jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۸۱۲۷   ۲۸ شهريور ۱۴۰۰  |  ۰۲:۰۴

طبق مطالعه جدیدی که در یک مجله پزشکی در آمریکا منتشر شده، میوکاردیت یا التهاب عضله قلب پس از عفونت کووید ۱۹ شایع تر از ابتلا به آن پس از واکسیناسیون است.

به گزارش جام جم آنلاین، مطالعه جدیدی نشان می دهد که واکسن کووید ۱۹ فایزر با افزایش خطر ابتلا میوکاردیت مرتبط است، به طوری که حدود یک تا پنج مورد در هر 100،000 نفر وجود دارد اما عفونت کووید ۱۹ با افزایش 11 مورد در هر 100،000 نفر مرتبط بود.

یکی از نویسندگان مطالعه و مدیر گروه پیش بینی پزشکی در برنامه مطالعات سلامت محاسباتی بیمارستان کودکان گفت: کروناویروس بسیار خطرناک است و از جهات مختلف برای بدن انسان بسیار خطرناک است.

اگر کسی که تا کنون در دریافت واکسن تردید داشته است ترس این عارضه جانبی بسیار نادر و معمولاً نه چندان جدی به نام میوکاردیت بسیار بیشتر است.

این مطالعه نشان می دهد که همان عارضه جانبی مشابه در واقع با خطر بالاتری همراه است. در نتیجه شما واکسینه نشده اید و مبتلا می شوید.

در طی این مطالعه پرونده های الکترونیکی سلامت را برای نزدیک به 2 میلیون نفر از بزرگترین سازمان مراقبت های بهداشتی را تجزیه و تحلیل کردند. آنها میزان 25 رویداد مضر را که ممکن است با واکسیناسیون کرونا یا عفونت کووید۱۹ مرتبط باشد، محاسبه کردند.

به طور کلی ، میوکاردیت در افراد واکسینه و غیر واکسینه نادر بود. اما در گروه واکسیناسیون شایع تر بود و حدود سه مورد اضافی برای هر 100،000 نفر وجود داشت.

در میان افرادی که به کرونا مبتلا شده بودند، 11 مورد اضافی از میوکاردیت برای هر 100،000 نفر وجود داشت ، در مقایسه با افرادی که به این ویروس آلوده نشده بودند. این مطالعه خطرات ناشی از میوکاردیت را بر اساس سن یا جنس تجزیه نکرد، اگرچه میانگین سنی افرادی که پس از واکسیناسیون دچار مشکل قلبی شده بودند 25 سال بود. در میان 21 مورد میوکاردیت ، 19 نفر مرد بودند.

واکسن فایزر همچنین با افزایش خطر تورم غدد لنفاوی ، آپاندیسیت و زونا همراه بود. هر سه عارضه جانبی غیر معمول بود.

عفونت کووید۱۹ با خطرات بالای مشکلات جدی قلبی عروقی ، از جمله حملات قلبی ، ضربان قلب نامنظم، لخته شدن خون در ریه ها یا پاها، آسیب کلیه و خونریزی در جمجمه همراه بود. به ازای هر 100000 عفونت ، 25 حمله قلبی اضافی و 62 مورد لخته شدن خون در ریه ها رخ می دهد.

وقتی سعی می کنید تصمیم بگیرید که آیا باید واکسن را مصرف کنید یا نه، یکی از مواردی که باید بپرسید این است که نه تنها عوارض جانبی احتمالی مرتبط با مصرف واکسن چیست بلکه وقتی در مورد کووید فکر می کنم چه چیزی را به خطر می اندازم؟FDA در حال بررسی خطرات میوکاردیت و پریکاردیت یا التهاب مخاط اطراف قلب در دریافت کنندگان واکسن ، به ویژه مردان جوان و نوجوان است.

FDA این هفته اعلام کرد که فایزر در مورد خطرات میوکاردیت و پریکاردیت در افراد واکسینه شده ، از جمله اثرات طولانی مدت بر کسانی که بیمار می شوند ، تحقیق می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها