jamejamonline
ورزشی ورزش های پایه کد خبر: ۱۳۱۴۲۰۲   ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۴:۱۱

ابتلای ۱۷ نفر از کوهنوردان به کووید ۱۹ در کمپ اصلی اورست دولت نپال را با بحرانی جدید روبرو کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دولت نپال ۳۳۸ مجوز صعود به اورست را در دوران کرونا در حالی صادر کرده که همه کوهنوردان قبل از ورود به نپال باید تست PCR منفی را ارائه می‌کردند اما در هفته های گذشته یکی از کوهنوردان با علائم اِدِم ریوی (HAPE) با بالگرد به کاتماندو منتقل شد و در بیمارستان مشخص شد که او مبتلا به کرونا شده است.
 
بعد از این اتفاق، کمپ اصلی اورست به حالت قرنطینه در آمد اما طبق جدیدترین اخبار منتشر شده وضعیت کمپ اصلی اورست اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارد. کوهنوردانی که در کمپ اصلی قرار دارند در گفتگو با بی بی سی اعلام کرده اند که  تعداد کوهنوردان با علائم کووید ۱۹ افزایش داشته و ترس تست های مثبت کرونا وضعیت کمپ اصلی را به حالت بحرانی در آورده است. 

مقامات قرارگاه اصلی اورست اظهار داشتند که ۱۷ تن از کوهنوردانی که به بیمارستان های کاتماندو (پایتخت نپال) منتقل شدند دارای کرونای مثبت هستند. گفته می شود که این رقم واقعی نبوده و افراد بیشتری درگیر کرونا شده اند چرا که کوهنوردان زیادی با علائم کرونا به بیمارستان ها رفته اند و هنوز جواب تست های آنان صادر نشده است.

دولت نپال تاکنون اطلاع از موارد مثبت در اردوگاه اصلی  اورست را انکار کرده است چرا که در صورت ایجاد این نگرانی، دوباره کمپ اصلی اورست قرنطینه خواهد شد.

در هفته های اخیر تعداد ویروس های کرونا در نپال به شدت افزایش یافته است و این کشور بالاترین میزان آلودگی را در میان کشورهای همسایه هند (جایی که موج دوم باعث ایجاد یک بحران کامل شده است) دارد.
مقامات دپارتمان گردشگری نپال که به طور مستقیم نظارت بر اعزام ها را انجام می دهند تاکنون در این خصوص اظهار نظری انجام نداده اند اما معاون وزیر فرهنگ جهانگردی و هواپیمایی کشوری نپال، به بی بی سی گفت که این وزارتخانه از شیوع ویروس کرونا در کمپ اصلی اورست مطلع نیست! 

یکی از اعضای انجمن نجات هیمالیا که یک کلینیک پزشکی مجاز در اردوگاه اصلی دارد به بی بی سی گفته که موارد مثبت در برخی از کوهنوردان  را تایید می کند و افزود: "ما ۱۷ مورد کرونای مثبت را در کوهنوردانی که از اورست خارج شده اند، تأیید می کنیم."

گفته می شود که تعداد افرادی که علائم شبیه ویروس کرونا مانند سرفه و تب مداوم دارند، روزانه در حال افزایش است.

طبق اعلام پزشکان کمپ اصلی، تقریباً همه کوهنوردان در اورست سرفه می کنند که باعث ایجاد نگرانی بین تمامی افراد و کوهنوردان شده است!

به دلیل اینکه برخی از علائم ادم ریوی مانند کرونا است تشخیص این دو از هم سخت خواهد بود. سرفه، تنگی نفس، درد قفسه سینه و کاهش اشتها از جمله مشکلاتی است که به سبب ادم ریوی ایجاد می‌شود.
گفته می شود با وجود شیوع کرونا حدود هزار نفر در کمپ اصلی حضور دارند که این موضوع می تواند یک بحران برای دولت نپال باشد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

اگر شناختی از عملکرد کمیته ملی پارالمپیک طی دوره‌های قبل داشته باشیم به این جمع‌بندی می‌رسیم که تصمیم ستاد رقابت‌ های پارالمپیک توکیو برای دوره‌2020 این بود که اعزام ورزشکاران بر حسب قانون «کیفی‌ گرایی» باشد.

نقطه‌ای که آن نیزه گذاشت

نقطه‌ای که آن نیزه گذاشت

وقتی در مورد ورزش معلولان مطالعه می‌کنید یک بند میان اهداف آن وجود دارد که برداشت سطحی از یک ورزش همگانی است: بالابردن امید به زندگی در معلولان! بله، همه ما می‌دانیم معلولی که به صورت عمومی از رخوت آسایشگاه و عزلت خانه بیرون می‌آید و ورزش می‌کند به‌جز ترشح هورمون‌های امیدبخش و انگیزه‌های رو به جلویی که دارد، وقتی می‌بیند می‌تواند ضعف جسمی خود در برخی حرکات را با توانمندی در حرکات دیگر جبران کند، می‌فهمد زندگی به نقطه پایان نرسیده است، اما این تمام ماجرا نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها