jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۲۰۸   ۲۸ شهريور ۱۴۰۰  |  ۰۹:۴۸

رییس مرکز مدیریت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد

کاهش تدریجی ابتلا و فوت ناشی از کرونا در کشور / نگرانی از سویه "لامبدا"

رییس مرکز مدیریت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه در روزهای اخیر شاهد کاهش تدریجی موارد ابتلا، بستری و فوت ناشی از بیماری کووید ۱۹ در کشور هستیم.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا، گفت: خوشبختانه در روز‌های اخیر، شاهد کاهش تدریجی موارد ابتلا، بستری و فوت ناشی از بیماری کووید ۱۹ در کشور هستیم. هرچند که این توزیع در همه استان‌ها یکسان نیست، اما اکثر استان‌ها به مرحله‌ای از آرامش دست پیدا می‌کنند.

وی افزود: هم‌اکنون استان‌های غربی کشور با بیشترین چالش بیماری مواجهند که لازم است با دقت و مراقبت بیشتری روند بیماری کنترل شود.

وزارت بهداشت موضوع واکسیناسیون را با جدیت دنبال می‌کند

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر با بیان اینکه وزارت بهداشت موضوع واکسیناسیون را با جدیت دنبال می‌کند، تاکید کرد: واکسیناسیون تنها راه کنترل بیماری نیست، بلکه در کنار واکسیناسیون، مردم، صاحبان مشاغل و گروه‌هایی که با این بیماری به نوعی سروکار دارند، باید رعایت شیوه‎ نامه‌های بهداشتی را مورد توجه جدی قرار دهند. اگر همه موارد با هم رعایت نشود، نمی‌توانیم شاهد کاهش جدی آمار ابتلا باشیم.

گویا گفت: میانگین رعایت پروتکل‌ها به تدریج افزایش می‌یابد، چراکه کووید ۱۹ همراه خود فرهنگ سازی می‌آورد، مثلا مواردی که اکنون رعایت می‌شود شاید در یک سال اخیر رعایت نمی‌شد، لذا با فرهنگ سازی که صورت گرفته و افزایش آگاهی مردم، آمار‌ها رو به کاهش بوده و چنانچه به همین منوال سپری شود، ظرف ماه‌های آینده میزان رعایت‌ها بیشتر خواهد شد.

واکسیناسیون یک توقع عمومی است

وی با بیان اینکه واکسیناسیون یک توقع عمومی است، خاطرنشان کرد: مردم و همه مسئولین از ما انتظار دارند که هرچه زودتر این اقدام به سرانجام رسد، اما در مورد واکسیناسیون طبقه بندی صورت گرفته که مشتمل بر دو گروه است، یکی گروه سنی و دیگری مشاغل خاص پر خطرتر.

واکسیناسیون گروه سنی زیر ۳۰ سال در دستورکار قرار دارد

گویا بیان کرد: ظرف ماه‌های گذشته واکسیناسیون گروه‌های سنی بالاتر به تدریج آغاز شده و اکنون به گروه سنی ۳۰ سال رسیده ایم. واکسیناسیون گروه سنی زیر ۳۰ سال در دستورکار قرار دارد.

وی درخصوص واکسیناسیون گروه‌های سنی زیر ۱۸ سال عنوان کرد: از آنجا که دانش آموزان پایه دوازدهم باید خود را به تحصیل حضوری رسانده و آماده شرکت در آزمون کنکور شوند، از نظر ما در اولویت قرار دارند، بنابراین، امیدواریم که واکسیناسیون را از پایه دوازدهم آغاز کرده و به پایه‌های بعدی برسیم.

واکسیناسیون رکن اساسی کنترل همه گیری کروناست

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه درخصوص اثربخشی واکسن ها، گفت: واکسیناسیون رکن اساسی کنترل این همه گیری است، اما تمام ابعاد را در بر نمی‌گیرد، چنانچه فقط بر واکسن تمرکز کنیم به بیراهه خواهیم کرد. رعایت پروتکل‌های بهداشتی نباید فراموش شود. یا وقتی مسئولین ذی ربط سیاستی را اعلام می‌کنند، مردم و سایر مسئولین باید رعایت کنند. برای مثال زمانیکه تعطیلی و اعمال محدودیت‌های تردد اعلام می‌شود، اگر مردم همراهی نکنند این سیاست شکست می‌خورد و ما را به هدفی که داریم نمی‌رساند.

وی اظهار کرد: کادر درمانی کشور خسته هستند، چراکه دو سال مداوم به صورت شبانه روزی کار می‌کنند، تلاش ما این است که وضعیت را به ساحل آرامش برسانیم که بدون همکاری مردم و سایر ارگان‌ها امکان پذیر نیست.

گویا تصریح کرد: اینکه از یک پیک عبور می‌کنیم و تصور می‌کنیم همه خطرات رفع شده، تفکر گمراه کننده و اشتباهی است. اگر ما از قله پنجم عبور کنیم به این معنی نیست که از کنترل همه گیری عبور کرده ایم.

وی درخصوص سویه‌های جدید کرونا گفت: کووید ۱۹ ویروسی است که مدام درحال تغییر است، برخی سویه‌ها قدرت کمتر و برخی قدرت سرایت بیشتری دارند مانند دلتا که نگرانی بسیاری ایجاد کرد و قدرت سرایتش ۹ برابر ویروس ووهان و قدرت مرگ آوری آن نیز ۴ برابر نوع اولیه ویروس است.

وی عنوان کرد: نباید خوش خیال باشیم، زیرا ممکن است سویه‌هایی به وجود بیایند که به واکسن و دارو‌ها پاسخ نمی‌دهند که در آن صورت قدرت سرایت بالایی نیز خواهد داشت.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، گویا یادآور شد: سویه لامبدا جزو سویه‌هایی است که مراقب آن هستیم، اما به سمت و سوی نگران کننده‌ای پیش می‌رود. متاسفانه در چند کشور همسایه ما، رد این سویه پیدا شده است، اما در کشور ما براساس سیستمی که طراحی کردیم و مطابق آن تمام موارد مشکوک ویروس بررسی دقیق ژنومی می‌شوند، هنوز این سویه دیده نشده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها