jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۸۲۱۵   ۰۲ مرداد ۱۴۰۰  |  ۲۳:۳۰

چین اولین راکتور هسته‌ ای بدون آب جهان را می‌سازد و این راکتور به این کشور امکان ساخت راکتورها را در مناطق کویری می‌دهد.

به گزارش جام جم آنلاین، گزارش خبرگزاری دولتی SCMP چین نشان می‌دهد که محققان دولتی در چین از طرح خود برای راکتور هسته‌ ای نمک مذاب تجاری رونمایی کرده‌اند که انتظار می‌رود برای اولین بار در جهان از آب برای خنک‌سازی خود استفاده نکند.

از آنجا که این راکتور به آب نیاز نخواهد داشت، می‌توان آن را در مناطق بیابانی مستقر کرد و به اپراتورها اجازه می‌دهد از فضاهای متروکه استفاده کنند تا انرژی زیادی برای مردم فراهم کنند.

راکتور نمک مذاب به جای اورانیوم توسط «توریم» مایع تأمین نیرو می‌شود. انتظار می‌رود راکتورهای نمک مذاب نسبت به راکتورهای هسته‌ ای اورانیومی سنتی ایمن‌تر باشند، زیرا توریم به سرعت در هوای آزاد خنک و جامد می‌شود، به این معنی که نشت آن از نظر تئوری باعث آلودگی تشعشعاتی کمتری برای محیط اطراف می‌شود.

چین پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۳۰ اولین راکتور تجاری نمک مذاب خود را بسازد و دولت این کشور برنامه‌های بلند مدت برای ساخت چندین راکتور در صحراهای مرکز و غرب چین دارد.

این سیستم جدید چین با اجازه دادن به توریم برای عبور و جریان یافتن در راکتور کار می‌کند و یک واکنش زنجیره‌ای هسته‌ای را قبل از انتقال گرما به یک مولد بخار در خارج امکان‌پذیر می‌کند. سپس توریم به راکتور بازگردانده می‌شود و این چرخه تکرار می‌شود.

مفهوم یک راکتور هسته‌ ای که به جای اورانیوم از نمک مایع تغذیه می‌شود، اولین بار در دهه ۱۹۴۰ ابداع شد. با این حال آزمایشات اولیه برای یافتن راه حلی برای مشکلات این روش از جمله خوردگی و ترک خوردگی لوله‌های مورد استفاده برای انتقال نمک‌های مذاب تلاش کردند.

تحولات اخیر راکتورهای نمک مذاب را دسترس‌پذیرتر و امکان‌پذیرتر کرده و منجر به ساخت اولین راکتور از این دست در چین شده است که توسط پروفسور «یان روی» و همکارانش در انستیتوی فیزیک کاربردی شانگهای ساخته می‌شود.

راکتور چینی‌ها می‌تواند تا ۱۰۰ مگاوات برق تولید کند که کمتر از یک راکتور معمولی اورانیومی است. با این حال باز هم ظرفیت تأمین انرژی یک منطقه مسکونی با ۱۰۰ هزار نفر ساکن را دارد.

این راکتور ۳ متر طول و ۲.۵ متر عرض خواهد داشت، اگرچه این سازه بزرگتر خواهد بود، چرا که تجهیزات دیگری از جمله توربین‌های بخار در آن جای خواهد گرفت.

نسل بعدی فناوری راکتور نمک مذاب توسط چندین شرکت و کشور در سراسر جهان از جمله افرادی نظیر بیل گیتس و شرکت «ناتریوم» با حمایت «وارن بافت» در حال توسعه است. از همین فناوری برای تأمین انرژی یک پروژه جاه طلبانه یک کشتی ۳۰۰ متری هسته‌ای استفاده خواهد شد.

چین همراه با راکتورهای جدید خود، در حال ساخت سدهای عظیم برق‌آبی برای پاسخگویی به تقاضای انرژی شهروندان و صنایع خود است و در ماه ژوئن، سد «بایهتان» (Baihetan) را که دارای بزرگترین توربین‌ های برق‌آبی جهان با ظرفیت تولید هرکدام یک گیگاوات است، راه‌اندازی کرد. همچنین سد «تری جورجز» چین از نظر ظرفیت بزرگترین نیروگاه برق جهان است.

انرژی هسته‌ای در چند وقت اخیر شاهد نوعی تجدید حیات بوده است، زیرا می‌تواند یک ستون مهم در مبارزه با تغییرات آب و هوایی باشد.

راکتورهای جدید نمک مذاب به عنوان یک فناوری حیاتی در تلاش برای خنثی سازی اثر انتشار کربن تا سال ۲۰۶۰ تلقی می‌شود و این در حالی است که چین به تنهایی مسئل ۲۸ درصد از انتشار کربن جهانی است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها