ارتش یمن بر ده‌‌ها موضع در جنوب غرب عربستان سعودی تسلط پیدا کرد

صحنه های وحشتناک از نبرد تن به تن در یمن (فیلم)

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد، یک پایگاه هوایی اسرارآمیز در یک جزیره آتشفشانی در نزدیکی یمن که در یکی از مهمترین تنگه های جهان برای نقل و انتقال محموله های بازرگانی و انرژی قرار گرفته در دست ساخت است.
کد خبر: ۱۳۱۷۶۸۹
به گزارش جام جم آنلاین، هیچ کشوری مدعی پایگاه هوایی جزیره میون واقع در تنگه باب المندب نشده است، اما ترافیک کشتی رانی مرتبط با یک تلاش قبلی برای احداث یک باند فرودگاهی در این جزیره ۵.۶ کیلومتری در چند سال قبل مرتبط با امارات متحده عربی بوده است.

مقام های دولت دارای رسمیت بین‌المللی در یمن حالا می‌گویند اماراتی‌ها در پشت این تلاش اخیر نیز هستند هر چند که امارات در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد سربازانش را از کمپین نظامی تحت رهبری عربستان علیه یمن بیرون می‌کشد.

جرمی بینی، دبیر بخش خاور میانه در شرکت اطلاعاتی منبع باز جینز که چند سال ساخت و ساز در جزیره میون را دنبال کرده، اظهار کرد: به نظر می رسد این دارای یک هدف استراتژیک بلندمدت تر برای ایجاد یک حضور نسبتا دائمی است. وی افزود: این مساله احتمالا تنها درباره جنگ یمن نبوده و شما باید وضعیت کشتی رانی در آنجا را هم دارای اهمیت کلیدی بدانید.

کریس مورفی، یک نماینده دموکرات از کنتیکات درباره این پایگاه گفت که «یاد آوری می‌کند که امارات متحده عربی عملا  از یمن خارج نشده است».

باند فرود در جزیره میون به کنترل کننده آن اجازه اعمال قدرت در تنگه و اجرای آسان حملات هوایی در سرزمین اصلی یمن را می دهد. این همچنین پایگاهی را برای هر گونه عملیاتی در دریای سرخ، خلیج عدن و شرق آفریقا فراهم می‌کند.

تصاویر ماهواره‌ای شرکت پلنت لبز مربوط به تاریخ ۱۱ آوریل که به دست آسوشیتدپرس رسیده نشان می دهند که ماشین آلات ساخت و ساز در حال احداث یک باند فرود ۱.۸۵ کیلومتری در این جزیره هستند. پیشتر در  اواخر سال ۲۰۱۶ نیز در یک اقدام اولیه کارگران تلاش داشتند یک باند فرود حتی بزرگتر و حدودا سه کیلومتری را که حتی برای سنگین‌ترین بمب افکنها نیز مناسب بود، بسازند اما این تلاش نیمه کاره رها شد.

مقامهای دولت مورد حمایت ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن می گویند امارات این فرودگاه را می‌سازد. مقامهایی که نامشان را فاش نکردند به آسوشیتدپرس گفتند، کشتی‌های اماراتی در هفته‌های اخیر اقدام به نقل و انتقال تسلیحات، تجهیزات نظامی و سربازان به جزیره میون کرده‌اند.

مقامهای نظامی گفتند، تنشهای اخیر میان امارات و دولت منصور هادی در یمن تا حدی ناشی از درخواست امارات از دولت او برای امضای یک قرارداد اجاره ۲۰ ساله جزیره میون بوده است. مقامهای اماراتی به وجود اختلاف اذعان نکرده‌اند.

میون که همچنین تحت عنوان جزیره پریم نیز به رسمیت شناخته می شود، در فاصله حدودا ۳.۵ کیلومتری جنوب غرب یمن قرار دارد. قدرتهای جهان مکان استراتژیک این جزیره را صدها سال است که به رسمیت شناخته اند.
 
پایگاه هوایی مرموزی که در جزیره آتشفشانی یمن ساخته می‌شود +عکس
 
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها