jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۱۸۹۴۲   ۱۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۳:۳۴

مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: هرگونه ادعای دسترسی به سؤالات پیش از آغاز امتحان خلاف واقع و به منظور فریب مخاطبین است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش با صدور اطلاعیه‌ای به برخی پرسش‌های خانواده‌ها و دانش‌آموزان پاسخ داد.

در این اطلاعیه آمده است: در سنوات اخیر با روش ارسال الکترونیکی سؤالات رمز شده به حوزه‌های اجرا، تا زمان  ارسال رمز و بازگشایی و چاپ سؤالات، دسترسی به سؤالات محال است و تاکنون نیز شواهد یا گزارشی از طرف هیچ یک از مراجع نظارتی و کانال‌های تلگرامی مبنی بر این که سؤالات حتی یک دقیقه قبل از شروع امتحان، افشا شده باشد موجود نیست و همانگونه که یکی از  خبرگزاری‌ها به نقل از علی امرایی، عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت بیان کرده است،  در بعضی از موارد پس از شروع امتحان تعداد انگشت شماری از دانش آموزان با استفاده از گوشی همراه، ساعت هوشمند و... که به صورت غیر قانونی با خود در جلسه امتحان همراه دارند، مبادرت به تصویر‌برداری از سؤالات و ارسال آن در کانال‌های خاص می‌کنند که این اقدام به معنی لو رفتن سؤالات نیست، چون در زمانی اتفاق می‌افتد که دانش آموزان در جلسه امتحان حضور دارند و تحت نظارت مراقبین مشغول پاسخگویی به سؤالات هستند و عملاً هیچ تأثیری در دسترسی آن‌ها به پاسخ سؤالات و صحت برگزاری امتحان ندارد.

البته آموزش و پرورش برای برقراری نظم و امنیت بیشتر و جلوگیری از هرگونه تخلف، اقدام به صدور دستورالعمل‌های حفاظت و مراقبت از آزمون‌ها، آموزش مراقبین و نیز تجهیز قریب به اتفاق حوزه‌های برگزاری امتحانات به دستگاه‌های موبایل‌یاب و نظارت مستمر از حوزه‌ها کرده است، و با متخلفین براساس آیین نامه رسیدگی به تخلفات امتحانی برخورد می‌کند و مجازات دانش آموزانی که وسیله غیرمجاز نظیر، موبایل یا سایر وسایل و تجهیزات ارتباطی در جلسه امتحان به همراه داشته باشند و آن را برای انتشار سؤالات و یا استفاده از سؤالات انتشار یافته بکاربرند، این است که نمره تمام امتحانات آن نوبت صفر و از شرکت در امتحانات نوبت بعد محروم خواهند شد.

بار‌ها در خصوص این شیوه کلاهبرداری و اینکه هرگونه ادعای دسترسی به سؤالات پیش از آغاز امتحان خلاف واقع و به منظور فریب مخاطبین است، به دانش آموزان و اولیای آن‌ها به طرق مختلف حتی در رسانه ملی اطلاع رسانی شده است.

با این وجود همانطورکه در مورد موضوعات حائز اهمیت دیگر که جنبه فراگیر دارد،  افراد فرصت طلب به قصد سوء استفاده و منفعت طلبی اقداماتی برای فریب ذی نفعان انجام می‌دهند.  در مورد سؤالات امتحانی نیز افرادی مبادرت به ایجاد کانال ارتباطی در  فضای مجازی، پیام رسان‌ها یا  سایت‌های تبلیغاتی کرده و با استفاده از سربرگ مجعول، سؤالات و یا تغییرات گرافیکی آنها، سعی در فریب دانش آموزان دارند که در این رابطه وزارت آموزش و پرورش مراتب را از طریق پلیس فتا پیگیری  و درهر نوبت از امتحانات افراد فرصت طلب و سودجو شناسایی و با شکایت دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش، به مقام قضایی معرفی  می‌شوند.

در روز‌های اخیر بنابر اعلام معاون اجتماعی پلیس فتا دو باند تبلیغ تقلب و دسیسه در امتحانات نهایی دانش آموزان که در پیام رسان تلگرام و شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام تبلیغ می‌کردند شناسایی و به مقامات ذی‌صلاح تحویل شده‌اند که اعضای این دو باند اذعان داشتند هیچگونه خدماتی به دانش‌آموزانی که وجهی پرداخت کرده‌اند، داده نشده است، در ضمن اسامی دانش آموزانی که با این کانال‌ها همکاری می‌کنند و از طریق پلیس فتا در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته و با آنان  و برخورد قانونی می‌شود؛ لذا دانش آموزان باید مراقب باشند تا به هیچ  وجه، فریب این گونه تبلیغات ناصحیح  را نخورند و گرفتار مجازات‌های قانونی نشوند.

بدیهی است برگزاری امتحانات حضوری با سوالات واحد و در شرایط معین، تحت نظر مراقبان امتحانات و تصحیح اوراق از سوی مصححان کار آزموده و مجرب، براساس دستورالعمل‌های مربوط در حوزه‌های تصحیح، منجر به برقراری عدالت خواهد شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها