jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۱۸۱۸۸   ۰۸ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۹:۱۹

مقامات امنیتی افغانستان روز شنبه اعلام کردند که گروه طالبان بجای صلح جنگ را انتخاب کرده و فکر می کنند که از طریق جنگ به خواسته های خود می رسند اما پاسخ نیروهای افغان قاطع خواهد بود.

به گزارش جام جم آنلاین، فرمانده ارتش افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان طی ماه گذشته تمام تلاش‌های خود را برای گرفتن چند استان از جمله هلمند، غزنی، قندهار و فراه انجام دادند که موفق نشدند، اما اکنون به گرفتن شهرستان ها تمرکز کرده اند.

«ژنرال محمدیاسین ضیا» گفت که پیشروی هایی که آنها در ۴ شهرستان داشته اند به دلیل قوی بودن آنها نبوده است، اما مسائلی چون تلفات غیرنظامی و نیروهای دولتی باعث شد که ما جان نیروهای خود را بیشتر اهمیت بدهیم اما طرح جدید نهادهای امنیتی آماده شده و بزودی مناطق از دست رفته را باز پس خواهیم گرفت.

ضیا گفت که ارتش افغانستان در حال بازنگری بر شیوه جنگ علیه طالبان است و طرح جدید طوری تنظیم شده است که ما می خواهیم از شیوه جنگی استفاده کنیم که هزینه مالی کمتر داشته باشد و از تجهیزاتی استفاده کنیم که هزینه آن کمتر باشد.

وی گفت که به جای انجام بمباران هوایی زیاد، نیروهای ارتش را با دوربین های دید در شب تجهیز می کنیم که نتیجه فوق العاده خوب داشته و بزودی این روند تکمیل می شود و نتیجه آن رضایت بخش است.

فرمانده ارتش افغانستان گفت که نیروهای هوایی افغانستان نیز توانایی های خوبی دارند و تا کنون حملات موفقی را در قلب دشمن انجام داده اند که در تعدادی از آن ها نیز شماری زیادی از زندانیان آزاد شده و و مراکز مواد مخدر طالبان نیز تخریب و از بین رفته اند.

وی گفت که در صورت نیاز نیروهای هوایی ارتش می تواند در هر نقطه افغانستان دشمن را هدف قرار داده و از نیروهای ارتش در جنگ حمایت کند و در این رابطه مشکلی وجود ندارد.

«احمدضیا سراج» رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان نیز در این نشست گفت که هفته گذشته پر تلفات ترین هفته برای طالبان بود. براساس اطلاعات به دست آمده به دلیل همین تلفات سنگین طالبان، مشکلاتی نیز بین فرماندهان جنگی این گروه با ملایعقوب فرمانده عمومی آنها بوجود آمده که آنها نتوانسته اند از نیروهای خود بصورت درست استفاده کنند.

وی گفت که به همین دلیل طالبان اکنون سربازگیری اجباری بویژه در بین کودکان را آغاز کرده است که دولت نیز برای جلوگیری از این کار طرح هایی را در دست انجام دارد.

سراج همچنین گفت که روابط القاعده با گروه طالبان از سطح روابط سیاسی و راهبردی به روابط خانوادگی ارتقاع یافته و به هیچ وجه شاهد قطع روابط القاعده و طالبان نخواهیم بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا القاعده بار دیگر خطری را متوجه غرب می سازد گفت که طالبان نیت این کار را دارد و برای همه آشکار است و در ماه های اخیر فعالیت های خود را نیز به وضوح سرعت بیشتری بخشیده و غرب را تهدید نیز کرده اند که اگر توانایی آنها اجازه دهد، دریغ نخواهد کرد.

رئیس امنیت ملی افغانستان گفت که طالبان به همراه حامیان خارجی خود اکنون بر جنگ روانی علیه دولت و مردم افغانستان تمرکز کرده اند و از رسانه ها نیز خواست که هوشیار باشند علیه جنگ روانی آنها ایستادگی کنند.

وی گفت که طالبان چتر حمایتی تمام گروه های تروریستی است که بدون حمایت طالبان هیچ یکی از گروه های تروریستی نمی توانند در افغانستان زندگی کنند.

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان هم در این کنفرانس گفت که طالبان به صلح باور ندارد و جنگ را انتخاب کرده است اما موفق نخواهند شد.

محب در باره قطع روابط سیاسی پاکستان با شخص خودش گفت که تاکنون هیچ اطلاع رسمی به افغانستان داده نشده و اگر این خبر درست هم باشد از طریق دستگاه سیاست خارجی پاسخ مناسب داده خواهد شد.

اما وی گفت که از این خبر زیاد نگران نیست زیرا پاکستان در حال حاضر نیز با افغانستان روابط دوستانه ندارد که این روابط خراب شود.

به گفته محب، عملکرد پاکستان در مقابل افغانستان برای همه روشن است و دیگر چیزی پوشیده باقی نمانده است اما وی از پاکستان خواست که به جای حمایت از طالبان و تروریست ها انرژی خود را برای همکاری و دوستی با افغانستان هزینه کند تا شاهد پیشرفت های خوبی در منطقه و روابط دو کشور باشیم.

مشاور امنیت ملی افغانستان در پایان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که از اینکه چرا رئیس جمهوری غنی خواستار ملاقات با ملاهبت الله آخند زاده رهبر طالبان بصورت پنهانی شده است، گفت: ۱۲ ماه می شود که هیچ شواهدی مشاهده نشده است که وی با کسی ملاقات کرده باشد و یا هم تصویر و صدایی از رئیس جمهوری در این خصوص درز کرده باشد.

وی گفت که اطلاعات امنیتی نشان می دهد که ملاهبت الله در ۱۲ ماه گذشته با هیچ کسی ملاقات نکرده و بودن و نبودن وی مشکوک است و به شایعات بی اساس باور نکنید.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها