jamejamonline
ورزشی کشتی و وزنه برداری کد خبر: ۱۳۳۲۰۶۹   ۲۴ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۸:۳۴

گفت‌و‌گو با حسین رضازاده درباره اتهام دوپینگ به تیم ملی وزنه‌برداری ایران در المپیک لندن

سرمان بالاست؛ پاک‌ترین تیم تاریخ را داشتیم

حسین رضازاده یا سکوت می‌کند و هیچ حرفی نمی‌زند یا اگر قرار باشد حرفی را به زبان بیاورد بدون ترس از کسی آن را بیان می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم ، پس از صحبت‌های یک‌طرفه علی مرادی در برنامه زنده تلویزیونی و متهم کردن تیم وزنه‌برداری در المپیک لندن به دوپینگ، واکنش‌ها به این اتهام متفاوت بوده است. از خود سعید محمدپور که اتهام اصلی به او وارد شد گرفته تا کوروش باقری سرمربی تیم‌ملی در آن زمان و البته حسین رضازاده که ریاست فدراسیون را برعهده داشت. رضازاده می‌گوید:«زیاد عادت ندارم درباره کسی حرف بزنم اما واقعا یک سری‌ها حرف‌هایی می‌زنند که آدم می‌ماند جوابی بدهد یا نه؟»

 

از المپیک و عملکرد وزنه‌برداری در توکیو شروع کنیم. کاری به کاروان ایران و رشته‌های دیگر نداریم و می‌خواهیم فقط نظرتان را درباره وزنه‌برداری بدانیم.

وزنه‌برداری ایران همیشه جزو یکی از رشته‌های مدال‌آور در المپیک بوده است. وزنه‌هایی  را که علی داوودی هم زد دیدم. حالا خدا را شکر که مدال نقره گرفت اما برای آینده باید تلاش خودش را بیشتر کند. کسب مدال در فوق سنگین اصلا کار راحتی نیست.

توصیه‌ای برای علی داوودی دارید؟

باید حواسش جمع باشد. اسیر حاشیه‌ها نشود. المپیک توکیو برای او تمام شد. خوشحالی‌هایش را بکند و بچسبد به پاریس. خطر مصدومیت در سنگین وزن خیلی بالاست و تمریناتش باید مرتب و منظم باشد. فقط خود علی هست که می‌داند چه سختی‌هایی کشیده و چه سختی‌هایی در راه است. اگر می‌خواهد در آینده نقره‌اش طلا شود باید همه این زحمت‌هایی که تا اینجا کشیده را دو برابر کند، رکوردهایش را بهتر کند و باز هم می‌گویم اسیر حاشیه نشود.

بعد از کسب این مدال یکی از خوشحال‌ترین افراد روی زمین علی مرادی بود.

مرادی که همیشه الکی می‌خندد و این طبیعی است! یاد خودم افتادم که همه مدام ما را سینه دیوار می‌گذاشتند و می‌گفتند نتایجی که گرفته‌اید ضعیف است. در لهستان سوم جهان شدیم همه به ما حمله کردند. مشکلی نیست اما آقای مرادی! این مردم می‌فهمند. کارشناسان می‌فهمند. اگر نقدی هست برای بهتر شدن شرایط است نه جبهه گرفتن.

در لابه‌لای حرف‌های مرادی ایشان به المپیک لندن اشاره کردند.اتهام دوپینگ به بعضی از نفرات از جمله سعید محمدپور زدند و عملکرد کلی کاروان را زیر سوال بردند.

در لندن ما این همه مدال گرفتیم که هنوز نتوانستید مثل آن را بگیرید. سعید محمدپور یکی از بهترین وزنه‌بردارانی بود که اگر خوب مدیریت می‌شد می‌توانست هنوز هم برای ایران مدال بگیرد. در لندن همه وزنه‌برداران ما تست دادند و تست همه منفی از آب در آمد. آن تیم پاک‌ترین تیم تاریخ وزنه‌برداری بود.الحمدا... که سرمان بالاست و بچه‌های ما با غیرت برای ایران مدال آوردند و افتخار‌آفرینی کردند. من دوست دارم یک سوال از علی مرادی بپرسم. آقای مرادی چرا پس از ما نتوانستید سعید محمدپور را حفظ کنید؟ سعید در ۲۰ سالگی یک ضرب وزنه ۱۸۰ کیلوگرمی را مهار کرد. اگر خوب بود چرا حفظش نکردید؟ چرا این توانایی را نداشتید؟ باور کنید کیانوش و سهراب هم که در ریو طلا گرفتند نتیجه جوانگرایی و عملکرد فدراسیون ما بود.

علی مرادی در آن برنامه تلویزیونی به عملکرد فدراسیون خودش نمره «الف» داده است. نظر شما در این باره چیست؟

من یک سوال دارم، بالاتر از الف چه چیزی داریم؟ اگر داریم آن را به من بدهید!اگر شما الف گرفته‌اید ما با کلی مدال چه نمره‌ای باید به خودمان بدهیم؟ یک مدال نقره در توکیو گرفته‌ایم و واقعا همه خوشحال هستیم. خانواده وزنه‌برداری باید تلاش خودش را بکند. نباید جو را متشنج کرد.ما که کاری نداشتیم. آقایان برای لاپوشانی ضعف‌های‌شان، پای ما را وسط کشیدند. آقای مرادی سوال دیگر؛ خود شما تا چند سال پشت مدال‌های من پنهان بودید؟ من یک بار دیگر می‌گویم. کیانوش و سهراب از نسلی بودند که ما ساختیم. تلاش‌ها را ما کردیم پز داستان را شما می‌دهید؟به خدا اگر سهراب در لندن مریض نمی‌شد یک مدال دیگر برای کاروان ایران ثبت شده بود. من یک بحث دارم. اگر انتقادی می‌شود بیاییم بررسی کنیم و ببینیم منتقدان چه می‌گویند؟ راه حل بدهیم و ناراحت نشویم. ولی دوستان ظاهرا تاب انتقاد ندارند.

نظر شما درباره شایعاتی که درباره معامله کردن مدال سهراب مرادی به گوش می‌رسد چیست؟

در مطبوعات خواندم. نمی‌دانم واقعا چه اتفاقی افتاده است اما یک چیز را می‌دانم. سهراب با یک دست اگر در المپیک شرکت می‌کرد طلا می‌آورد. حتی کیانوش رستمی. این بچه‌ها را خراب کردند فقط برای این‌که خودشان بمانند.

آینده وزنه‌برداری ایران؟ خیلی‌ها نگران آینده هستند.

هیچ چیزی معلوم نیست و فقط باید امیدوار باشیم که اتفاق‌های خوبی بیفتد. ما نسل خوبی تربیت نکرده‌ایم و می‌گویم که فقط باید امیدوار باشیم. یک چیز دیگر هم اضافه کنم. در مصاحبه علی مرادی دیدم که ایشان گفته‌اند این برای نخستین‌بار بود که با سرمربی ایرانی در المپیک شرکت می‌کردیم. آقای مرادی در المپیک قبل که خود شما رئیس فدراسیون بودید مگر سجاد انوشیروانی سرمربی نبود؟ کوروش باقری مگر در لندن هدایت تیم را برعهده نداشت؟ خواب بودید آقای مرادی که اینها را ندیده‌اید؟

شما سال‌ها قویترین مرد جهان بودید و تالاخادزه گرجستانی این رکورد را از آن خودش کرد. فکر می‌کنید دوباره یک ایرانی بتواند عنوان قویترین مرد دنیا را به دست بیاورد؟

تالاخادزه وزنه برداری قوی است و تا سالیان سال کسی نمی‌تواند حتی به او نزدیک شود. زحمات زیادی کشیده و از نوع رفتارش به نظر می‌آید که آدم خوب و با‌اخلاقی باشد. فکر می‌کنم او حتی بیشتر از این هم می‌تواند وزنه بزند و دارد تمرین می‌کند که این اتفاق بیفتد. تا زمانی که تالاخادزه باشد بعید می‌دانم کسی به او برسد.

کوروش باقری: آقای مرادی خراب کرده‌اید!

کوروش باقری سرمربی سابق تیم‌ملی وزنه‌برداری که حسابی از اتفاقات به وجود آمده شاکی است درباره این مسائل می‌گوید:«وزنه‌برداری ایران رو به افول است و این را به چشم می‌توان دید. من برنامه آقای علی مرادی را دیدم. ایشان برای لاپوشانی و برای این‌که ضعف‌های خودشان را پوشش بدهند از گذشته حرف می‌زنند. این فرار رو به جلو است. آقای مرادی شما می‌خواهی ضعف‌های خودت را پوشش بدهی چرا از دیگران مایه می‌گذاری؟»
باقری این را گفت و ادامه داد:«این طرز برخورد و این شکل پاسخ دادن اشتباه است. آقای مرادی شما مدال‌های توکیو و ریو را با هم جمع کنید به اندازه مدال‌هایی که در لندن گرفتیم نمی‌شود! در این سال‌ها خراب کرده‌اید آن وقت چه توقعی دارید؟ بیاییم به‌به و چه‌چه کنیم؟ دوستان ما نه تنها برنامه‌ای برای این مسابقات نداشتند بلکه برای آینده هم برنامه‌ای نخواهند داشت. جالب است که دوستان با یک مدال نقره به خودشان نمره الف می‌دهند، اگر جای چین با ۷ مدال طلا بودید یا اگر دو مدال طلا می‌آوردید چه نمره‌ای به خودتان می‌دادید؟»
کوروش باقری در پایان گفت:«ما باید شهامت این را داشته باشیم که اگر کم کاری صورت می‌گیرد آن را قبول کنیم. اولین المپیکی بود که این نتایج ضعیف برای وزنه‌برداری ایران به دست می‌آمد و واقعا جای تاسف دارد. ایشان می‌گویند اولین باری بود که از مربی ایرانی در المپیک استفاده می‌شد! مگر در المپیک قبلی سجاد انوشیروانی سرمربی نبود؟ مگر در المپیک لندن من  سرمربی نبودم؟»

مرتضی رضایی - گروه ورزش / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

خاطره شیرین گوچی و کره‌جنوبی

وقتی حرف بازی ایران و کره‌جنوبی پیش می‌آید، ناخواسته یاد سال 2014 و آن بازی نوستالژیک اولسان می‌افتم که رضا قوچان‌ نژاد دروازه‌ حریف را باز کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها