وضعیت کرونا در جهان همانند یک نارنجک دستی است که هر لحظه امکان دارد ضامن آن را بکشند و دوباره یک انفجار کرونایی پیش بیاید. آنطور که به نظرمی رسد نباید اخبار متعدد در رابطه با کاهش ابتلا و مرگ و میر در این زمان را جدی گرفت چرا که موج های بعدی به شدت پناتسیل این را دارند تا خود نمایان کنند.
کد خبر: ۱۳۱۷۳۷۱

به گزارش جام جم آنلاین ، وضعیت کرونایی در نواحی مختلف جهان کاملا متفاوت با یکدیگر است. برخی از نقاط جهان که همواره در دوره همه گیری بسیار موفق و حساب شده عمل کرده اند اکنون ترس از شیوع کرونا دارند و برخی دیگر از کشورها با وجود اینکه جمعیت قابل توجهی از خود را واکسینه کرده اند همچنان در بیم و امید به سر می برند چرا که کروناهای جهش یافته می توانند وضعیتی بحرانی را در این کشورها به وجود بیاورند.

 

نحوه واکسیناسیون در جهان

تا امروز بیش از یک میلیارد و 600 میلیون دوز واکسن کرونا در سراسر جهان تزریق شده است. مردمان زیادی دوز اول خود را دریافت کرده اند و دسته دیگر حتی دوز دوم را هم زده اند.

کارشناسان تزریق واکسن کرونا به جمعیت زیادی از جهان را عامل اصلی کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان قلمداد می کنند.

دانشگاه جان هاپکینز به طور دقیق تر تعداد افراد واکسینه شده در جهان را یک میلیارد و 673 میلیون نفر ذکر کرده است.

آمریکا، امارات و انگلیس بیشترین مقدار واکسینه شدن در جهان را داشته اند.

 

ابتلا و مرگ؛ کم و کمتر

با وجود اینکه روند واکسیناسیون به طرز چشمگیری در کاهش تعداد افراد فوتی تاثیرگذار بوده است اما محققان ترس از این دارند که گونه های جهش یافته کرونایی واکسن ها را بی اثر کند. روز گذشته بر اساس آماری که دانشگاه جان هاپکینز ارائه داده بیش از 104 هزار مبتلای جدید به تعداد مبتلایان قبلی اضافه شده است.

نمودار مرگ نیز در وضعیت سقوط قرار دارد و ویروس شناسان پیش‎بینی می‌کنند با توجه به نرخ واکسیناسیون جهان با کاهش مرگ کرونایی روبرو شود البته اگر ویروس های کرونایی جهش یافته ایجاد دردسر نکنند.

 

نقشه کرونا

کرونا با وجود همه واکسن ها و محدودیت ها همچنان در سراسر جهان به گردش خود ادامه می دهد.

بدترین وضعیت کرونایی همانطور که در نقشه پیداست همچنان به آمریکا مربوط است. این در حالی است که واکسیناسیون شهروندان این کشور به کودکان هم رسیده است. کاملا در نقشه دانشگاه جان هاپکینز پیداست که آمریکا قرمزترین وضعیت کرونایی را از لحاظ ابتلا و گردش ویروس دارد.

هند و بخش های عمده اروپا از جمله ایتالیا، فرانسه و اسپانیا و البته بریتانیا همچنان با گردش وسیع کرونا روبرو هستند.

وضعیت در کشورهای ایران و آفریقای جنوبی نیز با توجه به تعداد فوتی بحرانی است.

در آمریکای جنوبی نیز ویروس کرونا به سرعت همچنان در حال گردش است؛ به خصوص در شیلی، برزیل، آرژانتین و کلمبیا.

در نقطه مقابل کشورهایی همچون کانادا و استرالیا بهترین وضعیت را دارند. آنها اکنون با چیزی به نام سرعت گردش ویروس روبرو نیستند و تنها از شیوع منطقه ای نگرانی دارند.

جهانِ قرمزِ کرونایی (+آخرین نقشه به روز شده)

برچسب ها: کرونا کووید جهان
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها