jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۲۷۳۹۵   ۲۸ تير ۱۴۰۰  |  ۱۷:۱۶

تحقیق انجام شده از سوی جمعی از رسانه‌های بین‌المللی به افشای نقش نرم افزار ساخت یک شرکت صهیونیستی در جاسوسی گسترده از خبرنگاران از جمله دو تن از افراد وابسته به جمال خاشقجی منجر شد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، بررسی انجام شده از سوی ۱۷ رسانه مختلف از نقش یک نرم افزار جاسوسی ساخته شده توسط یک شرکت صهیونیستی در مجموعه‌ای از حملات هکری موفق و ناموفق علیه دست کم ۳۷ گوشی هوشمند که صاحبان آنها مشاغل رسمی دولتی و خبرنگاری داشته‌اند یا فعال حقوق بشر بوده‌اند؛ پرده برداشت.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست که یکی از رسانه‌های مشارکت کننده در این بررسی است؛ از نرم افزار جاسوسی «پگاسوس» که ساخت شرکت NSO مستقر در سرزمین‌های اشغالی است، علیه گوشی‌های همراه دو زن که از نزدیکان «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مقتول سعودی بوده‌اند؛ استفاده شده است.

گاردین هم می‌نویسد که حمله هکری با استفاده از نرم افزار جاسوسی این شرکت صهیونیستی از حجم گسترده‌ای برخوردار است و هنوز هم ادامه دارد.

اینکه این حملات به دستور چه کسی و به چه دلیل انجام شده است؛ هنوز مشخص نیست. این در حالی است که NSO مدعی است که نرم افزار جاسوسی ساخت این شرکت فقط برای استفاده نهادهای اطلاعاتی دولتی و نهادهای وابسته به قوه مجریه ساخته شده است. این شرکت همچنین اتهام مطرح شده از سوی ۱۷ رسانه دخیل در این افشاگری را رد کرده و می‌گوید از فناوری‌هایش در قتل خاشقجی استفاده نشده است.

لیستی از مخاطبانی که هدف حملات این نرم افزار اسرائیلی بوده‌اند تهیه شده که شامل بیش از هزار نفر از ۵۰ کشور مختلف می‌شود که ۱۵۰ تن از آنها خبرنگار هستند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها