jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۱۶۶   ۲۷ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۹:۴۴

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی اذعان کرد که حزب‌ الله لبنان موفق شد در رویارویی خود با آمریکا پیروز شود.

به گزارش جام جم آنلاین، نیویورک تایمز در یادداشتی نوشت: حزب‌ الله پس از انتقال بیش از یک میلیون گالن گازوئیل ایرانی به لبنان از طریق سوریه، ناجی ملی خوانده می‌شود؛ به ویژه اینکه این اتفاق پس از آن رخ داد که دولت لبنان و حامیان غربی آن در این زمینه شکست خوردند و این کشور با بدترین بحران اقتصادی و سیاسی در طول تاریخ لبنان مواجه شد.

در این گزارش آمده است: این تحویل سوخت که به گفته یک مقام حزب‌الله، نخستین مرحله از انتقال بیش از ۱۳ میلیون گالن بود، نشان دهنده جدی بودن بحران لبنان و همچنین شکست دولت در رفع آن است. لبنان قادر به دریافت کمک از هرجای دیگر نیست و به سوریه جنگ زده و ایران متوسل شده است.

نیویورک تایمز همچنین نوشت: به نظر می‌رسد که این اقدام تحریم‌های آمریکا در ارتباط با خرید نفت ایران را نقض می‌کند، اما هنوز مشخص نیست که آیا واشنگتن این اقدام را تحت فشار قرار خواهد داد یا خیر. حزب‌الله که آمریکا آن را یک «گروه تروریستی» می‌خواند با تحریم‌های واشنگتن مواجه است و اگرچه این حزب بخشی از دولت لبنان است، اما به نظر می‌رسد که به طور مستقل در این زمینه کار می‌کند.

طبق این گزارش، بحران سوخت در لبنان منجر به نوعی رویارویی میان حزب الله و متحدانش از یک سو و ایالات متحده از سوی دیگر شد، رویارویی بر سر اینکه چه کسی می‌تواند سریع‌تر برای کاهش درد و رنج ملت لبنان اقدام کند، رقابتی که حزب‌الله برنده آن شد.

در ادامه این گزارش آمده است: مداخله در جایی که دولت شکست خورد یک کودتای سیاسی برای حزب‌الله بود؛ چراکه این حزب آمریکا را مسئول بحران اقتصادی لبنان دانسته و می‌گوید که واشنگتن لبنان را محاصره کرده است.

نیویورک تایمز همچنین گزارش داد: حزب‌الله پنج‌شنبه ورود محموله سوخت را با لحنی قهرمانانه به تصویر کشید و اعلام کرد که محاصره آمریکا را شکسته است، این خط فکری است که بسیاری از لبنانی‌ها آن را خواهند پذیرفت. پس از اعلام این خبر توسط سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، دورتی شیا سفیر آمریکا در بیروت گفت که در حال تلاش برای کمک به حل و فصل بحران سوخت در لبنان است و خواستار انتقال گاز از مصر به اردن و انتقال آن به لبنان از طریق خط لوله‌ای شد که از سوریه عبور می‌کند.

این روزنامه در ادامه نوشت که درد و رنج شدید ملت لبنان باعث شده است که احتمال تحریم افراد در لبنان به دلیل پذیرش سوخت ایران کاهش یابد.

در همین راستا، مهند الحاج علی، محقق بنیاد کارنگی آمریکا گفت: من مطمئن نیستم که آمریکا چه میزان مایل است ریسک تحریم مردم نیازمند را بپذیرد. این اقدام واشنگتن را بی‌رحم و سختگیر نشان می‌دهد و این یک پیروزی برای حزب الله است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها