jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۲۹۴   ۲۶ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۵۵

یک متخصص بیماری های عفونی اطفال در آمریکا با اشاره به مجوز استفاده اضطراری واکسن فایزر برای کودکان ۱۲ سال به بالا گفت: تزریق واکسن های کووید-۱۹ به کودکان ۱۲ سال به بالا ایمن و موثر است و ممکن است روند بازگشت به «زندگی عادی» را تسریع کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر «جسیکا اریکسون» افزود: در حالی که واکسن فایزر در آمریکا مجوز استفاده اضطرای برای نوجوانان ۱۲ ساله را گرفته است، اما ممکن است والدین هنوز نیاز داشته باشند که نسبت به بی‌خطر بودن این واکسن اطمینان یابند.

وی تاکید کرد: این واکسن مطالعات دقیق را پشت سر گذاشته و بی خطر بودن آن مشخص شده است. مردم از اثرات طولانی مدت واکسن‌های کرونا نگران هستند، زیرا این واکسن‌ها تنها ۹ ماه تا یک سال تحت آزمایش قرار گرفته اند، اما اکثر عوارض جانبی ناشی از تزریق واکسن تنها در چند روز تا سه ماه اول بعد از تزریق واکسن اتفاق می‌افتد که اکنون آن زمان را پشت سر گذاشته ایم.

عوارض جانبی احتمالی ناشی از تزریق این واکسن‌ها در کودکان همانند بزرگسالان است. این عوارض شامل ابتلا به تب با درجه پایین، بدن درد، خستگی و درد در محل تزریق است.

اریکسون گفت: اگر علائمی مانند تب بالا، بیش از دو روز در کودک ادامه یابد، والدین باید با پزشک تماس بگیرند.

حدود ۱۲ مورد از التهاب قلب - میوکاردیت - در کودکان پس از تزریق واکسن کرونا گزارش شده است، اما این متخصص اظهار داشت که ارتباط مستقیم ابتلا به این بیماری‌ها با این واکسن مشخص نیست.

به گفته اریکسون، تزریق واکسن کرونا برای کودکان مبتلا به آلرژی یا مبتلا بیماری‌های مزمن، بی خطر است و تزریق آن در کنار سایر مصون سازی‌ها در دوران کودکی ایمن است.

نتیجه آزمایش این واکسن بر روی کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله هیچ گونه عوارض یا عارضه جانبی نداشته است و مشخص شد که این واکسن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بر روی افراد ۱۲ تا ۱۵ ساله ۱۰۰ درصد موثر است - که این میزان نسبت به بزرگسالان بهتر است.

وی افزود: نتیجه مطالعه روی هزار نوجوانی که واکسن کرونا دریافت کرده بودند نشان داد که هیچ یک به بیماری کرونا مبتلا نشدند؛ در حالی که از هزار نوجوانی که در گروه دارونما قرار داشتند ۱۶ نفر به کووید-۱۹ مبتلا شدند که این میزان بسیار شگفت انگیز است. هنوز هم، بعضی از والدین ممکن است نسبت به واکسیناسیون فرزندان خود تردید داشته باشند؛ زیرا آن‌ها شنیده اند که کودکان به کووید-۱۹ مبتلا نمی‌شوند و یا به همین راحتی ویروس را منتشر نمی‌کنند.

اریکسون گفت: درست است که کودکان کمتر به موارد شدید کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند و یا بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، اما حتی کودکان سالم نیز می‌توانند به موارد جدی کرونا مبتلا یا در بیمارستان بستری شوند.

وی هشدار داد: همه گیری کووید-۱۹ هنوز به پایان نرسیده است، بنابراین اکنون با گزینه انتخاب میان ابتلای طبیعی به کووید-۱۹ یا دریافت واکسن روبرو هستیم و می‌دانیم که خطرات بروز واکنش‌های جدی ناشی از تزریق واکسن بسیار کمتر از خطر ابتلا به موارد جدی کووید- ۱۹ است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد، نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد، اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

این در حالی است که دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، رد این ویروس را پیش از این تاریخ رسمی گرفته و نتایج پژوهش خود را در نشریه "بیماری‌های عفونی بالینی" منتشر کرده‌اند. این پژوهشگران پس از ۱۱ ماه، با بررسی نتایج قبلی، ۳۹ نفر را در سه ایالت آمریکا شناسایی کرده‌اند که دو هفته قبل از اعلام رسمی چین، در خون آن‌ها پادتن کرونا وجود داشته است. اولین مورد کرونا در آمریکا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ یعنی سه هفته بعد از اعلام چین شناسایی شد.

شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

شرکت آمریکایی مدرنا هم ۲۵ آبان ماه ۹۹ اعلام کرد: واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

علاوه بر این چندین کشور همچون ایران، هند، روسیه، چین، انگلیس و آمریکا وارد عرصه تولید واکسن کرونا شده اند و موفقیت‌های چشمگیری در این زمینه کسب کرده اند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها