jamejamonline
ایلام کد خبر: ۱۳۱۲۵۲۶   ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۲:۴۰

محمد نوذری در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ دنیا به لحاظ شیوع ویروس کرونا در شرایط خاصی قرار دارد، اظهار داشت: کرونا تمام مسائل روزمره ما را تحت تاثیر قرار داده، در حالیکه ما با کرونای انگلیسی وارد پیک چهارم شدیم اکنون کرونای هندی شرایط وخیمی را در هندوستان به وجود آورده است

به گزارش جام جم آنلاین ایلام؛ وی با بیان اینکه کشورمان بحرانهای سختی از جمله تحریم ها، فشار اقتصادی، سیل و کرونا را پشت سرگذاشته است، گفت: کل استان در شرایط قرمز یا نارنجی است و ویروس کرونا در کنار تحریم های اقتصادی در این دوسال تاثیرات مخربی را بر شالکه اقتصادی ،اجتماعی و حتی سیاسی استان و کشور گذاشته است، باید با تلاش همگانی بر بیماری منحوس کرونا غلبه نماییم.

باید با برنامه ریزی، بسیج امکانات و نیرو تنش های آبی را مدیریت کرد

استاندار ایلام در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تنش های آبی و بحران خشکسالی در آینده نزدیک گریبان گیر کشور خواهد بود، گفت: باید با برنامه ریزی و بسیج امکانات و نیروها تنش های آبی را مدیریت و برای مصرف بهینه آب فرهنگ سازی لازم را از طریق رسانه ها، صدا و سیما و فضای مجازی انجام داد.

وی گفت: نباید تنش های آبی منجر به تشکیل تجمعات و ایجاد نارضایتی گردد، چرا که اگر نارضایتی ها مرتفع نگردد منجر به چالش های امنیتی خواهد شد.

نوذری بابیان اینکه کمبود آب شرب بحران بزرگی محسوب می شود گفت: باید با برنامه ریزی و آینده نگری این بحران‌را مدیریت کرد و نقش مردم‌دراین‌زمینه مهم توصیف کرد .

وی معاون عمرانی، مدیریت بحران،  شرکت آب منطقه ای  وشرکت آب وفاضلاب استان را مامور بررسی وضعیت آب استان و تنش های احتمالی در شهرهای ایلام، ملکشاهی و چوار و اتخاذ برنامه ریزی لازم در این خصوص کرد.

محمد نوذری گفت: همچنان که در مدیریت سیل، اربعین و کرونا با تکیه بر خرد جمعی و مشارکت عمومی تاثیرات مثبتی ایجاد شد، در تنش های احتمالی آبی هم باید با تکیه بر خرد جمعی، مصرف آب را با همکاری صدا وسیما، رسانه ها و فصای مجازی و نقش افرینی مردم مدیریت نمود.

اطفاء حریق یک کارجمعی که مشارکت همگانی را می طلبد

استاندار ایلام در بخش پایانی با تاکید بر اینکه مدیریت بحران یک کار جمعی است و نباید انتظار داشت که یک دستگاه همه امور را انجام دهد، تصریح کرد: همه دستگاهها به استناد قانون‌ موظف و مکلف به همکاری با تمام تجهیزات، امکانات و نیروی خود در پیشگیری، مقابله و بازسازی و‌بازتوانی در مواجهه با بحران هستند.

وی با اشاره به تغییرات آب و هوایی و شرایط بد جوی در سالیان اخیر ابراز داشت: متاسفانه امسال بعلت بارندگی  بسیار پایین نسبت به سال قبل فصل گرما زودتر از موعد شروع شده و همین امر باعث خشکسالی و کم آبی در استان نیز می شود و از طرفی هم فصل برداشت محصولات را نیز تغییر داده و به فراخور آن احتمال وقوع حریق و آتش سوزی را نیز بیشتر می کند که می طلبد دستگاههای درگیر و عضو بحران از هم اکنون با برنامه ریزی آمادگی لازم را به منظور اطفائ حریق بوجود آورند.

محمد نوذری تأکید کرد: جنگل ها سرمایه ای ارزشمندهستند و نباید این سرمایه ملی اسیب ببیند، باید با فرهنگ سازی، آموزش همگانی و بهره گیری از ظرفیت فرمانداران، بخشداران، دهیاران، بسیج، سازمان های مردم نهاد، نیروهای مردمی، شوراها، نیروهای نظامی و انتظامی، کشاورزان و عشایر درک عمومی را نسبت به حراست و حفاظت از جنگلها افزایش داد
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: