معاون وزیر بهداشت خبر داد؛

آغاز واکسیناسیون جمعیت عمومی از مهرماه

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا:

مردم صف‌های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنند

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه مردم صف‌های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنند، یادآور شد: اگر از سلامت این افراد مطمئن نیستید، قبل از تزریق با پزشک‌شان تماس بگیرید و اگر فردی بیماری حاد تب‌دار دارد یکی، دو هفته واکسن را عقب بیندازد، اما باقی افراد مشکلی ندارند.
کد خبر: ۱۳۱۳۶۴۱

به گزارش جام جم آنلاین، «مسعود مردانی» در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه با خبرهایی که رسیده در 15 استان روند رو به رشد بیماری با تعطیلی‌ها و رعایت پروتکل‌ها در حال توقف است، عنوان کرد: اما هنوز ورودی‌های ما به ویژه در کلانشهرها در سطح بالایی است، هنوز موارد بستری بالاست و بخش‌های مراقبت‌های ویژه هم پر است و تعداد مرگ‌ومیر نیز بالاست.

وی در ادامه تصریح کرد: الان تحقیقات نشان داده که برخی از افرادی که با شدت بیشتری بیماری را می‌گیرند و یا فوت می‌کنند اغلب به این دلیل است که ایمنی سلولی آنها شرایطی داشته و یا مشکلی داشتند که به طور طبیعی مشخص نبوده و با وجود ویروس خود را نشان داده است.

این فوق تخصص بیماری‌ های عفونی در پاسخ به این سؤال که «برخی سؤال دارند که والدین‌شان با وجود سن بالایی که دارند و به لحاظ جسمانی ضعیف هستند بعد از تزریق واکسن مشکلی پیدا نمی‌کنند» گفت: دیروز من در یکی از مراکز تزریق واکسن حضور پیدا کردم، نزدیک ۶۰ تا ۷۰ نفر هر کدام با دو، سه همراه چسبیده به هم در صف ایستاد بودند و عده زیادی هم ماسک نداشتند، همه عجله داشتند و هول می‌دادند تا زودتر داخل سالن شوند.

مردانی توصیه کرد: خواهش من از مردم این است که صف‌های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنید، اگر برای یکی دو، روز منتظر شویم تا مراکز خلوت‌تر شوند برای خودمان بهتراست، مسئله دیگر این است که خیلی از این افراد ممکن است در طول دو، سه سال اخیر توسط پزشکی معاینه نشده باشند، اگر از سلامت این افراد مطمئن نیستید، با پزشک‌شان تماس بگیرید و اگر فردی بیماری حاد تب‌دار دارد یکی، دو هفته واکسن را عقب بیندازد، اما باقی افراد مشکلی ندارند. افرادی هم که کرونا دارند چهار هفته بعد از بهبودی می‌توانند واکسن بزنند.

وی ادامه داد: بسیاری از مردم هنوز سؤال دارند اصلا واکسن بزنیم یا نزنیم، می‌گویم حتما بزنید، در کشورهایی که واکسیناسیون انجام شده ماسک‌ها را برداشته و زندگی به حالت طبیعی برگشته، اگر شما می‌خواهید به طرح ملی که قصد دارد بیماری را در کشور کنترل کند ملحق شوید، پس باید مروج طرح باشید، مرگ به دنبال تزریق واکسن گزارش شده اما در رقمی نیست که به آن رجوع کنید، خطر واکسن نزدن از زدن آن بیشتر است، چون هم از مرگ جلوگیری می‌کند و هم فرم شدید بیماری را نمی‌گیرید، حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های را با واکر ببرید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی در پاسخ به این سؤال که چه واکسنی بزنیم هم گفت: به جز واکسن تقلبی بهترین واکسن در دسترس‌ترین واکسن است، مردمی که به واکسن چینی اعتماد ندارد باید بدانند قسمت عمده مردم امارات در مراحل تجربی همین واکسن را زدند، برخی هم می‌گویند واکسن را از ناصرخسرو بخریم، خواهش می‌کنم به هیچ وجه اعتماد نکنید، ما از زنجیره سرد واکسن‌هایی که از طریق وزارت بهداشت وارد چرخه شده مطمئنیم، اما شما چه اطمینانی می‌کنید که این واکسن‌ها زنجیره سرد را حفظ کرده باشند.

وی در خصوص برگزاری حضوری امتحانات نهایی نیز توضیح داد: من در مقامی نیستم که پاسخ این سؤال را بدهم اما به عنوان یکی از اعضای علمی کمیته کشوری کرونا، ما هیچ گونه تجمعی را توصیه نمی‌کنیم، اما اگر مقامات این حوزه تصمیمی می‌گیرند حتما صلاح و سلامت مردم را هم در نظر گرفته‌اند.

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا در پایان در خصوص تزریق واکسن به بانوان باردار نیز یادآور شد: بانوان باردار در برنامه واکسیناسیون دنیا قرار ندارند، علی‌رغم اینکه 1600 زن باردار بعد از واکسن زدن متوجه شدند که باردار هستند و همه بچه‌های سالم به دنیا آوردند، شاید تا چند ماه آینده دستورالعمل جدید در این خصوص ابلاغ شود، اما هوز بچه‌ها و بانوان باردار در دستورالعمل تزریق واکسن نیستند.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها