jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۸۱۱   ۱۱ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۴:۱۵

یک دندان‌پزشک گفت: شایع‌ترین بیماری دهان و دندان پوسیدگی دندانی است که علت باکتریال دارد و اصلی‌ترین عامل پیشگیری آن، رعایت بهداشت دهان و دندان است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، ابراهیم یزدانی اظهار کرد: بهداشت دهان و دندان شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان‌شویه‌های مکمل است.

وی بابیان اینکه در هر ۲۴ ساعت بایستی بعد از هر وعده غذایی اصلی یک‌بار مسواک زده شود، اضافه کرد: باید بعد از مسواک زدن نخ دندان حاوی فلوراید زده شود تا بهداشت دهان و دندان رعایت شود.
به گفته این دندان‌پزشک، از دهان‌شویه‌های مکمل آنتی باکتریال و حاوی فلوراید نیز می‌توان به‌صورت روزانه استفاده کرد.

یزدانی بابیان اینکه آسیب به دندان‌ها علت‌های مختلفی دارد، افزود: این علل شامل علت باکتریال مانند پوسیدگی دندان، علت تروما مانند شکستگی دندان‌ها در اثر ضربه و علت شیمیایی مانند سایش دندان‌ها به علت مصرف مواد اسیدی است.

وی بابیان اینکه به‌طورمعمول هر ۶ ماه یک‌بار باید ویزیت دوره‌ای توسط دندان‌پزشک انجام شود، ادامه داد: در صورت حساس بودن دندان‌ها به سرما یا گرما یا شیرینی بایستی به دندان‌پزشک مراجعه شود.

یزدانی در پاسخ به چرایی هزینه‌های بالای دندانپزشکی تصریح کرد: یکی از علل این مسئله تورم اخیر در حوزه مواد دندانپزشکی و تجهیزات دندانپزشکی است، ولی تعرفه‌های دندانپزشکی طبق ضریب k، مصوب هیئت‌وزیران و کتابچه تعرفه‌های پزشکی تعیین می‌شود.

این دندان‌پزشک اظهار کرد: در صورت عدم پوشش هزینه‌های دندانپزشکی توسط بیمه‌ها، این هزینه‌ها می‌تواند برای درصد بالایی از جامعه گران و قابل‌توجه باشد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها