jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۴۶۶   ۲۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۳:۲۱

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

شهریاری: تزریق واکسن ایرانی در دوز دوم عارضه ای ندارد / مشکل کمبود واکسن بر طرف می شود

این روزها مسئولان ستاد انتخابات همراه با نظارت بازرسان وزارت بهداشت تمام تلاش خود را به‌ کار گرفته‌اند تا در روز جمعه (28 خرداد ماه) انتخاباتی سالم و پرشور با مشارکت حداکثری مردم برگزار کنند.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تدابیر اتخاذ شده برای حفظ سلامت عوامل انتخابات و رای دهندگان به جام جم آنلاین گفت: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به مردم این اطمینان را می دهیم که در این زمینه پروتکل‌های بهداشتی لازم تدوین و ابلاغ شده که به امید خدا با همکاری وزارت کشور و سایر ارکان برگزاری انتخابات به طور کامل رعایت خواهد شود. از این رو اولویت با برگزاری انتخابات در فضای باز، رعایت فاصله گذاری یک و نیم تا دو متری میان افراد، استفاده از ماسک و پاکسازی محیط است. ضمن اینکه هرگونه پذیرایی و توزیع محصولات تبلیغاتی توسط نامزدهای انتخابات و هواداران آنها ممنوع می باشد. امیدوارم مردم به جوسازی هایی که رسانه های ضد انقلاب در راستای عدم شرکت مردم در انتخابات به راه انداخته اند، توجه نکنند. چرا که ستاد انتخابات کشور با همکاری استانداران و فرمانداران مراکز حوزه‌های انتخابیه، مسئولیت نظارت و مراقبت از اجرای ضوابط پروتکل‌های بهداشتی را بر عهده دارند و هیچ نگرانی ای از این بابت وجود ندارد.
 
او درباره جزئیات تزریق دوز دوم واکسن کرونا با واکسن‌های ایرانی اظهار کرد: بارها اعلام شده که واکسن خارجی در حال ورود به ایران است تا افرادی که در مرحله اول واکسیناسیون با واکسن خارجی واکسینه شدند در مرحله دوم هم بتوانند از همان نوع واکسن تزریق کنند. در غیر اینصورت تزریق دوز دوم از واکسن ایرانی برکت هم بلامانع است و هیچ جای نگرانی نیست. همچنین طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان، تزریق دوز دوم واکسن کرونا به فاصله 90 روز از تزریق دوز اول هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
 
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: تامین واکسن کرونا جزو اولویت های دولت است و هیچ کوتاهی در این مورد انجام نشده. باید توجه داشت که کشور ما تحریم است و شاید بتوان گفت یک پنجم از 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسنی که قرار بود از سبد کوواکس به کشور ما بدهند را ندادند. با این تفاسیر الان در ایران حدود 4 میلیون و دویست هزار نفر دوز اول واکسن را و حدود 700 هزار نفر دوز دوم آن را تزریق کردند و پیگیری های مجدانه ای در حال انجام است که تا چند روز آینده این مشکل مرتفع شود.   
 
او در پاسخ به این سوال که چرا دولت منتظر نماند که واکسن ایرانی وارد بازار شود تا تزریق هر دو دوز را با همین واکسن انجام دهد؟ بیان داشت: نمی توانستیم منتظر بمانیم. هجمه شدیدی در جامعه ایجاد شده بود مبنی بر اینکه چرا همه جای دنیا واکسیناسیون عمومی در حال انجام است و اینجا هیچ. به همین خاطر ما باید واکیسیناسیون را آغاز می کردیم و از آنجا که واکسن داخلی هنوز آماده نبود، این کار را با واکسن خارجی آغاز کردیم.
 
او در پایان با تاکید بر اینکه داوطلبانه واکسن ایرانی را در مرحله آزمایشی تزریق کرده، توضیح داد: خودم و خانواده ام در اردیبهشت ماه  واکسن ایرانی (کوو ایران برکت) را در مرحله آزمایشی تزریق کردیم و خوشبختانه هیچ مشکلی هم در مدت نداشتیم. الان 5 شرکت معتبر ایرانی در حال تولید واکسن کرونا هستند و از مردم می خواهم که به آنها اطمینان داشته باشم. بسیاری از مسوولان و سران و کارگزاران نظام واکسن های ایرانی را در مراحل آزمایشی تزریق کردند، برای آنکه اعتماد مردم به تزریق آنها جلب شود. تمام ما مسوولان جزو مردم هستیم و هر آنچه برای مردم می پسندیم برای خودمان هم می پسندیم. واکسن های داخلی از بهترین نوع واکسن ها در تمام دنیاست.  
 
 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش