jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۰۲۲۰   ۱۳ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۴:۳۰

به گفته پزشکان، مراقبت‌های بعد از واکسیناسیون در هر فرد تفاوت‌هایی دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما، واکسن کرونا هم شبیه به دیگر واکسن‌هایی که افراد در گذشته دریافت کرده اند، یک سری عوارض دارد که نیازمند مراقبت است.

افرادی که واکسن را دریافت می‌کنند، ممکن است در محل تزریق، دچار علائمی مثل گرمی، قرمزی و تورم شوند.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان علایمی همچون آبریزش بینی، از دست دادن حس بویایی و چشایی و گلودرد، بعد از تزریق، خیلی مرتبط با واکسن نیستند و ممکن است ابتلای حاد به ویروس کرونا باشد.

افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده، باید بازهم واکسیناسیون را انجام دهند.

قادری افزود: افرادی که دچار علائم ناشی از واکسیناسیون می‌شوند، علائم آن‌ها معمولا در روز دوم ظاهر شده و در روز سوم رو به بهبودی می‌رود، این افراد باید از دست زدن به محل واکسن خودداری کنند و ۱۸ تا ۲۴ ساعت استحمام نکنند.

وی اضافه کرد: دوز اول واکسن ممکن است حفاظتی نباشد، بنابراین افراد باید از حضور در محیط‌های شلوغ و مشکوک بپرهیزند و مراقبت‌های بهداشتی را مثل قبل رعایت کنند و از لحاظ تغذیه‌ای نیز هیچ ممانعتی وجود ندارد و می‌توانند از مایعات و غذا‌های پر پروتئین استفاده کنند.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ممکن است بدن بعد ازنوبت اول واکسیناسیون هنوز در مقابل ویروس کرونا مصون نشده باشد واکنون هم با وجودشیوع نوع دلتا امکان آن هست که به خیلی از واکسن‌ها مقاوم باشد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

واکسیناسیون، تنها راه نجات

واکسیناسیون، تنها راه نجات

براساس ‌اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، می‌توان گفت‌ به ترتیب حدود 39 و 13درصد از بیماران گرفتار کرونا در کشورهای کلمبیا و اکوادور به واریانت «مو» مبتلا شده‎اند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها