نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: ارتباط با همسایگان و محور مقاومت برای ما موضوعیت دارد و تعامل ما با همسایگان حق مردم را نمی گیرد.
کد خبر: ۱۳۱۹۰۳۶

به گزارش جام جم آنلاین، علیرضا زاکانی، نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در گفتگو با برنامه صدای جوان با رادیو جوان، اظهار کرد: بنده در دفاع مقدس فرماندهی بخشی از اطلاعات و عملیات را برعهده داشتم، بعد از جنگ مسئول تشکل دانشجویی بودم، سال ۸۳ به عنوان هیات علمی انتخاب شدم، سال ۸۲ وارد مجلس شدم و حالا مسئول مرکز پژوهش های مجلس فعلی هستم، رئیس کمیسیون برجام در مجلس نهم هم بودم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چندسالتان است؟، چه سالی ازدواج کردید؟ چند فرزند دارید؟ منزلتان چند متر است؟ چه خودرویی دارید؟ و ۳ ویژگی خوب شما از نظر همسرتان چیست؟ گفت: ۵۵ ساله هستم، سال ۶۸ ازدواج کردم، ۳ فرزند دارم فرزند اول فوق لیسانس دارد و در قم زندگی می کند، فرزند دوم فوق لیسانس و تهران زندگی می کند و فرزند سوم روانشناسی خوانده و تهران زندگی می کند. منزل من ۹۸ متر و خودرو ندارم، ۳ ویژگی بنده بچه دوست، بی توقع و خاکی بودنم را همسرم دوست دارد.

وی درباره برنامه دولت خود در جهت توزیع ثروت در کشور، گفت: ۴ رویکرد تحولی را دنبال می کنم، رویکرد اول بحث اقتصاد است و زمینه های لازم را برای جهش تولید فراهم می کنیم و ۹ پیشران را مشخص کردیم و خوشه های مرتبط در شغل های پایین دستی داشته باشیم، تا خلق ثروت صورت گیرد و در کنار آن با فساد و بروکراسی اداری برخورد شود.

زاکانی در خصوص اولویت خود در دیپلماسی گفت: ارتباط با همسایگان و محور مقاومت برای ما موضوعیت دارد و تعامل ما با همسایگان حق مردم را نمی گیرد. تمرکز ما بر قدرت های نوظهور مانند روسیه و چین است؛ در گام بعدی توجه به کشورهایی که ارتباط تاثیر گذار با ما دارند، با یک دیپلماسی هوشمند تحولات منطقه ای را به سمت منافع خود سوق دهیم.

وی در خصوص سیاست های کلی جمعیت دولت خود، تصریح کرد: در حال حاضر وضع نامناسبی داریم؛ در سال ۶۵ نرخ رشد ۳.۱ بوده و سال گذشته زیر یک بوده است؛ این برای جامعه خطرناک بوده و جامعه به سمت پیری درحال حرکت است. ابتدا باید مقدمات زندگی را برای جوانان فراهم کنیم؛ اگر ما تمام اصل های قانون اساسی را اجرا کنیم حق و حقوق مردم را رعایت کردیم و جوانان به عنوان جوانان فرهیخته باید خودشان میدان داری کنند، نرخ باروری شرایطی دارد که یک خانم در سن ۲۹ سالگی فرزند اول را با دنیا می آورد، سن ازدواج بالا رفته و این خوب نیست. با جهش تولید و ایجاد اشتغال برای جوانان امید را برایشان فراهم می کند شرایط ایجاد خواهد شد که جوانان میدان دار یک تحول شوند به طبع نسل جدید امیدواری در جامعه تولید شود و درخصوص جمعیت حساسیت جدی داریم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درخصوص پرداخت یارانه گقت: یارانه فعلی یک ظلم بزرگ بوده و از اشکالات جدی است که باید برطرف شود، ۷۰ هزار میلیارد در سال یارانه می دهیم و ۳۰۰ هزار میلیارد هم یارانه پنهان داریم، اما اگر هدفمند پرداخت شود، فقر مطلق از بین می رود و زمینه فعالیت ایجاد شود. یارانه ها را باید شفاف، هدفمند و در جهت درست به مردم بدهیم.

وی در خصوص برنامه های خود برای به کارگیری نیروهای بومی در بخش های مختلف، بیان کرد: برنامه های خودمان را به صورت بخشی به هر استان ارائه خواهیم داد، مثلا آبادان یک شهر زیبایی است که امروز با اشکالات متعددی روبه روست؛ت مشکلات آب، گاز و گرد و خاک دارد و همچنین در حوزه اشتغال در آبادان نیز برنامه داریم، ظرفیت های جدی در آبادان وجود دارد که می‌توان برای عزیزان اشتغال ایجاد کرد.

زاکانی در خصوص نخستین تصمیم خود بعد از رسیدن به پاستور گفت: بزرگ ترین کار در حوزه اقتصاد است و جهش تولید.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در دفتر چه بیمه شما چیست؟ در بورس سرمایه گذاری کرده‌اید؟ بیشترین وامی که گرفتید برای چه بود؟ سن مطلوب ازدواج را چه قدر می دانید؟ آخرین باری که از وسایل نقلیه عمومی استفاده کردید چه بود؟ گفت: تامین اجتماعی، بورس سرمایه گذاری نکردم، بیشترین وامی که گرفتم برای مشارکت در ساخت مسکن بود؛ یک خانه داشتیم که درحال نشست بود و با دامادها آن را ساختیم. دختر اولم سال دهم دبیرستان ازدواج کرد و دختر دوم و سوم بعد از کنکور ازدواج کردند. از تاکسی استفاده کردم.

وی درخصوص استفاده از جوانان در دولت گفت: دولت آینده اولین دولت بعد گام دوم انقلاب است که محور آن جوانان هستند، در ۱۴ سالی که در جریان دانشجویی فعالیت داشتم جوانانی را شناختم که ممتاز هستند بنده معتقد به فعالیت جوانان و شایسته سالاری هستم؛ مشکل امروز ما به دلیل مدیریت پیران است.

وی درخصوص مصادیق اصلاح الگو مصرف هم تصریح کرد: این موضوع یک مبنای فرهنگی دارد و یک مبنای اقتصادی. باید شرایط را به سمتی ببریم که اصلاح الگوی مصرف پیش برود، به صورت دقیق این موضوع باید دنبال شود. از طریق فرهنگ سازی و اعمال قانون می‌توانیم این الگوی مصرف را اصلاح کنیم تا به بهترین شکل مصرف را مدیریت کنیم. مسئولان هم باید مصرف کم داشته باشند تا الگوی مردم باشند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص مهم ترین مشکل کشور، بیان کرد: مهم ترین چالش کشور موانع موجود در تولید است، اگر تولید در دستور کار قرار بگیرد تمام مشکلات کشور برطرف می شود، کشور ما ظرفیت بالایی دارد اگر کشور را به سمتی ببریم که دولت نوکری مردم را کند و موانع تولید را بردارد و با مفاسد اقتصادی جدی برخورد شود و شرایط اقتصادی را بهبود بخشیم امکان جهش تولید فراهم می شود و مراوداتمان را با کشور ها در این مسیر به کار ببریم مشکلات حل می شود. ما چهارمین کشور در دنیا هستیم که تورمان دو رقمی است، امکانات زیادی در کشور داریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها