jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۶۲۷۲   ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۳:۱۵

پژوهشگران یک مرکز تحقیقاتی، مشغول توسعه واکسنی هستند که از انسان در مقابل چند نوع ویروس کرونا محافظت می کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، واکسن‌های فعلی ویروس کرونا طوری طراحی شده‌اند تا در برابر ابتلا به SARS-Cov-۲( عامل کووید ۱۹) از انسان محافظت کند.

اما خانواده ویروس کرونا بسیار وسیع است و بسیاری از محققان معتقدند در آینده می‌توان واکسنی ساخت که قابلیت محافظت از انسان در برابر طیف وسیع‌تری از ویروس کرونا را دارد.

در همین راستا گروهی از محققان یک انستیتو توسعه واکسن در دانشگاه دوک آمریکا واکسن ویروس پانکرونا ساخته‌اند که احتمالاً می‌تواند در برابر چند ویروس کرونا در خانواده SARS از بدن انسان محافظت کند. این واکسن قابلیت محافظت در برابر SARS-CoV-۲ و همچنین SARS-CoV-۱ را دارد که در سال ۲۰۰۳ میلادی شیوع یافته بود.

گروه پژوهشگران در تحقیقات خود متوجه شدند این واکسن می‌تواند از ابتلای میمون‌های رزوس ماکاک به ویروس کرونای جدید (از جمله نگران‌کننده‌ترین شاخه‌های آن) و همچنین SARS و ویروس‌های مرتبط با SARS در خفاش‌ها که هنوز به انسان منتقل نشده‌اند نیز جلوگیری کند. این امر نشان می‌دهد احتمالاً واکسن در انسان نیز کارآمد خواهد بود البته هیچ ضمانتی در این باره وجود ندارد.

کوین ساندرز مدیر تحقیقات این انستیتو می‌گوید: با کمک این واکسن می‌توان در بدن انسان نسبت به شاخه‌های فعلی ویروس کرونا مقاومت ایجاد کرد. علاوه بر آن واکسن مذکور قابلیت محافظت در برابر هرگونه ویروس جدید مرتبط با SARS که مشابه SARS-CoV-۲ وSARS-CoV-۱ باشند نیز دارد.

محققان امیدوارند یک واکسن پن ویروس کرونا بسازند که به طور کلی پاندمی‌های این عامل بیماری‌زا را برطرف کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
پیش از نبرد با سرطان

اهمیت حفظ توان باروری بیمار پیش از درمان سرطان را در گفت‌وگو با متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا بررسی کرده‌ایم

پیش از نبرد با سرطان

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها