jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۶۷۸   ۳۰ خرداد ۱۴۰۰  |  ۰۷:۵۲

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) روز گذشته (شنبه ۳۱ اکتبر) همزمان با جشن هالووین فهرستی از صدا‌های (ترسناک) شبح وار را از فضا منتشر کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا وسیما؛ این صدا‌های ترسناک شامل صدا‌های یک «زمین لرزه» احتمالی است که در سیاره سرخ مریخ توسط کاوشگر Mars InSight ناسا ثبت شد و نیز حاوی صدا‌های مهیبی از کیهان باستان، مرکز کهکشان راه شیری و امواج پلاسما از یونوسفر سیاره مشتری است که توسط فضاپیمای Juno ثبت شده است.
سازمان فضایی آمریکا (ناسا) روز گذشته (شنبه ۳۱ اکتبر) همزمان با جشن هالووین فهرستی از صدا‌های (ترسناک) شبح وار را از فضا منتشر کرد.

ناسا در بیانیه‌ای در این زمینه توضیح داد: ممکن است پیش از این صدا‌های ناشی از بروز برخی شکاف ها، ترک‌ها و سر و صدا‌های جمع آوری شده از کیهان را شنیده باشید اکنون با استفاده از داده‌های فضاپیمای خود، مجموعه جدیدی از صدا‌های ترسناک ناشی از اعماق فضا را برای مناسبت هالووین جمع آوری کرده ایم.

ناسا و انتشار فهرستی از صدا‌های فضایی ترسناک

فهرست این صدا‌های هالووینی که به Soundcloud ارسال شده است، پر از ناله و سون‌های ترسناک است.

این صدا‌های ترسناک شامل صدا‌های یک «زمین لرزه» احتمالی است که در سیاره سرخ مریخ توسط کاوشگر Mars InSight ناسا ثبت شد و نیز حاوی صدا‌های مهیبی از کیهان باستان، مرکز کهکشان راه شیری و امواج پلاسما از یونوسفر سیاره مشتری است که توسط فضاپیمای Juno ثبت شده است.

ناسا اوایل هفته جاری تصویری از خورشید شبح وار را نیز برجسته کرد. در این تصویر، خورشید شباهت زیادی به یک کدو تنبل دارد که برای جشن هالووین داخل آن را خالی کرده و درون آن شمع گذاشته اند. ناسا در یک نامه الکترونیکی به فاکس نیوز، تصویر خورشیدی را با یک «کدو تنبل غول پیکر فضایی» مقایسه کرد.

سازمان فضایی آمریکا در پستی در وب سایت خود توضیح داد در این تصویر که در روز هشتم اکتبر ۲۰۱۴ گرفته شده است، مناطق فعال بر روی خورشید ترکیب شده تا چیزی شبیه صورت یک کدو تنبل هالووینی را نمایان سازد. مناطق فعال به دلیل ساطع کردن نور و انرژی بیشتر، روشن‌تر به نظر می‌رسند- همچنین در این تصویر نشانگر‌های از مجموعه‌ای شدید و پیچیده از میدان‌های مغناطیسی مشاهده می‌شود که در اتمسفر خورشید یعنی تاج خورشید قرار دارند.

ناسا افزود: در این تصویر دو مجموعه طول موج نور ۱۷۱ و ۱۹۳ آنگستروم که معمولاً به رنگ‌های طلایی و زرد رنگ آمیزی شده اند، با هم ترکیب می‌شوند تا ظاهری خاص مانند هالووین ایجاد شود.

اندازه گیری آنگستروم برای طول موج نور استفاده می‌شود. ناسا در این پست توضیح داد: این تصویر در واقع ترکیبی از دو طول موج نور ۱۷۱ و ۱۹۳ آنگستروم است که توسط رصدخانه Solar Dynamics ثبت شده است.

هالووین (Halloween) که مخفف «هالووز ایووینگ» (Hallows' Evening) به معنای عصر قدیسان است، جشنی است که در روز ۳۱ اکتبر و در شامگاه مراسم عید مقدسان که یکی از آیین‌های مسیحیت غربی است، برگزار می‌شود.

فعالیت‌های مرسوم روز هالووین شامل قاشق زنی، شرکت در مهمانی‌های هالووین با لباس‌های ویژه این روز، تهیه کدوی هالووین، روشن کردن آتش، سیب بازی، بازی‌های فال بینی، شوخی دستی، بازدید از خانه‌های وحشت، تعریف کردن قصه‌های وحشت آور و تماشای فیلم‌های ترسناک است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها