یزد - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان یزد گفت : فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ایران – کوبا با تزریق داوطلبانه به برخی مسئولان استانی آغاز شد.
کد خبر: ۱۳۱۴۸۰۱

به گزارش خبرنگارجام جم آنلاین یزد،محمد رضا دهقانی با بیان این خبراظهارداشت: فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور با حضور مسئولان کشوری و استانی در سالن همایش جوادی بیمارستان شهید صدوقی یزد برگزار شد و در این مراسم، واکسن انستیتو پاستور ایران به معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ، مدیر کل صدا و سیما مرکز یزد و مدیر کل امور اجتماعی استانداری به صورت داوطلبانه تزریق شد.

وی با اشاره به  این که انستیتو پاستور یکی از قدیمی‌ترین موسسه‌های تولید واکسن در ایران است، افزود: تجارب مشترک بین انستیتو پاستور ایران و کوبا از گذشته وجود داشت که ازجمله آن واکسن "هپاتیت ب" بود و به همین دلیل واکسن پاستور که در کوبا بر روی 44 هزار نفر با کم‌ترین عارضه انجام شده است انتخاب شد.

دهقانی تصریح کرد: این واکسن در فاز سوم مطالعات بالینی در یزد بر روی 3 هزار داوطلب تزریق می شود که البته از آن جا که کار دقیق علمی و مقایسه نمونه‌ای در مورد این واکسن انجام می‌گیرد به 20 درصد از داوطلبان دارونما تزریق می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: این واکسن به داوطلبان در سه مرحله تزریق می‌شود، این داوطلبان در بازه سنی 18 تا 80 سال هستند و به مدت دو ماه تحت نظر پزشک قرار خواهند داشت و علائم آنها رصد می‌شود.

دهقانی تصریح کرد: میزان اثرگذاری این واکسن در مرحله اول کارآزمایی ۸۰ درصد، در مرحله دوم کارازمایی ۹۰ درصد گزارش شده است و دوز سوم به عنوان یادآوری انجام می‌شود که سطح ایمنی را بالای ۹۷ درصد افزایش می‌دهد.

وی خاطر نشان ساخت: یزد جزء هشت شهر کشور است که مرحله سوم کارآزمایی بالینی در آن اجرا می شود و امیدواریم در ماه‌های آینده شاهد اثربخشی واکسن باشیم و کشور ایران به یکی از تولیدکنندگان واکسن در منطقه تبدیل شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها