jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۰۰۳۸   ۱۲ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۵:۰۱

اینکه افراد تا چه حد در حوزه ریاضی استعداد دارند به سادگی قابل تشخیص نیست، اما برای نخستین بار روشی برای پی بردن به این مساله با استفاده از انتقال دهنده‌های عصبی مغز شناسایی شده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، یک بررسی جدید در دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که سطوح داده‌های در حال انتقال از طریق دو انتقال دهنده عصبی در مغز را می‌توان برای پیش بینی توانایی ریاضی افراد به کار گرفت. از این طریق مشخص می‌شود شرایط شیمیایی مغز افراد چگونه است و آیا افراد می‌توانند به سادگی ریاضیات و پیچیدگی‌های آن را درک کنند یا خیر.

بررسی مذکور که نتایج آن در ژورنال پی ال او اس بیولوژی منتشر شده، مبتنی بر انجام آزمایشاتی بر روی ۲۵۵ داوطلب در یک بازه زمانی شش ساله است. این افراد دانش آموزان مدارس و نیز دانشجویان دانشگاهی بوده‌اند. دو مسیر انتقال عصبی تأثیرگذار در مغز عبارتند از گلوتامات و گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA).

این انتقال دهنده‌های عصبی با دو منطقه خاص مغز در ارتباط هستند که سطح توانایی‌های افراد در حوزه ریاضیات را مشخص می‌کنند و عبارتند از سولکوس داخل صفاقی چپ (IPS) و گئروس پیشانی وسط چپ (MFG).

این آزمایش نشان داد در افراد جوان با جی‌ای بی‌ای بالا و سطح گلوتامات پایین در سولکوس داخل صفاقی چپ، دانش ریاضی در سطح بالایی بوده است. اما در افراد مسن‌تر سطح پایین‌تر جی‌ای بی‌ای و سطح بالاتر گلوتامات باعث افزایش توان ریاضی می‌شود.

دانشمندان هنوز نمی‌دانند چرا این تفاوت بین افراد جوان و مسن وجود دارد. پژوهشگران می‌گویند باید از این یافته‌ها برای ایجاد تغییراتی در زمینه آموزش ریاضیات در مدارس و دانشگاه‌ها استفاده کرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها