در ادامه اعلام نگرانی کشورهایی اروپایی از احتمال افزایش موج حرکت پناهجویان افغان به سمت این کشورها، «آندری بابیس» نخست وزیر جمهوری چک اعلام کرد که واقعا جایی برای پناهجویان افغان در اتحادیه اروپا وجود ندارد.
کد خبر: ۱۳۳۶۴۷۷

به گزارش جام جم آنلاین، این رهبر پوپولیست گفت: بهتر است راهکاری به دست آید که امکان ماندن افغان ها در داخل افغانستان فراهم شود.

وی به این مساله پس از دیدار با «سباستین کورتس» صدراعظم اتریش و «ادوارد هرگر» نخست وزیر اسلواکی اشاره کرد.

رهبران اتحادیه اروپا گفته اند آماده کمک به پناهجویان افغان پس از کنترل طالبان بر افغانستان هستند، اما تنها آنهایی که به کشورهای همسایه فرار می کنند.

نخست وزیر جمهوری چک گفت: واقعا جایی برای آنها در اروپا وجود ندارد. یک گزینه این است مذاکراتی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه انجام شود همانطور که در گذشته این کار شد که البته تصور نمی کنم راه حل خوبی باشد.

وی افزود: گزینه بهتر، راهکاری است که به مردم افغانستان امکان می دهد در این کشور بمانند.

در سال ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا توافقی مهاجرتی با ترکیه منعقد کرد که به موجب آن آنکارا قول داد مانع از عزیمت میلیون ها پناهجوی عمدتا سوری به اروپا در ازای دریافت کمک مالی برای اسکان بیش از سه میلیون پناهجو شود.

براساس این گزارش، صدراعظم اتریش نیز گفت که این کشور ۱۸ میلیون یورو برای کمک به پناهجویان افغان در کشورهای همسایه افغانستان اختصاص داده است.

وی گفت: ما تلاش خواهیم کرد آلام آنها را کاهش دهیم، اما در عین حال توافق کردیم که اتفاقات سال ۲۰۱۵ دوباره روی ندهد.

وی افزود: ما با مهاجرت های غیرقانونی مخالفیم و با قاچاقچیان انسان نیز مبارزه می کنیم.

کورتس تاکید کرد که مساله، یافتن راه حلی منطقه ای است نه اینکه زمینه مهاجرت های جدید به اروپا فراهم شود.

در سال ۲۰۱۵، به طور تقریبی یک میلیون نفر از خاورمیانه، آفریقا و آسیا وارد اروپا شدند.

نیروهای طالبان در پی خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، در ۱۵ اوت (۲۴ مرداد ماه) بر کابل پایتخت تسلط یافتند.

سیاستمداران اروپایی اقدام چندانی برای کمک به افغان ها انجام نداده اند. فرانسه و انگلیس صرفا تا بدانجا پیشرفت رفته اند که پیشنهاد ایجاد منطقه امن تحت کنترل سازمان ملل را در کابل برای کسانی که به دنبال فرار از حکومت طالبان هستند ارائه داده اند.

این در حالیست که اورسلا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا گفته است که در اجلاس گروه ۷ درباره تخلیه، کمک انسان دوستانه فوری و کمک های توسعه ای بلندمدت مذاکره شده است.

اما برای کشوری مانند افغانستان که با فاجعه فوری انسانی مواجه است و حجم بالایی از مردم آن به دنبال پناهندگی هستند این مذاکرات و پیشنهادات کافی نیست.

بدتر اینکه برخی از سیاستمداران اروپایی از بحران افغان ها به عنوان فرصتی برای کسب دستاوردهای سیاسی استفاده کرده اند.

افغانستان امروز و با گذشت ۲۰ سال از جنگ و اشغالگری آمریکا، کشوری ویران شده است. با توجه به نقش فعال آمریکا و نیز کشورهای اروپایی در چنین مداخلات نظامی، سرنوشت شهروندان افغان باید به یکی از دغدغه های جوامع و سیاستمداران اروپایی تبدیل شود.

منبع: ایرنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها