مقامات وزارت خارجه روسیه معتقدند، نشست سران کشورهای عضو ناتو نشان داد که این اتحاد نظامی برای توجیه اقداماتش نیاز به وجود یک دشمن بزرگ دارد و اکنون تهدید از جانب چین نیز به "چالش روسیه" اضافه شده است.
کد خبر: ۱۳۲۱۳۴۲
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، "الکساندر گروشکو" معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که نشست رهبران کشور‌های عضو ناتو ثابت کرد که پیمان آتلانتیک شمالی نمی‌تواند بدون وجود یک "دشمن بزرگ" به موجودیت خود ادامه دهد.

این دیپلمات روس گفت: «نشست سران بروکسل بار دیگر کد ژنتیکی ناتو را فاش کرد: این اتحاد نظامی بدون وجود یک دشمن بزرگ نمی‌تواند موجودیت داشته باشد؛ و اکنون تهدید از جانب چین به "چالش روسیه" اضافه شده است. واقعیت این است که کشور‌های عضو ناتو برای ادامه موجودیت خود نیاز دارند تا دشمنانی، هرچند ساختگی، برای خود در نظر بگیرند تا بتوانند اقدامات خود در سراسر جهان را توجیه کنند.»

در جریان نشست سران ناتو در بروکسل مشخص شد که رهبران کشور‌های عضو این پیمان در حال کار به روی یک سند اصولی - دکترین راهبردی ناتو هستند که قرار است در سال ۲۰۲۲ به تصویب برسد. از جمله تهدیدات بالقوه برای امنیت کشور‌های عضو ناتو، برای نخستین بار در تاریخ از چین نام برده شده است. اعضای پیمان آتلانتیک شمالی به‌خصوص نگران "همکاری‌های روسیه و چین در عرصه دفاعی" و مانور‌های نظامی مشترک دو کشور در منطقه آسیا و اقیانوس آرام هستند.

"ینس استولتنبرگ" دبیرکل ناتو در آستانه نشست سران بروکسل اعلام کرد که روابط ناتو و روسیه به پایین‌ترین سطح از زمان دوران جنگ سرد رسیده است. به گفته وی، گفتگو بین بروکسل و مسکو نشانه ضعف این پیمان نبوده، بلکه برعکس به منزله قدرت ناتو است و به همین دلیل وی از مذاکرات رهبران روسیه و آمریکا در ژنو استقبال می‌کند.

ناتو جامعه جهانی را فریب داده و وعده عدم گسترش به شرق را نقض کرده است

در خبر دیگری گزارش شده، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتظارات جامعه بین المللی را فریب داده و وعده‌های خود را نقض می‌کند. زاخارووا بدین ترتیب به تفسیر اظهارات ولادیمیر پوتین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان. بی. سی آمریکا پرداخت که گفته بود، ناتو در دوران اتحاد جماهیر شوروی قول داده بود که هرگز به سمت شرق گسترش پیدا نخواهد کرد، ولی به این وعده خود عمل نکرد.

روز گذشته (سه‌شنبه) وزارت امور خارجه روسیه در تأیید سخنان پوتین، منتخبی از اظهارات سیاستمداران غربی در دیدار با "میخائیل گورباچف" رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی درباره عدم گسترش ناتو به سمت شرق را منتشر کرد.

ماریا زاخارووا در این باره گفت: «کشور‌های عضو ناتو جامعه بین المللی که امیدوار است مرحله جدیدی از توسعه کره زمین - مرحله بدون بلوک بندی، بدون تقابل سیستم‌ها و تهدید به نابودی یکدیگر آغاز شود را فریب داده است.»

به گفته وی، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان دیدار خود با دبیرکل ناتو در سال ۲۰۱۸، منتخبی از اظهارات سیاستمداران غربی در خصوص غیرقابل قبول بودن گسترش ناتو به سمت شرق را به وی ارائه داد که اکنون متأسفانه از این نظریه صرف‌نظر شده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآور شد: «طی چندین سال گذشته زیرساختار‌های نظامی ناتو به مرز‌های روسیه نزدیک شده و واحد‌های نظامی چندملیتی ناتو در منطقه دریای بالتیک مستقر شده‌اند، مراکز نگهداری تسلیحات سنگین نظامی در مناطق مختلف اروپا ایجاد شده، تعداد مانور‌های نظامی مشترک کشور‌های ناتو در حال افزایش بوده، زیرساختار‌های نظامی ناتو در حال مدرنیزه شدن بوده و بودجه نظامی کشور‌های عضو این پیمان مرتباً در حال افزایش است.»

به گفته وی، تمامی این اقدامات ناتو خطر بروز حوادث غیرمنتظره نظامی را افزایش داده و تنها باعث تشدید وخامت اوضاع در قاره اروپا شده است.
برچسب ها: روسیه کرملین ناتو
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها