jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۹۸۲۱   ۱۸ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۸:۰۲

محققان در بررسی جدید ۱۳ دارو را براساس عواملی مانند قدرت، مکانیسم عملکرد و ایمنی به عنوان بالاترین ظرفیت برای درمان خوراکی کووید ۱۹ شناسایی کردند.

به گزارش جام جم آنلاین، یافتن یک درمان قوی که بتواند ویروس کرونا را قبل از گرفتار کردن سیستم ایمنی بدن بیمار شکست دهد تا کنون یک هدف دست نیافتی بود اما اکنون تحقیقات جدید نشان می دهد که بیش از دهها داروی موجود یا داروی در دست ساخت می توانند این کار را انجام دهند.

محققان در این تحقیقات بیش از ۱۲ هزار دارو را در دو نوع مختلف سلول انسانی آلوده به کووید ۱۹ بررسی کردند. این داروها یا به تایید اداره دارو و غذای آمریکا رسیده بود یا از لحاظ ایمنی در انسان ها آزمایش شده بودند.

محققان از بین این داروها، ۹۰ مورد را شناسایی کردند که از تکثیر کووید-۱۹ حداقل در یکی از رده های سلول های انسانی جلوگیری می کند.

در نهایت مشخص شد که از این داروها، عملکرد ۱۹ دارو با داروی «رمدیسیور» (remdesivir) هماهنگ بود و یا فعالیت آن را تقویت می کرد.

دکتر توماس راجرز استادیار بخش ایمونولوژی و میکروبیولوژی در موسسه تحقیقات «اسکریپس» گفت: برخی از موثرترین استراتژی های ضد ویروسی «کوکتل هایی» است که در آن چند داروی مختلف برای مقابله با عفونت به بیماران داده می شود، مانند آنهایی که برای درمان عفونت های HIV استفاده می شود.

محققان گفتند از ۱۹ دارویی که نوید درمان کرونا را می دهند، ۱۳ دارو بر اساس عواملی مانند قدرت، مکانیسم عملکرد و ایمنی، بالاترین ظرفیت را برای استفاده به عنوان درمان خوراکی کووید ۱۹ نشان می دهند.

بر اساس مطالعه ای که ماه جاری در مجله Nature Communications منتشر شد، چهار مورد از این ۱۳ دارو - «هالوفانترین» (halofantrine)، «نلفیناویر» (nelfinavir)، «سیمپراویر» ( simeprevir ) و «مانییدپین» (manidipine )- مورد تأیید سازمان غذا و داروی هستند و ۹ داروی دیگر در مراحل مختلف توسعه قرار دارند.

این مطالعه نشان داد که ۲ داروی دیگر توانایی «رمدیسیور» را در سرکوب ویروس افزایش می دهند: این دو دارو یکی «ریبوپرین» است؛ ترکیبی که به عنوان پیشگیری از تهوع و عفونت جراحی آزمایش شده است و دیگری «۱۰-دازاآمینوپترین» (۱۰-deazaaminopterin) یک مشتق فولیک اسید است.

پیتر شولتر رییس و مدیر عامل شرکت تحقیقاتی اسکریپس گفت: در حالی که اکنون واکسن های موثری علیه کووید ۱۹ در اختیار داریم، اما هنوز داروهای ضد ویروسی بسیار موثری نداریم که بتوانند از ابتلا به کرونا جلوگیری کرده و یا جلوی وخیم تر شدن این بیماری را بگیرند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها