jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۲۳۲۲   ۳۱ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۰:۳۲

کارشناس نجوم با بیان اینکه امروز صبح خورشید به نقطه انقلاب تابستانی رسیده است، گفت: ساکنین نیمکره شمالی زمین از جمله ایران، امروز طولانی‌ترین روز سال را در پیش خواهند داشت.

به گزارش جام جم آنلاین، احسان مهرجو در گفتگو با مهر اظهار داشت: هر سال با رسیدن خورشید به نقطه انقلاب تابستانی در مدارش شاهد طولانی‌ترین روز در کشورهای نیمکره شمالی می‌شویم و در مقابل کشورهای نیمکره جنوبی طولانی‌ترین شب را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه وقتی خورشید در مدار خود به نقطه انقلاب تابستانی می‌رسد در آن روز شاهد طولانی‌ترین روز خواهیم بود، بیان کرد: ۸ صبح امروز دوشنبه ۳۱ خردادماه، خورشید به انقلاب تابستانی رسیده و میل آن ۲۳.۵ درجه می‌شود؛ بنابراین ارتفاع خورشید از افق شهرهای نیمکره شمالی زمین به بیشترین مقدار خود نسبت به روزهای دیگر می‌رسد و این یعنی مدت زمان حضور خورشید در بالای افق این شهرها و در نتیجه طول روز به بیشترین مقدار خود می‌رسد و شاهد طولانی‌ترین روز و کوتاه‌ترین شب خواهیم بود.

این کارشناس نجوم با بیان اینکه این پدیده برای ساکنین نیمکره جنوبی زمین برعکس خواهد بود و امروز در همه این شهرها کوتاه‌ترین روز و طولانی‌ترین شب را خواهیم داشت، بیان کرد: از فردا اول تیرماه تا ۳۱ شهریور ماه روز به روز میل مداری و ارتفاع خورشید در آسمان شهرهای نیمکره شمالی کم می‌شود و طول روزها روز به روز کوتاه‌تر می‌شود.

به گفته مهرجو، ارتفاع زیاد خورشید از افق باعث می‌شود خورشید کمان طولانی‌تری را از زمان طلوع تا غروبش در آسمان این شهرها طی کند و این زمان طولانی به منزله طولانی‌ترین روز در شهرهای نیکمره شمالی به حساب می‌آید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها