jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۱۳۱۹۰۵۴   ۱۳ خرداد ۱۴۰۰  |  ۰۹:۵۲

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با بیان این‌که منطقا دور آینده می‌تواند دور پایانی مذاکرات وین باشد، یادآور شد: در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری ، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین، چهارشنبه شب ۱۲ خرداد ماه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگویی اظهار داشت: امروز بعد از تقریبا ۱۰ روز فشرده کاری به نقطه‌ای رسیدیم که همه هیأت‌ها احساس کردند یک بار دیگر باید به مشورت‌های بیشتر در پایتخت‌هایشان بپردازند.

گفتنی است نشست کمیسیون مشترک برجام به منظور ارزیابی روند گفتگو‌های اخیر روز چهارشنبه در وین برگزار و مقرر شد روسای هیأت‌ها برای چند روز رایزنی به پایتخت‌ها بر‌گردند و مذاکرات ظرف روز‌های آینده مجددا از سر گرفته شود. 

خیلی از هیأت‌ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد/ این دور از مذاکرات متوقف نشده

وی خاطرنشان کرد: خیلی از هیأت‌ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد. همانطور که قبلا گفته بودم، حدس می‌زدم که ما هنوز با نقطه‌ای که یک توافق را جمع بندی کنیم، فاصله داریم، البته دور هم نیستیم.

عراقچی بیان کرد: تصمیم بر این گرفته شد که چند روزی، حداکثر یک هفته فرصت داده شود و مشورت‌ها در پایتخت‌ها صورت بگیرد و مجدد به مذاکرات برگردیم.

در حقیقت این دور از مذاکرات، متوقف نشده، بلکه چند روزی حالت تنفس خواهد داشت تا بشود به جمع بندی بهتری درباره مسائلی که هنوز مورد اختلاف است و راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شده، بپردازیم.

وی گفت: مهم این است که درباره مسائل اصلی مورد اختلاف، بحث‌های بسیار زیادی کردیم و درباره هر کدام از آن‌ها راه‌حل‌هایی وجود دارد که این راه‌حل‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد و بهترین آن‌ها انتخاب شود.

مواضع ما مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده‌ایم

 این دیپلمات ارشد کشورمان عنوان کرد: مواضع ما، مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست. ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده‌ایم. آن‌چه مهم است این است که تنظیمات اجرایی بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش و نحوه راستی آزمایی و بعد از آن بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، این تنظیمات اجرایی به شکلی که مورد توافق دو طرف باشد و تامین کننده منافع ما باشد، صورت بگیرد.

وی یادآور شد: این کار جزییات و کلیاتی دارد، درباره جزییات پیشرفت‌های خوبی کردیم. برخی از مسائل کلی هنوز مانده است. راه‌حل‌هایی برای هر مشکل الان پیدا شده است. می‌ماند که بتوانیم به جمع بندی داخلی بین خودمان برسیم.

معاون وزیر خارجه با ذکر این نکته که هیأت‌های دیگر هم باید به جمع بندی خودشان برسند، عنوان کرد: بعضی از موضوعات هست که شدنی نیست و باید این را درک کنند. برخی از موضوعات است که از نظر آن‌ها شدنی نیست. همه این‌ها باید در یک بسته کلی به یک تفاهم کلی رسیده شود.

عراقچی افزود: تا آن‌جایی که مواضع خودمان را تامین کرده و مواضع قطعی نظام تامین شود، طبیعی است این مذاکرات را ادامه می‌دهیم تا به سرانجام برسیم.

پیشرفت خوبی را در مذاکرات داشتیم/ متونی که مربوط به بخش‌های مختلف مذاکرات است، الان نوشته شده و کامل است

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا در هفته گذشته به پیشرفت‌های بیشتری دست یافتید؟ اظهار داشت: هر جلسه پیشرفت‌های جدیدتری را داشتیم، برخی جلسات سرعت پیشرفت کار بیشتر بوده و برخی کمتر بوده است. در برخی از موضوعات پیشرفت بهتری صورت گرفته و برخی موضوعات هنوز عقب‌تر است.

عراقچی افزود: پیشرفت خوبی را در مذاکرات داشتیم، ولی موضوعاتی که مانده کماکان موضوعاتی است که بدون آن‌ها نمی‌توان به توافق رسید و باید درباره آن‌ها تصمیم گیری شود.

رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین بیان کرد: متونی که مربوط به بخش‌های مختلف مذاکرات است، الان نوشته شده و کامل است و تقریبا در اکثر متون به پیشرفت برای رسیدن به متون واحد، نزدیک شدیم. از این جهت پیشرفت داشتیم، ولی چند موضوع کلیدی است که باید درباره آن تصمیم گیری شود. راه‌حل‌هایی درباره هر کدام پیشنهاد و بحث شده، ولی تصمیم گیری آن‌ها نیاز به سطوح بالاتر دارد.

وی بار دیگر تصریح کرد: تصمیم‌گیری درباره این توافق در وین اتخاذ نمی‌شود، در تهران اتخاذ می‌شود.

به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد

عراقچی درباره این‌که آیا دور بعدی مذاکرات دور آخر خواهد بود؟ اظهار داشت: نمی‌شود به صورت صد در صد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره‌ای پیش بینی کرد. به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع بندی‌ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشور‌های دیگر عضو برجام و آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند و تصمیمات سخت خودشان را باید بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق کنند.

وی بیان کرد: اگر چنین شود، طبیعی است ما توافق خواهیم داشت و اگر صورت نگیرد یا توافق نخواهیم داشت، یا باز هم مذاکرات بیشتری خواهیم کرد.

به هیچ عامل بیرونی توجهی نداریم

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: اصلا دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم، در عین حال عجله هم نمی‌کنیم که خدای نکرده منافع کشور فدای تعجیل در کار شود.

وی با ذکر این نکته که به هیچ عامل بیرونی توجهی نداریم، خاطرنشان کرد: همه مسائل دیگری که در کشور و جامعه بین‌الملل است به کار ما ارتباطی پیدا نمی‌کند. ما این جا متمرکز بر منافع ملی کشور و مواضع نظام متمرکز شدیم تا وقتی آن‌ها تامین نشود به کار خود ادامه خواهیم داد و هیچ توجهی به مسائل دیگر نداریم.

عراقچی بیان کرد: منطقا دور آینده می‌تواند دور پایانی باشد، ولی در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

هنوز زمان قطعی دور بعدی را تعیین نکردیم

وی درباره دور بعدی مذاکرات وین هم گفت: هنوز زمان قطعی را تعیین نکردیم، ولی به صورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفسی داده شود و مشورت‌های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد ملاقات کنیم. تاریخ آن توسط هماهنگ کننده برجام آقای مورا بین اعضای مختلف مشورت و تصمیم گرفته و اطلاع داده می‌شود.

به گزارش فارس، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام ۱۳ فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین این گفتگو‌ها به صورت حضوری و رو در رو دنبال شود و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای تشکیل و بررسی‌ها را انجام دهد. نتایج بررسی‌های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه ۲۰ فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت‌های برای تنفس و مشورت به پایتخت‌ها برمی‌گردند و مقرر شد روز چهارشنبه ۲۵ فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه ۲۶ فروردین برگزار و مقرر شد که نشست‌های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه ۲۸ فروردین ماه در وین برگزار شد و در این چند روز رایزنی‌ها در سطوح کارشناسی و کارگروه‌ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین ماه در وین برگزار و هیأت‌های توافق کردند که دوباره گفتگو‌ها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه‌شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار شد و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت‌های ایران و ۱+۴ در جلسه‌ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت‌ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه برگزار شود که این نشست نیز برگزار شد و ۲۹ اردیبهشت ماه نیز مجدد کمیسیون تشکیل جلسه داد و توافق کردند به پایتخت‌ها بازگشته و پس از آن چهارم خرداد ماه در وین دوباره مذاکرات از سر گرفته شد و تا امروز (۱۲ خرداد ماه) ادامه داشت و بعد از نشست چهارشنبه ۱۲ خرداد توافق شد روسای هیأت‌ها برای مشورت‌های بیشتر به پایتخت‌ها مراجعت کرده و بعد از تنفسی حدود یک هفته‌ای به وین بازگردند.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مغازله‌های سیاسی نافرجام

مغازله‌های سیاسی نافرجام

برابر با گزارش‌هایی که دیروز رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند اولین پرواز عربستان به اسرائیل در فرودگاه بن‌ گوریون بر زمین نشست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها