نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی:

آمریکا عضو برجام نیست و به همین دلیل در نشست وین حضور نخواهد داشت

وزیر خارجه قطر بامداد جمعه در مصاحبه‌ای گفت که این کشور تماس‌های مداومی با واشنگتن و تهران برای ترغیب آنها به گفتگوی مثبت داشته است.
کد خبر: ۱۳۱۴۲۶۰

به گزارش جام جم آنلاین، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر خارجه قطر گفت که نمی‌خواهیم شاهد افزایش تنش در منطقه باشیم چن این موضوع بر قطر و منطقه تاثیر منفی خواهد داشت.

وی که با شبکه خبری الجزیره مصاحبه می‌کرد، افزود:تماس‌های مداومی با واشنگتن و تهران برای ترغیب آنها به گفتگوی مثبت وجود دارد

وزیر خارجه قطر ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین درباره احیای برجام با موفقیت همراه بوده و تمامی نگرانی‌های دو طرف در این مذاکرات برطرف شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به تلاش‌های منطقه‌ای تبدیل شده و به مذاکرات منطقه‌ای میان ایران و کشورهای منطقه منجر شود.

وزیر خارجه قطر اضافه کرد: «کشورهای خلیج (فارس) باید گفت‌وگوی مستقیمی با ایران در حل مشکلاتی که آنها را فراگرفته داشته باشند».

محمد بن عبدالرحمن با اشاره به مذاکرات ایران و عربستان سعودی گفت: «از هر گفت‌وگو در رابطه با روابط ایران و کشورهای خلیج (فارس) به خصوص عربستان سعودی استقبال کرده و از آن حمایت می‌کنیم».

یک مقام وزارت خارجه آمریکا ساعاتی پیش در یک تماس تلفنی با خبرنگاران، حصول توافق در خصوص برجام را به اتخاذ «تصمیم‌های سیاسی» از سوی تهران مشروط کرده بود.

این مقام وزارت خارجه آمریکا که اشاره‌ای به نامش نشده در تماس تلفنی با خبرنگاران گفت: «آیا احتمال دارد که شاهد بازگشت دوجانبه به پایبندی برجام یا تفاهم دوجانبه در این خصوص طی چند هفته آتی باشیم؟ بله، ممکن است. آیا محتمل است؟ زمان پاسخ این سوال را خواهد کرد چون همان‌طور که گفتیم این مسئله کاملاً به تصمیم‌های سیاسی که لازم است در ایران گرفته شود بستگی دارد.»

این مقام آمریکایی در حالی حصول توافق را به انجام اقدام از سوی تهران مشروط کرده که دولت آمریکا توافق هسته‌ ای برجام را نقض کرده و از آن خارج شده است.

دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا گفته قصد دارد کشورش را به توافق هسته‌ ای برجام که «دونالد ترامپ» اردیبهشت‌ ماه سال ۱۳۹۷ از آن خارج شد بازگرداند، اما تا به حال از انجام اقدامات لازم در این راستا خودداری کرده است.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها