سوال نماینده مسلمان کنگره آمریکا درباره دلایل مخالفت دولت این کشور درباره انجام تحقیقات در خصوص جنایات جنگی در افغانستان و سرزمین های اشغالی سبب بروز بحث های زیادی در کپیتال هیل شد.
کد خبر: ۱۳۲۰۳۲۹

به گزارش جام جم آنلاین، «ایلهان عمر» یکی از نمایندگان مسلمان کنگره آمریکا، با طرح پرسشی درباره دلایل مخالفت دولت آمریکا با انجام تحقیقات درباره جنایات جنگی انجام شده در افغانستان و سرزمین‌ های فلسطینی و بیان اینکه همه از جمله ایالات متحده و اسرائیل باید در خصوص جنایات جنگی پاسخگو باشند سبب بروز بحث‌های زیادی در کنگره آمریکا شد.

با این حال عمر امروز پنجشنبه بیانیه دیگری را منتشر ساخته و در آن این بار درباره اظهاراتش شفاف سازی کرد.

ایهان عمر چند روز قبل نیز در توئیتی ضمن انتشار یک ویدیو، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا را مورد پرسش قرار داد و نوشت: ما باید برای تمامی قربانیان جنایات سطح یکسانی از عدالت و پاسخگویی را داشته باشیم.

او در ادامه این توئیت با اشاره به اینکه شاهد جنایات غیرقابل تصور از سوی آمریکا، اسرائیل، افغانستان و طالبان بوده عنوان کرد: من از بلینکن پرسیدم که قرار است کجا افراد به سراغ حمایت از عدالت بروند.

عمر در ادامه پرسید که چرا دولت فدرال آمریکا با تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی درباره جنایات جنگی مخالفت می‌کند.

با توجه به اینکه ایلهان عمر در این توئیت آمریکا و اسرائیل را با گروه‌های شبه نظامی همچون طالبان کنار هم آورد با واکنش تند از جمله از سوی اعضای حزب خودش مواجه شد. ۱۲ دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که برخی از آنها یهودی هستند، با امضای بیانیه مشتری اظهارات او را توهین‌آمیز و گمراه کننده خوانده و خواستار شفاف‌سازی شدند.

حزب جمهوریخواه نیز خواستار اخراج ایلهان عمر از کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان شد.

عمر ابتدا با انتقادهای دموکرات‌ها مجدداً برخورد کرده و گفت، این شرم‌آور است که همکارانش که به دنبال جلب حمایتش هستند، حالا بیانیه‌های علنی علیه او منتشر می‌کنند.

او تاکید کرد: عبارات اسلام هراسانه مطرح شده در این بیانیه توهین‌آمیز هستند و امضا کنندگان نامه را متهم به اذیت و آزار و خاموش ساختن افراد کرد.

عمر گفت که استناد به پرونده‌های باز اسرائیل، آمریکا و طالبان در دیوان کیفری بین‌المللی مقایسه کردن یا اقدامی از روی تعصب عمیق نیست.

در واکنش به اظهارات ایلهان عمر، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و دیگر اعضای گروه رهبران دموکرات این مجلس در یک بیانیه مشترک نادر، از اظهارنظرهای اخیر ایلهان عمر، نماینده دموکرات، که در آن آمریکا و رژیم صهیونیستی را همچون طالبان جنایتکار خوانده انتقاد کردند.

آنها در این بیانیه مدعی شدند که، معادل دانستن اقدامات آمریکا و اسرائیل با گروه‌های دخیل در تروریسم همچون طالبان به تعصب دامن زده و پیشرفت به سمت آینده‌ای برخوردار از صلح و امنیت برای همه را تضعیف می‌کند.

منبع: مهر

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها