jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۸۷۸۵   ۰۵ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۵:۰۲

وزارت بهداشت روسیه از تایید آزمایشات مشترک دو واکسن کروناویروس آسترازنکا و اسپوتنیک لایت خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین، وزارت بهداشت روسیه اعلام کرد: آزمایش مشترک دو واکسن کروناویروس آسترازنکا و اسپوتنیک لایت مورد تایید قرار گرفته است.

این وزارتخانه متذکر شد: آزمایش ساده، دو سو کور، دو فازی برای تعیین ایمنی و ایمنی زایی ترکیبی از AZD ۱۲۲۲ و rAd ۲۶-S در برنامه تقویت اولیه ناهمگن اجرا می‌شود تا از بروز عفونت کروناویروس در بزرگسالان پیشگیری کند.

در این بررسی ۱۵۰ داوطلب شرکت خواهند کرد و قرار است آزمایشات در دوم مارس ۲۰۲۲ تکمیل شود.

اسپوتنیک لایت، نسخه تک جزئی واکسن کروناویروس روسی موسوم به اسپوتنیک وی است که توسط صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (RDIF) و موسسه گامالیا ساخته شده است. گفته شده که واکسن اسپوتنیک لایت در جلوگیری از بروز بیماری کووید-۱۹، ۷۹.۴ درصد اثربخشی دارد که اثربخشی آن از برخی واکسن‌های دو دُز دیگر بالاتر است.

به گزارش ایسنا، همچنین واکسن آسترازنکا تولید محققان دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی آسترازنکاست. این واکسن پس از تزریق دُز نخست ۷۶ درصد در پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ و پس از تزریق دُز دوم ۸۱.۳ درصد موثر است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

واکسیناسیون، تنها راه نجات

واکسیناسیون، تنها راه نجات

براساس ‌اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، می‌توان گفت‌ به ترتیب حدود 39 و 13درصد از بیماران گرفتار کرونا در کشورهای کلمبیا و اکوادور به واریانت «مو» مبتلا شده‎اند.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها