jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۴۱۰   ۲۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۳۳

معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به خبر فروش ماهواره روسی به ایران گفت که واشنگتن از این مسئله مطلع است و گزارش رسانه‌ها در این رابطه را دنبال می کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در یک نشست خبری درباره گزارش ادعایی روزنامه واشنگتن‌پست مبنی بر فروش ماهواره پیشرفته روسیه به ایران و اینکه آیا این مسئله تاثیری در مذاکرات مربوط به برجام خواهد داشت، گفت: ما از این موضوع مطلع هستیم و گزارش این رسانه‌ها را در این باره دنبال می‌کنیم.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، پورتر تصریح کرد: آنچه می‌توانم بگویم این است که از مسئله مطلعیم و گزارشات این رسانه‌ها درباره قصد احتمالی روسیه برای ارائه یک سیستم ماهواره‌ای پیشرفته به ایران را دنبال می‌کنیم. جدای از آن، چیز بیشتری برای اعلام و هیچ پاسخ دیگری در این زمینه نداریم.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره بازگرداندن زندانیان دوتابعیتی به آمریکا و اینکه آیا هنوز با تهران گفت‌وگویی در این زمینه انجام می‌شود یا نه، مدعی شد که این افراد به طور ناعادلانه در ایران زندانی شده اند.

جالینا پورتر در ادامه اظهارات مداخله جویانه خود گفت: ما همچنان خواهان بازگشت تمام شهروندان آمریکایی زندانی در ایران و سایر کشور‌ها هستیم و به تلاش‌های خود (در این زمینه) ادامه می‌دهیم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وزیر امورخارجه آمریکا در دیدار با همتایان خود از کشور‌های عضو گروه هفت درباره آزادی این زندانیان گفتگو خواهد کرد، اظهار داشت: من نمی‌خواهم درباره محور دیدار‌های وزیر خارجه پیش‌بینی کنم و اگر اطلاعاتی از این نشست داشته باشیم حتما اعلام می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، روزنامه واشنگتن پست روز جمعه در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی و خاورمیانه مدعی شد که ایران قرار است یک ماهواره از روسیه دریافت کند که توان تهران را برای گردآوری اطلاعات از اهداف مختلف به طور چشم‌گیری افزایش خواهد داد و این، می‌تواند برای اسراییل و آمریکا دردسر ساز باشد.

بنابر ادعای این روزنامه، این مقامات همچنین گفته اند که طبق برنامه مذکور، یک ماهواره Kanopus-V ساخت روسیه به ایران تحویل داده خواهد شد که مجهز به دوربین‌هایی با دقت بسیار بالا است و این امکان را به ایران می‌دهد که به شکل مداوم تاسیسات مختلف از پالایشگاه‌های نفتی خلیج فارس و پایگاه‌های نظامی اسراییل گرفته تا پادگان‌های عراقی که نظامیان آمریکایی را در خود جای داده است را رصد کند و به گردآوری اطلاعات با دقت بالا بپردازد. آن‌ها همچنین گفتند که پرتاب این ماهواره ممکن است ظرف چند ماه انجام شود.

در ادامه گزارش واشنگتن پست آمده است: طبق این توافق، ماهواره جدید سخت‌افزار‌های قدرتمندی خواهد داشت، از جمله دوربینی با قدرت تفکیک ۱.۲ متر که ارتقایی چشم‌گیر در توان فعلی ایران خواهد بود. به گفته این مقامات، ایران قادر خواهد بود این ماهواره را به کار بگیرد تا درباره محل‌هایی که می‌خواهد اطلاعات جمع آوری کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز در گفتگو با شبکه ان. بی. سی نیوز درباره گزارش روز جمعه روزنامه واشنگتن پست که در آن ادعا شده بود، مسکو قصد دارد یک سیستم ماهواره‌ای پیشرفته به ایران بفروشد، تاکید کرد که این خبر جعلی است.

پوتین اظهار داشت: این فقط یک خبر جعلی است. دست کم من از این موضوع بی اطلاع هستم. احتمالا آن‌هایی که در این خصوص صحبت کرده اند، بیشتر می‌دانند. این (خبر) کاملا بی معنی و مزخرف است.

وی در عین حال افزود: ما با ایران برنامه‌های همکاری، شامل همکاری‌های فنی و نظامی داریم.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها