نتایج یک تحقیق جدید، ارتباط بین بهداشت خوب دهان و دندان را با سلامت عمومی در افراد بزرگسال نشان می دهد.
کد خبر: ۱۳۲۰۷۱۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تعداد کمتر دندان‌های باقیمانده در دهان و توانایی جویدن ضعیف، خطر از دست دادن عضلات، ضعف و دیابت را در افراد مسن افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که فراتر از ناراحتی جسمی، سلامت دهان و دندان اثرات قابل توجهی از جمله افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی را به همراه دارد.

بهداشت ضعیف دهان و دندان که براساس تعداد دندان‌های باقیمانده در دهان، توانایی جویدن، و مشکلات خوردن و بلع تعیین می‌شود، از عوامل ایجاد کننده ضعف جسمی، ناتوانی و مرگ و میر است.

محققان دانشگاه شیمان ژاپن به وجود ریسک بالا دیابت و سارکوپنی که از دست دادن عضله و ضعف ناشی از پیری است، در میان افراد مسن دارای بهداشت ضعیف دهان پی بردند.

محققان در این مطالعه، ۶۳۵ فرد در رده سنی ۴۰ تا ۷۴ سال را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند.

آن‌ها دریافتند که تعداد کمتر دندان‌های باقیمانده در دهان و توانایی جویدن ضعیف به طور قابل توجهی با دست‌های ضعیف‌تر و سارکوپنی مرتبط است. دندان کمتر و توانایی جویدن ضعیف نیز به طور معنی داری با دیابت در ارتباط بود.

به گفته محققان، «یافته‌های ما نشان می‌دهد که بهبود در سلامت دهان و دندان، از جمله حفظ عملکرد جونده‌ها و باقی نگه داشتن دندان ها، ممکن است در پیشگیری از سارکوپنی و دیابت در بزرگسالان موثر باشد.»

آن‌ها حدس می‌زنند در افرادی که توانایی جویدن یا دندان کمتری دارند، ممکن است به خاطر خوردن غذا‌های نرم‌تر و غنی از شکر و داشتن وعده‌های غذایی کمتر، خطر دیابت افزایش یابد.

هر دو این فاکتور‌ها موجب افزایش بیشتر میزان گلوکز خون بعد از غذاخوردن می‌شود.

«شوزو یانو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «طبق داده‌های ما، استفاده از روکش دندان و استفاده از دندان مصنوعی ممکن است خطر دیابت و سارکوپنی را کاهش دهد.»

محققان همچنین اذعان دارند بیماری لثه که می‌تواند باعث از دست دادن دندان‌ها شود، می‌تواند منجر به کاهش حساسیت به انسولین و اختلال در تحمل گلوکز شود.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها