jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۳۵۴   ۲۶ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۴:۰۶

استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این‌که نتایج مطالعه واکسن برکت حتی بالاتر از استانداردهای جهانی بررسی شده است، گفت: یکی از مزیت‌های واکسن‌های تولید داخل این است که ما مطمئن هستیم این واکسن‌ها بسیار ایمن هستند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، دکتر حسین کیوانی درباره واکسن‌ "کوو ایران برکت" اظهار داشت: این واکسن ایرانی کرونا از لحاظ روش ساخت مشابه واکسن بهارات (هند) و سینوفارم (چین) است و دقتی که برای ساخت واکسن "کوو ایران برکت" به‌کار برده شده بی‌نظیر است.

هیچ‌کس نمی‌تواند در تسریع صدور مجوز دخالت کند

وی افزود: در تأیید این واکسن کرونا دقت و حساسیت زیادی به‌کار برده شده است و هیچ مقامی در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نمی‌تواند در تسریع صدور مجوز دخالت کند بلکه نتایج مطالعه به یک گروه علمی بی‌طرف واگذار شده است و این تیم، نتایج مطالعه را حتی بالاتر از استانداردها نیز بررسی کرده‌اند.
کیوانی ادامه داد: در مورد مواد اولیه‌ای که در واکسن ایرانی کرونا به‌کار برده می‌شود نیز حتی استانداردهای بالاتر از USP (فارماکوپه ایالات متحده) که معیاری برای تأیید داروها در سازمان غذا و داروی کشور ماست، در نظر گرفته شده است.

کسانی که مدعی عدم توانمندی ایران در ساخت واکسن‌ هستند تاکنون واکسن ایرانی زده‌اند!

استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره سابقه ایران در واکسن‌سازی تصریح کرد: ما 80 سال است که فناوری تولید واکسن برمبنای ویروس کشته‌شده را داریم؛ کسانی که ادعا می‌کنند ایران توانایی ساخت واکسن کرونا را ندارد و یا می‌گویند آن را از کشورهای دیگر کپی کرده است خودشان از کودکی تاکنون قطعاً با واکسن‌های ایرانی واکسینه شده‌اند زیرا بیماری‌هایی مانند آبله، فلج اطفال، دیفتری، کزاز و سرخک با همین واکسن‌های ایرانی از بین رفته‌اند!

این متخصص ویروس‌شناسی اضافه کرد: ما سابقه بسیار خوبی در ساخت واکسن داریم و در زمینه ساخت واکسن کرونا نیز بنده از زمان جداسازی ویروس از یک بیمار ایرانی تا زمان کشت آن و تولید واکسن، در جریان این تحقیق بوده‌ام. در زمان حاضر تولید واکسن کوو ایران برکت، در بیوراکتورهای 200 و 600 لیتری و غیره انجام شده است و این امکان را به کشور ما می‌دهد که در چندماه آینده توسط همین سیستم‌ها بتوانیم 7 تا 8 میلیون دوز واکسن کرونا در ایران تولید کنیم.

کیوانی گفت: یکی از مزیت‌های واکسن‌های تولید داخل این است که ما مطمئن هستیم این واکسن‌ها بسیار ایمن هستند.

استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این‌که منظور از پلت‌فرم واکسن، روش‌های ساخت آن است، اضافه کرد: روش‌های مختلفی برای ساخت واکسن کرونا وجود دارد؛ واکسن‌های نوترکیب بر مبنای پروتئین "اسپایک" ویروس کرونا هستند و در این روش شاخک ویروس را خارج می‌کنند و در یک سلول یا باکتری و مخمر دیگری آن را تولید و خالص می‌کنند و واکسن را می‌سازند. روش دیگر برای ساخت واکسن کرونا این است که ژن سازنده یک پروتئین را داخل یک حامل ویروسی قرار می‌دهند و آن را به بدن افراد تزریق می‌کنند که باعث ساخت پروتئین در بدن و افزایش ایمنی می‌شود که این روش در واکسن‌هایی مانند اسپوتنیک و آسترازنکا به‌کار برده شده است؛ روش دیگر این است که mRNA را به بدن تزریق می‌کنند که باعث ساخت پروتئین در بدن افراد می‌شود که این روش اولین بار است در انسان استفاده می‌شود و از این روش در ساخت واکسن‌های فایزر و مدرنا استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: روش دیگر این است که ویروس کرونا را در مخازنی به‌نام بیورآکتور کشت دهند و سپس آن را با موادی مانند "فرمالین" یا "بتاپروپیولاکتون" می‌کشند و پس از انجام فرآیندهایی آن را به واکسن تبدیل می‌کنند که در واکسن‌های چینی و هندی و واکسن ایرانی برکت از این روش برای تولید استفاده شده است و واکسن‌های کشته‌شده از لحاظ نداشتن عوارض، بهترین واکسن‌ها هستند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها