jamejamonline
اصفهان عمومی کد خبر: ۱۳۲۲۲۷۲   ۳۱ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۶:۵۵

در آستانه هفته قوه قضاییه نشست مطبوعاتی رییس کل، دادستان عمومی و انقلاب و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان برگزار شد.

به گزارش جام جم انلاین اصفهان؛ محمدرضا حبیبی رییس کل دادگستری استان در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضاییه برگزار شد، ضمن گرامیداشت این ایام و تبریک پیروزی ملت بزرگ و ولایتمدار ایران در انتخابات 28 خرداد گفت: ملت شریف و بزرگ ایران در 28 خرداد بار دیگر به جهانیان ثابت کردند پیوند امت و ولایت همچنان مستحکم است و در مقابل توطئه سازی های دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی که اقدامات گسترده ای به امید عدم حضور مردم پای صندوق های رأی آغاز نموده بودند، باز هم پیروز میدان بودند و این شکوه و عظمت حضور مردم بار مسؤولیت را بر دوش مسؤولان سنگین تر می نماید.
وی افزود: حضرت آیت الله رییسی رییس جمهور منتخب که با انتخاب آگاهانه مردم سکاندار مدیریت اجرایی کشور خواهد شد با اشراف به وضعیت کنونی کشور و سوابق درخشان مدیریتی در دستگاه قضایی و آگاهی از نقاط ضعف و قوت به خصوص در بخش مبارزه با فساد و ایجاد تحول در این دستگاه زمینه تحولی بنیادین و سازنده را در امور اجرایی کشور فراهم خواهند آورد و به یقین آینده ای شکوفا و درخشان برای کشور رقم خواهند زد.
ایشان در ارائه گزارش عملکرد دادگستری کل استان نیز گفت: در سال 99 با تلاش جهادگونه همکارانم در سطح استان در چهار مقطع و بخش شاهد کاهش موجودی پرونده بودیم.
حبیبی ادامه داد: ورودی پرونده به محاکم تجدیدنظر در سال 99، 95 هزار و 556 فقره پرونده بود که با مختومه شدن 97 هزار و 470 فقره حدود 2 هزار فقره از موجودی این بخش کسر شده است و موجودی به 6 هزار فقره رسیده و به همین دلیل اوقات رسیدگی در این محاکم به روال عادی نزدیک شده است.
رییس دستگاه قضایی استان همچنین گفت: دادسراها حدود 2 هزار و دادگاه انقلاب نیز بیش از 100 فقره کاهش موجودی داشته اند، اما در محاکم بدوی به دلیل تصویب قانون کاهش مجازات حبس با افزایش نامتعارف ورودی مواجه شدیم که در برنامه ریزی های سال جدید با افزایش شعبه و دادرسی علی البدل این هم مرتفع خواهد شد.
رییس کل دادگستری استان در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری تأکید رییس محترم قوه قضاییه مبنی بر رسیدگی سریع، ویژه و خارج از نوبت به پرونده های کثیرالشاکی بیان داشت: با احصاء پرونده های کثیرالشاکی این موضوع در دستور کار قرار گرفت و تنها در یک فقره موسوم به شرکت صدرانفت سپاهان با بیش از ۱۶۰۰ شاکی حکم نهایی صادر و متهم آن به 20 سال حبس محکوم و تمامی اموال پس از استرداد طلب شکات به نفع دولت ضبط می شود.
وی در توضیح و اعلام 10 اتهام اول در پرونده های کیفری گفت: سرقت های مستوجب تعزیر، توهین، ضرب و جرح عمدی، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی ناشی از تصادفات بیشترین فراوانی را نسبت به سایر جرایم به خود اختصاص داده است که البته جرایم خشن جزء 10 جرم اول استان نیست.
عالی ترین مقام قوه قضاییه در استان عملکرد شوراهای حل اختلاف را در سال گذشته خوب ارزیابی کرد و گفت: در سال گذشته در بخش شوراهای حل اختلاف کاهش بیش از 13 هزار فقره ای را شاهد بودیم که نتیجه تلاش های صادقانه و ارزشمند نیروهای این شورا بوده است.
رییس کل دادگستری استان در بخش اقدامات الکترونیک قضایی در استان نیز گفت: با عملیات گسترده و انجام زیرساخت های لازم در بخش توسعه خدمات الکترونیک قضایی در سال گذشته 92 درصد ابلاغ ها به صورت الکترونیک انجام شده و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری 14 هزار و 965 دادرسی الکترونیک انجام گردیده است.
علی اصفهانی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این دادسرا از پیشی گرفتن اقدامات غیر قضایی در حوزه حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرایم نسبت به اقدامات قضایی خبر داد و گفت: سعی شده است در تحقق شعار سال و رونق و حمایت از تولید همه جانبه تلاش شود و تا کنون اقدامات بسیار خوب و مؤثری در راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی در معرض خطر ورشکستگی و تعطیل در سال گذشته صورت پذیرفته است.
گفتنی است در پایان به سؤالات خبرنگاران پاسخ داده شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

سرویس اصفهان - یادداشت

بیشتر

سرویس اصفهان - گفتگو

بیشتر

نیازمندی ها