رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه جریان کار باید تغییر کند، گفت: به جای اینکه مردم در جریان بروکراسی بدوند، مسئولان باید دنبال مردم بدوند و ما نیز برای همین انقلاب کردیم در همین راستا روز گذشته کلیات طرحی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و وارد جزئیات آن شدیم که تصمیم حیاتی برای موضوع کار و اشتغال بود.
کد خبر: ۱۳۳۷۸۱۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز (پنجشنبه) به منظور نظارت میدانی وارد استان مازندران شده بود، در مراسم پانزدهمین یادواره سرداران و هشتصد شهید شهرستان بهشهر با محوریت شهید آیت الله عبدالکریم هاشمی نژاد و هفتمین سالگرد ارتحال آیت الله سیدصابر جباری حضور یافت.

نظام بروکراسی کشور بر مدیران سوار شده است

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه باید بپذیریم نظام بروکراسی کشور امروز بر مدیران ما سوار هستند و ما مدیران بر این نظام اداری سوار نیستیم، عنوان کرد: ما در مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان شما مردم و به عنوان اینکه حلقوم شما بوده، حرف شما را می‌زنیم و قدرت شما در مجلس بوده و تکلیف داریم آن را دنبال کنیم. ما با شما عهد بستیم و مدیون شما و شهدا باشیم اگر غیر از این باور در مجلس حرف زده و تصمیمی بگیریم.

رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به تصویب کلیات طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار در مجلس، گفت: روز گذشته کلیات طرحی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و وارد جزئیات آن شدیم که تا یک ماه دیگر به پایان می‌رسد و مسیر قانونی خود را طی می‌کند. این تصمیم حیاتی برای موضوع کار و اشتغال بود. همه شما جوانان می‌دانید حتی اگر پول جمع کنید و سرمایه داشته باشید، زمانی که بخواهید کاری را آغاز کنید آنقدر شما را می‌برند و می‌آورند تا از آغاز هر کاری منصرف شوید. اول باید مجوز بگیرید برای ساخت کاری و بعد مجوز برای بهره برداری بگیرید و برای هر کاری باید ده‌ها مجوز در پیچ و خم ادارات بگیرید.

با تصویب طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار، راه‌اندازی شغل از سوی افراد به کمتر از یک هفته کاهش می‌یابد

وی در ادامه در تشریح طرحی که روز گذشته در مجلس به تصویب رسید، عنوان کرد: این طرح به این معنی است که در یک پنجره واحد برای هر شغلی که افراد انتخاب کنند تنها کمتر از یک هفته به نتیجه می‌رسند و نیاز به پیگیری و دنبال روی هم ندارد. فرد تنها شغل مورد نظر خود را اعلام کرده و داده‌های خود را وارد پنجره واحد می‌کند و همین کار مجوزی برای آغاز به کار او خواهد بود که بخش عمده‌ای از مشاغل شامل آن می‌شود البته بخش محدودی از مشاغل تأیید می‌خواهد که البته مردم نمی‌دوند تا از مسئول مورد نظر اجازه بگیرند بلکه مسئول پشت میز در هر رده ای، از من تا هر کس دیگر بعد از دیدن تقاضای شغلی، اگر بنا است بله یا خیر به او گفته شود باید در همان زمان مقرر پاسخ دهد و در غیر این صورت حق مخالفتی با وی ندارد.

در جریان بروکراسی اداری، مسئولان باید دنبال مردم بدوند

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه جریان کار باید تغییر کند، اظهار داشت: به جای اینکه مردم در جریان بروکراسی بدوند، مسئولان باید دنبال مردم بدوند؛ ما نیز برای همین انقلاب کردیم و این مسیر را باید طی کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه خاطره‌ای از زمان حضور خود در دفاع مقدس مطرح کرد و یادآور شد: در همان اوایل جنگ یعنی پیش از سال ۶۰، در حمیدیه و ارتفاعات الله اکبر به عنوان نیرو‌های اطلاعات و عملیات حضور داشتیم و هنوز جبهه سامان نداشت و لشگری تشکیل نشده بود.

وی ادامه داد: ما در غرب سوسنگرد برای آزادسازی ارتفاعات الله اکبر فعالیت می‌کردیم؛ مسیر‌های شناسایی را می‌رفتیم و می‌آمدیم که سایر رزمندگان از آن باخبر نبودند یکی از این مسیر‌ها درگیر تیر دشمن بود و در فرصت‌هایی که داشتیم کانالی را با دست حفر می‌کردیم تا در شب عملیات، بچه‌ها برای رسیدن به محل عملیات از این کانال عبور کنند تا تیر و ترکش دشمن به آن‌ها آسیب نرساند؛ این کانال باید به طول ۲۰۰ متر حفر می‌شد و رزمندگان هم نباید از حفر آن مطلع می‌شدند.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: یکی از همرزمان ما که جثه کوچکی، اما فعالیت بیشتری داشت، هر زمان فرصت می‌کرد کلنگ‌های مقنی گری را بر می‌داشت و کانال را حفر می‌کرد. یک روز به او گفتم هوای روز‌ها بسیار گرم و شب‌ها بسیار سرد است و اذیت می‌شوی. گفت بله اذیت می‌شویم، اما هرچقدر قبل از عملیات عرق بیشتری برای کندن این کانال بریزیم، در شب عملیات خون کمتری ریخته می‌شود. یعنی ارزش قطره‌های عرق ریخته شده ما به اندازه ارزش خون رزمندگانی است که در شب عملیات کمتر ریخته می‌شود.

هماهنگی میان سه قوه لازم است، اما کافی نیست
هماهنگی باید منجر به هم‌افزایی و حل مشکلات مردم شود

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز به خودم می‌گویم. تلاش و مجاهدت امروز ما در کار برای مردم، هیچ تفاوتی با تلاشی که در دوران دفاع مقدس صورت می‌دادیم، ندارد. این هم همان مجاهدت برای عزت اسلام، مردم، جوانان، امنیت کشور و عظمت ایران عزیز ما است. چرا باید سستی و بی توجهی کنیم و چرا باید در اختلاف‌ها و موضوعات بیخود وقت خود را تلف کنیم؟

وی افزود: در جلسه‌ای که با عزیزان سران قوا و در تودیع و معارفه قوه قضائیه داشتیم گفتم امروز بهانه‌ای برای کار نکردن نداریم و امروز محکوم به موفقیت بوده و باید تلاش کنیم. امروز خوشحالیم که هر سه قوا هماهنگ بوده و این هماهنگی لازم، ولی کافی نیست. هماهنگی که منجر به هم افزایی نشده و هم افزایی که در حل مشکلات مردم موثر نباشد، ارزش ندارد.

مدیر لایق، مدیری است که فرصت را در اختیار مردم قرار دهد

قالیباف در ادامه با بیان اینکه وظیفه همه ما مسئولان است که یکی از روش‌های مدیریتی ما این باشد که کار‌ها را به مردم واگذار کنیم، خاطرنشان کرد: تصمیم دیروز مجلس نیز در همین راستا بود. همینطور که انقلاب را مردم انجام دادند و در زمان دفاع مقدس و هر بحرانی که در کشور به وجود آمد، پای کار آمدند، امروز برای مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نیز باید مردم در صحنه باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: مدیر لایق مدیری است که فرصت را در اختیار مردم قرار داده و اجازه دهد پیشگامان جامعه، مردم و جوانان باشند که در مسیر حرکت کرده و امور را پیش ببرند. امیدوارم با همکاری و تلاش بر مشکلات فائق آییم.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها