jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۳۵۰   ۱۰ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۱:۰۸

دانشمندان هشدار می‌دهند اگر گازهای گلخانه‌ای همچنان در میزان بسیار زیاد اجازه انتشار داشته باشند، تا سال ۲۰۵۰ امواج گرمایی طولانی کشنده تا ۷ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش جام جم آنلاین، کارشناسان موسسه تکنولوژی فدرال سوییس تناوب دما را با سناریوهای مختلف میزان انتشار گازهای گلخانه‌ ای در آینده مدل سازی کر‌دند.

افزایش موج‌ های گرمایی طولانی کشنده تا سال 2050

آ‎ها می گویند:« این احتمال وجود دارد که در سال‌های ۲۰۵۰-۲۰۸۰ شدت این امواج گرمایی به فرکانسی تا ۲۰ برابر روند کنونی برسد. با این وجود امواج گرمایی کشنده تنها در دوره‌های شدید گرمایش جهانی رخ می‌دهد و در مقابل، در دوره‌های آرامی که گرمایش زمین وجود ندارد یا میزان آن اندک است، ما با چنین پدیده هایی روبه رو نخواهیم شد.»

ویکی تامپسون هواشناس دانشگاه بریستول می گوید:«تنها در ماه گذشته جهان رکورد دمایی بی سابقه‌ای را تجربه کرده که در آمریکای شمالی به بیشترین حد خود رسید و در اروپای و چین سبب سیل‌های ویرانگری شد. تغییرات اقلیمی بی شک بر روی سیاره زمین تاثیر خواهد گذاشت. اما ضرورت دارد بدانیم دقیقا در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد تا خود را برای آن آماده کنیم.»

پژوهشگران این موسسه معتقدند موارد وخیم‌تر امواج گرمایی قابل پیشگیری است. همچنان که تا کنون هدف گذاری‌هایی برای کاهش آن انجام شده و با کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ ای در آینده شاهد امواج شدید گرمایی به این صورت نخواهیم بود.

تحقیقات اینچنینی ضرورت روشن ساختن اهداف جهانی در خصوص انتشار گازهای گلخانه‌ ای را نشان می‌دهد که می تواند در کنفرانس گرمایش جهانی سازمان ملل متحد در نوامر ۲۰۲۱ مورد بررسی جدی قرار گیرد.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها