jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۵۴۳۱   ۱۱ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۹:۲۲

تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) درباره برنامه ریزی زودهنگام برای استفاده از دوز سوم واکسن کرونا در برخی کشورها، به ویژه در شرایطی که برخی دیگر از کشورها هنوز برای دستیابی به دوز اول واکسن تلاش می کنند، هشدار داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، این چندین بار است که دبیر کل سازمان جهانی بهداشت درباره توزیع نابرابر واکسن کرونا انتقاد می‌کند.

 تارنمای هیل نوشت: با سرعت گرفتن برنامه واکسیناسیون تقویتی همزمان با کاهش ایمنی بدن در برابر سویه دلتا ویروس، آدهانوم بار دیگر بشدت مخالفت سازمان متبوعش را با تزریق دوز سوم در شرایطی که سهم عمده‌ای از جمعیت جهان هنوز دوز اول واکسن کرونا را هم دریافت نکرده اند، ابراز کرد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: به همین خاطر من از کشور‌ها می‌خواهم دستکم تا پایان ماه جاری (سپتامبر) برای تزریق دوز سوم مهلت دهند تا کشور‌هایی که بسیار عقب‌تر هستند نیز به آن‌ها برسند.

در آمریکا، مقام‌های بهداشت عمومی این کشور خواستار تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا شده اند. در این کشور ۵۲.۶ درصد از جمعیت یا بیش از ۱۷۴ میلیون نفر واکسینه شده اند.

دبیر کل سازمان بهداشت جهانی با توجه به این امر خاطرنشان کرد این در حالیست که در برخی از کشور‌هایی کم درامد در آفریقا تنها کمتر از دو درصد ازجمعیت به طور کامل علیه کرونا واکسینه شده اند.

این موضع دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در مغایرت کامل با مواضع کارشناسان بهداشت عمومی آمریکا و افرادی همچون آنتونی فائوچی متخصص بیماری‌های عفونی ارشد این کشور است که از توصیه‌ها برای دریافت دوز سوم یا دوز تقویتی واکسن کرونا حمایت می‌کنند.

دیگر مقامات سازمان جهانی بهداشت نیز پیشتر گفته بودند که واکسن‌های تقویتی در کشور‌های ثروتمند‌تر موضوعی جدا از دوز‌های واکسن در برخی دیگر از کشور‌ها و برنامه‌های به اشتراک گذاشتن واکسن از جمله از طریق طرح کوواکس نیست و برای غلبه بر همه گیری کرونا، توجه به این مساله مهم است.

هانس کلاگ رئیس بخش اروپایی سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه گفته بود که تزریق دوز سوم واکسن کرونا، تجملاتی نیست که تصور شود از سهم دیگرانی که هنوز در انتظار دریافت نخستین واکسن هستند، گرفته شده باشد و در واقع راهی برای ایمن نگهداشتن افراد با آسیب پذیری بالاست.

وی با این حال گفت که ما باید واکسن را با یکدیگر سهیم شویم.

برخی از شرکت‌های داروساز تولید کننده واکسن‌های کرونا همچون فایزر تاکنون بدنبال مجوز برای دوز تقویتی واکسن هستند.

کرونا در جهان تاکنون ۲۱۸ میلیون و ۶۲۰ هزار و ۳۹۲ نفر را مبتلا کرده که از این تعداد ۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۰۵ نفر جان باخته اند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
پیش از نبرد با سرطان

اهمیت حفظ توان باروری بیمار پیش از درمان سرطان را در گفت‌وگو با متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا بررسی کرده‌ایم

پیش از نبرد با سرطان

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها