه تاکنون اجرایی نشده و سبب مشکلات فراوانی برای مردم شده است.

نماینده عالی دولت امهال وام مناطق زلزله زده را بر اساس مصوبه هیات دولت لازم الاجرا دانست و گفت: بانک های استان این مصوبه را تاکنون اجرا نکرده اند و با توجه به اینکه مردم در سیستم بانکی بدهکار شناخته شوند، نمی توانند تسهیلات جدیدی که برای آنها در نظر گرفته شده دریافت کنند. لذا از مدیران بانک می خواهیم با ریسک پذیری بیشتر این موضوع را از بانک های عامل در تهران پیگیری کنند و هرچه زودتر آن را رفع کنند.

مقام عالی دولت در استان کرمانشاه در ادامه به برخی از اقدام های خود برای فراهم کردن شرایط توسعه در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: با زحمات فراوان مدیران و مسئوالان استان؛ قصرشیرین منطقه آزاد تجاری صنعتیاعلام شد و این پتانسیل و ظرفیت بسیار بزرگ را به عنوان یکی از بهترین مناطق آزاد کشور به لحاظ دارا بودن ۲ گمرک پایه و همچنین همسایگی با اقیلم کردستان عراق و دولت مرکزی عراق است که بی شک تحول آفرین و امیدآفرین است و می تواند بستر و زمینه عظیمی برای توسعه و پیشرفت کرمانشاه را فراهم کند به شرط اینکه موانع ذهنی و نرم افزاری برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در استان حل شود.

بازوند همچنین یکی از مهم ترین اقدام های سالیان اخیر برای توسعه و پیشرفت کرمانشاه را تصویب سند توسعه نفت و گاز با سرمایه گذاری ۷۲ هزار میلیارد تومانی دولت اعلام کرد و گفت: این ظرفیت عظیم می توانند باعث سرمایه گذاری قوی بخش خصوصی شود و باید از این فرصت که مهیا شده نهایت استفاده کنیم.

او همچنین ایجاد بندرخشک یا دهکده لجستیکی را یکی دیگر از کارهای مهمی دانست که می تواند بستر حضور قوی بخش خصوصی و توسعه را فراهم کند و گفت: وجود دهکده لجستیک و اختصاص ۲۰۰ هکتار برآن؛ بدون فراهم کردن شرایط برای بخش خصوصی و سرمایه گذاران بی فایده است.

استاندار کرمانشاه گفت: افتتاح و بهره برداری از طرح عظیم و بزرگ سامانه گرمسیری بر اساس گزارش جهاد کشاورزی امسال سبب رونق اقتصاد منطقه شده است و میزان ۳۵۰ هزار تن محصول بیشتر از سال گذشته برداشت شده که در بهبود معیشت مرزنشنینان و افزایش درآمد مردم بسیار موثر خواهد بود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها