jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۷۱۶   ۲۳ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۴:۴۳

نتایج یک تحقیق جدید، ارتباط بین بهداشت خوب دهان و دندان را با سلامت عمومی در افراد بزرگسال نشان می دهد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تعداد کمتر دندان‌های باقیمانده در دهان و توانایی جویدن ضعیف، خطر از دست دادن عضلات، ضعف و دیابت را در افراد مسن افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که فراتر از ناراحتی جسمی، سلامت دهان و دندان اثرات قابل توجهی از جمله افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی را به همراه دارد.

بهداشت ضعیف دهان و دندان که براساس تعداد دندان‌های باقیمانده در دهان، توانایی جویدن، و مشکلات خوردن و بلع تعیین می‌شود، از عوامل ایجاد کننده ضعف جسمی، ناتوانی و مرگ و میر است.

محققان دانشگاه شیمان ژاپن به وجود ریسک بالا دیابت و سارکوپنی که از دست دادن عضله و ضعف ناشی از پیری است، در میان افراد مسن دارای بهداشت ضعیف دهان پی بردند.

محققان در این مطالعه، ۶۳۵ فرد در رده سنی ۴۰ تا ۷۴ سال را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند.

آن‌ها دریافتند که تعداد کمتر دندان‌های باقیمانده در دهان و توانایی جویدن ضعیف به طور قابل توجهی با دست‌های ضعیف‌تر و سارکوپنی مرتبط است. دندان کمتر و توانایی جویدن ضعیف نیز به طور معنی داری با دیابت در ارتباط بود.

به گفته محققان، «یافته‌های ما نشان می‌دهد که بهبود در سلامت دهان و دندان، از جمله حفظ عملکرد جونده‌ها و باقی نگه داشتن دندان ها، ممکن است در پیشگیری از سارکوپنی و دیابت در بزرگسالان موثر باشد.»

آن‌ها حدس می‌زنند در افرادی که توانایی جویدن یا دندان کمتری دارند، ممکن است به خاطر خوردن غذا‌های نرم‌تر و غنی از شکر و داشتن وعده‌های غذایی کمتر، خطر دیابت افزایش یابد.

هر دو این فاکتور‌ها موجب افزایش بیشتر میزان گلوکز خون بعد از غذاخوردن می‌شود.

«شوزو یانو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «طبق داده‌های ما، استفاده از روکش دندان و استفاده از دندان مصنوعی ممکن است خطر دیابت و سارکوپنی را کاهش دهد.»

محققان همچنین اذعان دارند بیماری لثه که می‌تواند باعث از دست دادن دندان‌ها شود، می‌تواند منجر به کاهش حساسیت به انسولین و اختلال در تحمل گلوکز شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش