jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۷۲۶۳   ۲۷ تير ۱۴۰۰  |  ۱۵:۴۴

پژوهشگران آمریکایی با کمک مدل‌های سه‌بعدی سلول‌ها توانستند راه ورود کروناویروس به مغز انسان و گسترش عفونت را مشخص کنند.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از ایسنا پژوهشگران در پروژه جدیدی توانسته‌اند یک مدل سلول بنیادی تولید کنند که راه احتمالی ورود کروناویروس به مغز انسان را نشان می‌دهد.

در گزارش وب‌سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، جوزف گلیسون (Joseph Gleeson)، استاد علوم اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه‌گو (UC San Diego) و از پژوهشگران این پروژه گفته است: بررسی‌های بالینی و همه‌گیرشناسی نشان می‌دهد که مغز می‌تواند درگیر عفونت ناشی از کروناویروس شود.

احتمال آسیب مغزی ناشی از کووید-۱۹، به نگرانی اصلی در موارد بلند مدت ابتلا به این بیماری تبدیل شده است، اما نورون‌های کشت‌شده انسانی نسبت به عفونت حساس نیستند. پژوهش‌های پیشین نشان می‌دهد که سلول‌های سازنده مایع نخاعی می‌توانند به کروناویروس آلوده شوند، اما به نظر می‌رسد که راه‌های دیگری نیز برای ورود وجود داشته باشند.

گلیسون و گروهش که هم دانشمندان علوم اعصاب و هم متخصصان بیماری‌های عفونی را شامل می‌شود، تایید کردند که سلول‌های عصبی انسان در برابر عفونت ناشی از کروناویروس مقاوم هستند. با وجود این، پژوهش‌های دیگر به انواع دیگری از سلول‌ها اشاره دارند که می‌توانند مانند اسب تروآ عمل کنند.

پریسیت‌ها (Pericytes)، سلول‌های ویژه‌ای هستند که اطراف رگ‌های خونی را می‌پوشانند و حامل گیرنده کروناویروس هستند. پژوهشگران برای ایجاد یک مدل پیچیده‌تر از سلول‌های بنیادی بدن انسان موسوم به «Assembloids»، پریسیت‌ها را با سلول‌های عصبی سه‌بعدی آشنا کردند. سلول‌های Assembloids علاوه بر پریسیت‌ها، بسیاری از انواع سلول‌های مغزی را در بر داشتند و عفونت قوی ناشی از کروناویروس را نشان دادند.

کروناویروس توانست پریسیت‌ها را آلوده کند تا مانند کارخانه تولید آن عمل کنند. کروناویروس تولید شده توانست به سلول‌های دیگر برسد و به آسیب گسترده منجر شود. پژوهشگران با کمک این مدل دریافتند که سلول‌های موسوم به آستروسیت (Astrocyte)، هدف اصلی این عفونت ثانویه هستند.

گلیسون گفت: نتایج این پژوهش نشان می‌دهند که یکی از راه‌های احتمالی رسیدن کروناویروس به مغز، رگ‌های خونی هستند. کروناویروس به واسطه آن‌ها می‌تواند پریسیت‌ها را آلوده کند و سپس به سایر انواع سلول‌های مغز برسد. از سوی دیگر، پریسیت‌های آلوده می‌توانند به التهاب رگ‌های خونی منجر شوند و لخته شدن خون، سکته یا خونریزی مغزی را به همراه داشته باشند. این عوارض، در بسیاری از بیماران مبتلا به کروناویروس که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند، مشاهده می‌شود.

وی افزود: با کمک این مدل‌ها می‌توان بینش بیشتری در مورد بیماری‌های عفونی و سایر بیماری‌های مغزی به دست آورد.

این پژوهش، در مجله نیچر مدیسین به چاپ رسیده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها